Az a nézet, mely szerint az ember fejlettebb a csimpánznál, téves. Az emberi és csimpánzok közötti különbségek nem csupán a fejlődés mértékében rejlenek, hanem a különböző adaptációk és életmódok tükröződnek. Míg az ember a komplex társadalmi struktúrák é

Könnyen hihetjük azt, hogy tisztában vagyunk az emberiség eredetével, pedig a valóság bonyolultabb annál, minthogy "a majmoktól származunk". Máig számos téves információ él a köztudatban fajunk evolúciójával kapcsolatban, ezeket szeretnénk szakértők segítségével tisztába tenni induló cikksorozatunk első részében.
A történelem során számos elképzelés, mítosz született arról, hogy miként is jelentek meg az első emberek a világon. Az aztékok úgy tartották, hogy a Napisten egyszer nyílvesszőt lőtt a földbe, amely lyukat ütött a talajon, ebből másztak elő az első emberek. A laoszi hitvilágban hatalmas tökökből bújtak elő őseink, az ókori egyiptomiak szerint pedig Ré isten földre hulló könnyeiből születtek.
Napjainkban már alig akad olyan ember, aki komolyan venne ezeket a régi mítoszokat. Amikor az emberiség származásáról esik szó, sokan az evolúció elméletére gondolnak, és valószínűleg egy jól ismert illusztráció is beugrik: az ábrán bal oldalon egy majom, aki hasonlít a csimpánzra, jobbra haladva egyre inkább felegyenesedik, miközben fokozatosan elveszíti dús bundáját, végül pedig emberré alakul.
Ez az ábra a The March of Progress (A haladás menete) néven vált ismertté, és alighanem a modern természettudomány legikonikusabb grafikájának nevezhető. Az illusztráció népszerűsége a popkultúrában máig töretlen, ugyanakkor sok kritika is éri, mondván, félrevezető és tévhiteket erősít az evolúcióval kapcsolatban.
Ezeknek a félreértéseknek a tisztázására vállalkoztunk, együttműködve Kun Ádám evolúcióbiológussal és Varga Máté fejlődésgenetikai szakértővel, akik az ELTE Természettudományi Kar docensei. A beszélgetésünk helyszíne pedig az intézmény lágymányosi kampusza volt.
Az emberi evolúció bonyolult folyamatát rendre a következő egyszerű mondatra szoktuk redukálni: "az ember a majmokból fejlődött ki". Ez az interpretáció azonban több ponton is finomításra szorul.
Először is, lényeges tisztázni, hogy nem a mai, élő majmokról beszélünk.