Folytatjuk az űrtörténet izgalmas lapjait: nemsokára egy magyar űrhajós is részt vehet a Hold körüli küldetésben!

A Bálványosi Szabadegyetem idei rendezvényén Ferencz Orsolya büszkén számolt be a magyar űrhajósprogram sikereiről és jövőbeli lehetőségeiről. Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos elmondta, hogy Nemzetközi Űrállomáson Kapu Tibor kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A 33 éves gépészmérnök sokszor saját pihenőidejét is a munkára áldozta.
Ferencz Orsolya véleménye szerint az Axiom-4 űrmisszió teljesítése nem csupán szakmai diadal, hanem egyúttal nemzeti győzelem is: "Tibor iránti büszkeségünk határtalan, sokan támogatták őt, hogy ez a projekt megvalósulhasson. Ahogy ő is hangsúlyozta, 15 millió magyar emelte őt ilyen magasságokba. Mi, magyarok ismét bizonyítottuk, hogy tehetséggel rendelkezünk, és közösen dobban a szívünk" - nyilatkozta az Indexnek.
A HUNOR (Hungarian to Orbit) kutatóűrhajós-program 2019-ben indult el, és 2021-ben hivatalosan is megerősítette a kormány, amikor integrálta azt a nemzeti űrstratégia kereteibe. A program iránti érdeklődés óriási volt, összesen 247 érvényes jelentkezés érkezett, amelyeket egy szigorú kiválasztási folyamat során értékeltek, figyelembe véve több mint ötven különböző szempontot. Az orvosi vizsgálatok szigorúsága sok esetben még a NASA által alkalmazott normákat is felülmúlta.
Ferencz Orsolya emlékeztetett arra, hogy a hosszú éveken át tartó felkészülés gyümölcseként Kapu Tibor elsődleges kutatóűrhajósként, míg Cserényi Gyula villamosmérnök tartalékosként került kiválasztásra. Kapu Tibor végül az Axiom-4 misszió keretében, a SpaceX Falcon 9 rakétájával és a Dragon űrhajó fedélzetén eljutott a Nemzetközi Űrállomásra, ahol közel három hétig tartózkodott.
- emelte ki Ferencz Orsolya.
A missziót követően kéthetes rehabilitáció és további kiértékelés várt a magyar űrhajósra, aki augusztus közepén térhet vissza Magyarországra. Ferencz Orsolya szerint Kapu Tibor "friss kutatóűrhajósként olyan óriási tapasztalattal rendelkezik, hogy a magyar űrszektor alapemberévé válik."
A miniszteri biztos megosztotta, hogy gyakran találkozik azzal a kérdéssel, miért nem alkalmazunk robotokat emberek helyett az űrkutatás során. Kifejtette, hogy bizonyos kutatásokban az emberi jelenlét és reakciók nélkülözhetetlenek. Például a súlytalanságra adott szervezeti válaszok megértéséhez elengedhetetlen az emberi tapasztalat, amit nem lehet teljes mértékben gépesített rendszerekkel pótolni.
Ferencz Orsolya egy lenyűgöző, jövőbeli perspektívára is utalt:
- árulta el az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Kiemelte, hogy a magyar űrkutatás most kiváló helyzetben áll, és ha okosan kihasználjuk ezt az alkalmat, nem lenne lehetetlen, hogy a közeljövőben egy magyar űrhajós is részt vegyen egy Hold körüli misszióban.
Kiemelt kép: A Nemzetközi Űrállomás (International Space Station, ISS) átúszik a Hold előtt, miközben a felvidéki Fülek gyönyörű panorámájából készül a felvétel 2023. november 1-jén hajnalban. (Fotó: MTI/Komka Péter)