Szoboszlai Dominik a 97. percben értékesítette a büntetőt, ezzel a hazai csapatnak sikerült kiharcolnia egy döntetlent a német válogatott ellen.
A magyar labdarúgó-válogatott 1-1-es döntetlent játszott a német együttessel a Nemzetek Ligája A divíziójában kedden, a csoportkör hatodik, utolsó fordulójában a Puskás Arénában. A találkozó első gólját Felix Nmecha szerezte a 76. percben, amira hazai részről Szoboszlai Dominik a 99. percben büntetőből válaszolt. Marco Rossi csapata hat meccsen gyűjtött hat pontjával csoportjában a harmadik helyen végzett - bár ez már szombatra eldőlt -, így márciusban osztályozót kell játszania, hogy az élvonalban maradjon a következő kiírásban. Ellenfelét péntek délben sorsolják.
A magyar és német csapatok találkozója szeptember 7-én Düsseldorfban zajlott, ahol a németek domináltak, és 5-0-ás eredménnyel vitték el a győzelmet a magyarok ellen. A magyar együttes teljesítménye messze elmaradt a korábbi éveikhez képest, ami szomorú kontrasztot mutatott a németek lendületével szemben. Ezt a kezdeti vereséget követően a németek fokozatosan egyre magabiztosabbá váltak: Hollandiában 2-2-es döntetlent játszottak, majd hazai pályán 1-0-ra legyőzték legnagyobb riválisukat. A bosnyákok ellen mindkét mérkőzésüket megnyerték, idegenbeli 2-1-es győzelmükkel és hazai 7-0-ás diadalukkal összesen hat pontot gyűjtöttek be. Ennek köszönhetően a negyeddöntős szereplésüket a negyedik fordulóban biztosították, míg csoportelsőségüket az ötödik forduló után már garantálták.
A magyar válogatott újra nekivágott a megújulásnak, és fokozatosan, meccsről meccsre építették újjá magukat. Marco Rossi a megszokott biztos alapokra támaszkodott, így a csapat védekezése sokkal stabilabbá vált. A labda visszaszerzése érdekében a mozgásuk hátrébb, zártabb formát öltött, ami eltért a düsseldorfi taktikától, és az elmúlt hónapok, illetve évek során már többször is bizonyított.
Ennek eredményeként a két hazai döntetlent (a bosnyákok ellen 0-0, a hollandokkal szemben 1-1), a 2-0-s zenicai győzelem követte, amellyel már szinte elkerülte az automatikus kiesést, amire még a matematikai azért adott némi esélyt. A futball viszont már nem: a német gála a bosnyákok ellen szombaton egyben azt is jelentette, hogy a magyaroknak még az amszterdami vereség is belefért, mert a csoportutolsó balkáni gárda már nem érhette utol minket.
A keddi fellépés előtt mindkét érintett csapatnál, a magyarnál és a németnél is arra helyezték a hangsúlyt a szakvezetők, valamint a sajtótájékoztatón a társakat képviselő játékosok, hogy a "tétnélküliség" ellenére sem számítanak könnyed játékra és gálameccsre, győzelmi célokkal lépnek pályára. A magyarokra plusz súlyként nehezedett a hazai pálya, ahol azért mindig merészebben álmodik az aktuális vendéglátó, leginkább a nézők jelentette támogatás miatt, de a Rossi-csapat önbecsülésének sem ártott volna, ha ismét megcsíp egy olyan válogatottat, amely meghatározója a sportágnak. Eközben a németek kicsit már a vb-selejtezőre gondolva a jövő csapatát építették, Julian Nagelsmann szövetségi kapitány pedig megengedett magának az indokoltnál egy (két, három?) fokkal erősebb rotálást annak érdekében, hogy minden kiszemeltje, akit most a keretbe meghívott, játékperchez jusson - amúgy is sorra avatta az újoncokat ősszel -, ő pedig benyomást kapjon róluk a következő időszakra és feladatokra vonatkozóan.
A keddi összejövetel különös fényezést kapott Szalai Ádám szombaton történt rosszullétének következtében. Ennek különös jelentősége van, hiszen az egykori csatár pályafutásának legnagyobb részét Németországban töltötte, ahol Nagelsmann irányítása alatt is játszott. Az amszterdami események után, amelyek aggasztóak voltak, szerencsére hamarosan megnyugtató hírek érkeztek Szalai állapotáról. Ennek ellenére a válogatott másodedzője nem tudott részt venni a keddi mérkőzésen a Puskás Aréna kispadján.
A kezdés előtt másfél-két órával a környék szokás szerint megtelt élettel, a stadionhoz a lezárt főbb utakon gyalogosan közlekedő emberekkel. Az őszi időjárás a szebbik arcát mutatta ezen az estén, mint tette azt az elmúlt napokban, bár a 7-8 Celsius-fokhoz némi szemerkélő eső és nyirkosság párosult. Ez azonban nem zavarta a szórakozni vágyó drukkereket, akik közül többen sörös pohárral a kezükben közelítették meg a Keletitől vagy éppen a Papp László Sportarénától a bejáratot, illetve álltak meg valamelyik útba eső vendéglátóegység előtt némi táplálékbevitelre, valamint a minden szakember által kiemelten hangsúlyozott folyadékpótlásra. A szokásos vonulás közben pedig a tábor Szalai Ádám nevét skandálta, kifejezve együttérzését a korábbi csapatkapitány felé.
