Teljes mértékben felkészült a helyzet, és az egyház megvonja a támogatását attól, aki kiszivárogtat információkat a konklávéról.


Minden olyan résztvevő, aki valamilyen módon részt vesz a pápaválasztási eljárásban, legyen az bíboros vagy a háttérszemélyzet tagja, kötelezően titoktartási esküt kell, hogy tegyen, amelynek megszegése kiközösítést vonhat maga után. A bíborosok számára a konklávé helyszínére való eljutás lehetőségei között szerepel a gyalogos megközelítés, valamint a transzferbusz használata. Ezen kívül hétfőn a figyelmüket felhívták a szexuális bántalmazásokkal kapcsolatos problémákra, hangsúlyozva a téma fontosságát.

A konklávé megkezdése előtt nem csupán a bíborosoknak, hanem a segítő személyzetnek is titoktartási esküt kell tennie, amelynek megszegése kiközösítést vonhat maga után az egyházban. A személyzet hétfőn tette le esküjét, míg a bíborosok szerdán, a Sixtus-kápolnában fognak hasonló ígéretet tenni, ezt követően pedig megkezdődik a szavazási folyamat – számolt be róla az AP News.

A pápaválasztás idején a bíborosok ellátását számos segítő végzi, azonban a konklávé időtartama előre megjósolhatatlan. A világ csupán akkor értesül a sikeres választásról, amikor fehér füst száll fel a Sixtus-kápolna kéményéből. Ezt megelőzően a voksolásra készülő egyházi vezetők különböző Vatikán körüli rezidenciákról érkeznek, és az utolsó szakaszon egy kilométert kell gyalogosan megtenniük, vagy igénybe vehetik a transzferbuszt is, hogy eljussanak a konklávé helyszínére.

Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője hétfőn bejelentette, hogy a bíborosokat arra kérik, hogy hagyják mobiltelefonjaikat a vatikáni rezidencián, és ne vigyék magukkal a Sixtus-kápolnába. Az eszközöket azonban nem fogják elkobozni.

Emellett emlékeztetett arra, hogy a résztvevők esküt tesznek arra, hogy betartják a pápaválasztás rendjét szabályozó vatikáni rendeletet, mely tiltja az eljárásról szóló információk nyilvánosságra hozatalát, valamint a külvilággal való kommunikációt a konklávé végéig. Ezen kívül a Vatikán azt tervezi, hogy a pápaválasztás alatt jelzavaró technikát alkalmaznak az elektronikus megfigyelés vagy a konklávén kívüli kommunikáció megakadályozására.

Az eskütételre vonatkozó előírásokat a vatikáni jogrendszer tartalmazza, amelyet Szent II. János Pál pápa 1996-ban egy fontos dokumentumban átdolgozott a pápaválasztás szabályai kapcsán. Ezt követően XVI. Benedek pápa kétszer is módosította ezeket a rendelkezéseket, mielőtt 2013-ban lemondott volna.

Hétfőn a Vatikán gyermekvédelmi tanácsadó bizottsága felszólította a bíborosokat, hogy az új pápa kiválasztásakor ne feledkezzenek meg a szexuális bántalmazások problémájáról. A bizottság hangsúlyozta, hogy a katolikus egyház hitelessége szorosan összefonódik az elszámoltathatóság, az átláthatóság és az áldozatok iránti igazságosság biztosításával.

Ferenc pápa létrehozta a kiskorúak védelmére szolgáló pápai bizottságot, amelynek célja, hogy tanácsokat adjon az egyháznak a visszaélések megelőzésére és kezelésére vonatkozó legjobb gyakorlatokról. A bizottság papokból és laikus szakértőkből áll, és felhívást intézett a bíborosokhoz, hogy közösen lépjenek fel a problémával szemben. A korábbi botrányok kezelése érdekében mind XVI. Benedek, mind Ferenc pápa aktívan dolgozott. A bizottság elnöke, Sean O'Malley bíboros is részt vesz a konklávé előtti megbeszéléseken, ám a választásokon már nem képviselheti magát, mivel betöltötte a 80. életévét.

Related posts