Tilla is a célpontjává vált az internetes csalóknak.


Kaszinóból való távozása után nyomtalanul eltűnt a családapa - Több mint száz nap várakozása után bukkantak rá Gábor holttestére.

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi jelentése alapján 2024 második negyedévében tovább nőtt a banki csalások száma. Az első negyedévben regisztrált közel 57 ezer sikeres átverés után a számok tovább emelkedtek, így a csalók összesen már több mint 5 milliárd forint kárt okoztak az idei évben.

A körültekintő hozzáállás révén akár milliós megtakarításokat is elérhetünk.

A műsorvezető-filmrendező maga is vált már csalás áldozatává, tavaly ősszel például a Propaganda című műsorának Facebook-oldalát törték fel. "A személyes profilom, adataim és pénzem eddig szerencsésen megúszta, de a műsorom Facebook-oldalát feltörték. Azóta sem tudjuk, miért, valószínűleg azt gondolták, találnak hozzárendelt bankkártyát..." - mesélte Tilla, akinek végül nem is sikerült visszanyernie az elveszett felületet.

A globális online közösség létszáma elérte az öt és fél milliárdot, míg Európában közel 747 millióan aktívan használják az internetet. A felhasználók száma folyamatosan növekszik, és egyre többen vásárolnak különféle hirdetéseket vagy termékeket, gyakran megosztva bankkártyaadataikat is. Ebben a helyzetben kiemelten fontos, hogy figyeljünk a fizetési limitekre, és - a Tillához hasonlóan - ahol csak lehetséges, alkalmazzuk a kétfaktoros hitelesítést a biztonságunk érdekében.

Folyamatos küzdelem a "f fake Tillák" ellen

A TV2 népszerű műsorvezetője hangsúlyozza, hogy a közösségi média különösen kockázatos lehet, mivel nem csupán a személyes információink, hanem a pénzügyi adataink is könnyen illetéktelen kezekbe kerülhetnek, mindössze egyetlen figyelmetlen kattintás következtében. Tilla elmondta, hogy rendszeresen találkozik gyanús üzenetekkel és hamis profilokkal, amelyek áltermékekre próbálják felhívni a figyelmet. Szerinte rendkívül fontos, hogy a felhasználók tudatosan észleljék ezeket a csapdákat, valamint a kockázatos linkeket és üzeneteket. Olyannyira körültekintő, hogy az ismeretlen forrásból érkező leveleket és emaileket inkább figyelmen kívül hagyja, mivel meggyőződése, hogy az online világban mindenkinek saját magáért kell felelnie.

Közszereplőként azonban nem csupán a hírnév és a rajongás jár vele, hanem számos nehézség is, amelyekkel nap mint nap szembesül. Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel találkozik, a személyisége ellen visszaélő csalók megjelenése. "Úgy gondolom, hogy nincs olyan közismert figura, akinek a nevét ne használták volna fel csalásokra. Velem is többször előfordult, hogy hamis profilok árultak különböző termékeket a nevemben. Az egész rendkívül egyszerű: csak lementenek egy képet az interneten, és máris kész a kitalált személy, aki csodakenőcsöket, gyógyteákat vagy fogyasztóport hirdet. Ezzel a helyzettel nem könnyű mit kezdeni, hiszen általában nincs mögöttük valós személy, és gyakran mire értesülök a csalásról, már eltűntek a nyomok, mivel a weboldalukat megsemmisítették. Valószínűleg éppen elég időt kaptak ahhoz, hogy jó néhány embert megkárosítsanak... Amint tudomásomra jut egy ilyen eset, azonnal lépek, de ha folyamatosan ezeket a hamis posztokat vagy a kommentekben írogatókat kellene figyelnem, az hamar kimerítene."

Eddig sikeresen elkerülte a problémás vásárlásokat azzal, hogy a közösségi platformokon soha nem bonyolítja le a tranzakciókat, és kizárólag megbízhatónak ítélt weboldalakról rendel. „Ha valamiért egy új, ismeretlen honlapra tévednék, alaposan utánanézek a hitelességének több forrásból is, megnézem a felhasználói véleményeket, és lehetőség szerint utánvéttel kérem a csomagot. Jelenleg még nem sikerült rászoknom a virtuális kártya használatára, pedig tudom, hogy az nagyon praktikus lenne!”

Készüljünk fel a csalók trükkjeire!

Háromgyerekes édesapaként Tilla megosztotta tapasztalatait arról, hogyan készíti fel fiait az internet ingoványos és sokszor kiismerhetetlen világára. "Úgy vélem, hogy a legjobb védelmet a nyílt kommunikáció jelenti. Egy családban mindig fontos, hogy bármiről lehessen beszélni, kérdezni. Ha a gyerekek megértik, hogy körültekintően kell eljárniuk, ha valaki kér tőlük valamit vagy éppen zsarolja őket, akkor ezt a helyzetet meg kell beszélniük. A gyerekek ösztönei gyakran jól működnek, és nekünk, szülőknek az a feladatunk, hogy támogassuk őket abban, hogy bármilyen zavaró vagy félelmetes esemény, legyen szó szexualitásról, zsarolásról vagy bántalmazásról, ne maradjon titokban. Ha valaki valamit kér tőlük az interneten, és az rossz érzést kelt bennük, akkor fontos, hogy elmondják, megmutassák. A leglényegesebb, hogy segítsük őket abban, hogy kifejlődjön a helyes, ésszerű értékítéletük."

Hozzátette, nagyon sokan fordulnak hozzá segítségért, és elnézést kér azoktól, akik valóban rászorulnának, de a rengeteg csalási ügy miatt ő sem szokott az ilyen helyzetekbe belemenni. "Ez egy nagyon szomorú dolog, hogy el kell döntened, kinek hihetsz és kinek nem, de bizony benne van a pakliban, hogy aki rászorulónak, elesettnek mutatja magát, az valójában egy álprofil mögé búvó csaló. Közben meg lebeszélni az embereket, hogy bárkinek segítsenek, az is szörnyű. Az AI térnyerése meg csak még tovább bonyolítja majd a helyzetet, ezért nagyon fontos, hogy felkészültek legyünk a csalók módszereiből."

A Médiaunió Alapítvány "A kulcs te vagy!" kampányának szakmai partnere a Magyar Bankszövetség és a KiberPajzs Program, amelyhez Tilla mellett Szabó Zsófi, Demeter Bence, Gelencsér Tímea, Görög Zita, Csonka András, Nagy Beni, Nagy Máté, Lakatos Levente és Gym Suleiman is csatlakozott nemrég.

Related posts