Az amerikai külügyminisztérium teljes körű reformon esne át.


Marco Rubio külügyminiszter bejelentése alapján egy átfogó átszervezési koncepciót dolgoztak ki, amely a minisztérium minden aspektusát érinti, "az irodáktól kezdve egészen a nagykövetségekig".

Marco Rubio amerikai külügyminiszter keddi bejelentésében arra figyelmeztetett, hogy a külügyminisztérium jelenlegi struktúrája túlzottan bürokratikus és túlnőtt, így nem képes hatékonyan reagálni a nagyhatalmi versengés új kihívásaira. A miniszter hangsúlyozta, hogy sürgős reformokra van szükség a tárca működésének átformálásához.

Amennyiben jóváhagyják, az átalakítással megszűnik 700 állás, és a 132 megszűnik a jelenlegi 734 iroda közül.

Sajtóforrások szerint Rubio a diplomáciai személyzet 15%-os leépítését kívánja kezdeményezni, ami évtizedek óta a legkomolyabb lépés lenne az amerikai diplomaták körében. Ugyanakkor ez a javaslat még mindig lényegesen mérsékeltebb, mint egy korábbi terv, amely a minisztérium költségvetésének 50%-os csökkentését célozta meg.

Rubio megjegyezte: "Az elmúlt másfél évtized során a külügyminisztérium tevékenysége drámai módon megnövekedett, a költségek pedig emelkedtek, ám a befektetés megtérülése messze elmarad a várakozásoktól. Az adófizetők egy olyan diplomáciát tapasztalhattak, amely kevésbé volt hatékony és eredményes." Hozzátette, hogy a felnövekvő bürokrácia "olyan rendszert hozott létre, amely inkább a radikális politikai ideológiákhoz ragaszkodik, mintsem hogy Amerika alapvető nemzeti érdekeit helyezze előtérbe."

A külügyminisztérium kiadott egy új szervezeti ábrát, amely szerint több, korábban működő államtitkárság és iroda megszűnik, köztük az amerikai demokratikus értékek külföldi megjelenítését hivatott államtitkárság (Under secretary for Civilian Security, Democracy, Human Rights). Az új minisztériumi szerkezet megerősíti, hogy a miniszter a jövőben egyben az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynöksége (USAID) vezetői pozícióját is betölti.

Rubio említette, hogy az átalakítások célpontjai olyan szektorok, amelyek fontos szerepet játszottak a demokrácia és az emberi jogok előmozdításában. A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a területek kedvező környezetet teremtettek a aktivisták számára, akik újragondolták e két fogalom jelentését, és igyekeztek megvalósítani saját kezdeményezéseiket az amerikai adófizetők pénzéből.

Véleménye szerint a Demokrácia és Emberi Jogok Hivatala (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor) egyfajta baloldali aktivista bázissá vált, ahol a céljaik között szerepel, hogy bosszút álljanak az olyan "anti-woke" politikai vezetőkön, mint amilyenek Lengyelország, Magyarország és Brazília élén állnak. Ezen kívül úgy tűnik, hogy szeretnék hivatalos politikai irányvonallá emelni az Izrael iránti negatív érzéseiket.

Az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségének (USAID) külügyminisztériumba való beolvasztása a tárca keddi tájékoztatóján került napirendre. Tammy Bruce szóvivő hangsúlyozta, hogy mint független intézmény, az USAID számos alkalommal olyan nemzetközi támogatási döntéseket hozott, amelyek az Egyesült Államok számára "károsak" voltak. Ezen döntésekre az adott országban tevékenykedő amerikai diplomaták és nagykövetségek nem gyakorolhattak befolyást. Bruce azt is kiemelte, hogy bár egyes irodák megszüntetése szóba kerül, ez nem jelenti azt, hogy az adott funkciók teljesen eltűnnének az amerikai diplomácia világából.

Related posts