Meghökkentő esemény zajlott le az ügy kapcsán, amely komoly beismerésre késztette Donald Trump csapatát.

Az amerikai legfelsőbb bíróság csütörtökön úgy döntött, hogy a Trump-kormányzatnak támogatnia kell egy tévesen Salvadorba kiutasított férfi visszatérését az Egyesült Államok területére. Fontos azonban megjegyezni, hogy a bíróság nem kötelezte a kormányt arra, hogy konkrét lépéseket tegyen az ügyben – értesült a CNN.
A legfelsőbb bíróság határozata alapján a Fehér Háznak aktívan foglalkoznia kell Kilmar Armando Abrego Garcia, a salvadori állampolgár hazatérésének elősegítésével, aki március 15-én került egy vitatott hírű terrorelhárító börtönbe Salvadorban. A bíróság ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az alsóbb szintű bíróság döntése, amely a kormányt a visszatérés "végrehajtására" kötelezte, nem volt kellően világos, és ezért felülvizsgálatra szorul.
A bíróság nem szabott határidőt Abrego Garcia visszaszállítására.
Ma este győzött a jogállamiság. A legfelsőbb bíróság fenntartotta a kerületi bíró utasítását, hogy a kormánynak haza kell hoznia Kilmart
- hangsúlyozta Simon Sandoval-Moshenberg, Abrego Garcia jogi képviselője. "Ideje lenne abbahagyniuk az idővesztegetést és tettek mezejére lépniük" - fűzte hozzá.
A Trump-kormányzat is a saját sikerének könyvelte el a döntést.
Ahogy a Legfelsőbb Bíróság helyesen felismerte, a külügyek irányítása kizárólag az elnök előjoga
- jelentette be a washingtoni igazságügyi minisztérium szóvivője. "Ez a döntés újra hangsúlyozza a végrehajtó hatalom tiszteletének fontosságát, és világosan mutatja, hogy az aktivista bíráknak nincs joga beleszólni az elnök külpolitikai hatásköreibe" - fűzték hozzá.
A csúcsbíróság úgy döntött, hogy megerősíti Paula Xinis kerületi bíró utasítását, ugyanakkor megkülönböztette Abrego Garcia visszatérésének "elősegítése" és "végrehajtása" között. A főbírák álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen kötelezte a kormányt a visszatérés "elősegítésére", ám a "végrehajtás" kifejezés tisztázatlan, és "meghaladhatja a kerületi bíróság hatáskörét". A legfelsőbb bírói testület az elsőfokú bíróságra bízta, hogy pontosítsa a terminológiát.
A bíróság három liberális tagja szerint a Trump-adminisztráció sürgősségi fellebbezését teljes egészében el kellett volna utasítani. Sonia Sotomayor bírálta a Trump-adminisztrációt, amiért a téves kitoloncolást "mulasztásnak" minősítette, ahelyett, hogy "sietett volna kijavítani a súlyos hibáját."
Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk, Abrego Garciát március közepén fogta el az amerikai Bevándorlási és Vámhivatal (ICE), mivel állítólag jelentős szerepet játszott az MS-13 bandában. Ügyvédei azonban azt állítják, hogy Abrego Garciának nincs kapcsolata az MS-13-mal, amelyet Donald Trump terrorszervezetnek minősített. Mivel a férfit az 1798-as külföldi ellenségekről szóló törvény alapján bírósági eljárás nélkül deportálták Salvadorba, nem volt lehetősége arra, hogy megcáfolja a vádakat.
A Fehér Ház múlt héten egy bírósági beadványban elismerte, hogy adminisztratív hiba következtében tévesen toloncolta ki a marylandi családapát Salvadorba,
aki védett státusszal rendelkezett, de akkori állításuk szerint nincs módjukban visszahozni.