Marco Rossi végül a pályafutása csúcsára ért, amikor a csapatával elhódította a várva várt trófeát. Az izgalmas mérkőzés végén a közönség ujjongott, és mindenki tudta, hogy ez a győzelem nemcsak a játékosok, hanem az egész közösség számára hatalmas jelentőséggel bír. Rossi elhivatottsága és vezetői képességei meghozták a gyümölcsüket, és egy új fejezet kezdődött a klub történetében.
A rendelkezésre álló keretből talán a legképzettebb és legtapasztaltabb csapat állt össze. Három nappal ezelőtt Amszterdamban egy apró módosítással indultak, hiszen Balogh Botond helyét Fiola Attila vette át a belső védelem jobb oldalán. Ezzel szemben a németek összeállítása meglehetősen vegyesnek tűnt, a szövetségi kapitány ígéreteivel és terveivel összhangban. A kispad különösen erős volt, hiszen Antonio Rüdiger, Kai Havertz, Jamal Musiala, Florian Wirtz és a bosnyákok ellen duplázó Tim Kleindienst is ott ült. Az utóbbi négy játékos a bosnyákok ellen szerzett hét gólból hatért felelt, és még Rüdiger is hozzájárult egy gólpasszal.
A kezdés előtt Nagelsmann egy különleges gesztussal lepte meg Rossit: átadott neki egy német mezt, amelyen a "Jobbulást Ádám" felirat állt.
A mérkőzés első félidője visszafogottan alakult, alig volt néhány figyelemre méltó esemény.
Az első 10-15 percben a lelkes szurkolás mellett a pályán egy viszonylag visszafogott iram uralkodott, hiszen a csapatok biztonsági passzokkal próbálták meg kialakítani a helyzeteket. A stadion majdnem teljesen megtelt, csupán a felső karéj egyes részei maradtak üresen, és a német szurkolótábor is elég foghíjasnak tűnt az előre várt ezer főhöz képest. Azonban a németek ügyesen feldíszítették a korlátokat zászlóikkal. Az első percekben a német csapat előtt is adódtak helyzetek, de az első lehetőséget túlbonyolították, míg a másodikat sikerült blokkolnunk. A magyar támadójáték viszont még nem tudott felpörögni; az erőtlen próbálkozások már a félpálya környékén elhaltak, lendület nélkül. Aztán egy merész letámadás után végül sikerült zavart keltenünk, Szoboszlai Dominik beadását Varga Barnabás akrobatikus mozdulattal próbálta kapura juttatni, de sajnos a labda jócskán elszállt az iránytól.
Fellendült a magyar csapat játéka, és a meccs kezdeti szakaszához képest sokkal jobban birtokolták a labdát. Már eljutottak a német tizenhatosig, és akcióik során kapura is lőttek, bár Schäfer András lövése sajnos bőven elszállt a célpont felett. Néhány perccel később az Union Berlin középpályása is próbálkozott: egy lecsorgó labdát követően lapos, erőteljes lövéssel veszélyeztette a kaput, amire Alexander Nübelnek már kapkodnia kellett, hogy bravúrral hárítsa a helyzetet. Különösen feltűnő volt, hogy a szögletekhez mindkét csapat játékosai lassan, szinte vonakodva érkeztek, mintha muszáj lenne ott lenniük, bőséges időt hagyva társaiknak a kapu előtt való helyezkedésre. A hazai szurkolók azonban ezt nem nézték jó szemmel; ők a szép játékra vágytak, nem pedig a lassú, unalmas készülődésre, hiszen a futball élménye miatt ültek a lelátón.
A 30. perc után a németek rendezték soraikat és ismét visszavették az irányítást, miközben nem adtak labdát és teret a hazaiaknak, gólhelyzetig is eljutottak, de az utolsó pillanatban Dárdai Márton mentett spiccel az ötösön. Válaszként a 40. percben Nagy Zsolt a félidő helyzetét hagyta ki. A felcsúti játékos a center helyén iramodott meg védővel a nyakán, majd háttal vette át Varga által fejjel megcsúsztatott indítást, ami szerencsésen pattant elé. Nagy Zsolt nem is sokat teketóriázott, azonnal lőtt középről, a tizenhatosról, de lövése középre ment, és Nübel védett.
Huszáros magyar kezdet a fordulás után: lendületesen és bátor szívvel vágunk neki az új kihívásoknak. Az elkövetkező időszakban friss erővel, kreatív ötletekkel és elszántsággal igyekszünk megvalósítani céljainkat, miközben megőrizzük hagyományainkat és értékeinket. Az új irányvonalak felfedezésekor a magyar virtus és szellem irányít minket, hogy minden lépésünkkel hozzájáruljunk közösségünk fejlődéséhez.
Talán a hidegebbre fordult idő tette, de mozgalmasabb játékkal kezdődött a második félidő, amelyben öt perc elteltével Dibusz gyors vetődéssel hárította a szünetben csereként érkezett Robin Gosens próbálkozását. Bizonytalankodott és hibázott a német csapat, érződött, hogy ez azért nem az első sor, amely ráadásul nincs összeszokva, különösen a védősornak akadtak gondjai a labdakihozatallal, amikor letámadtuk őket. A 60. percben formás német akció végén került a kapunkba a labda, de mindez lesről történt, így nem változott az állás.
Megérkeztek a cserék, és a német csapat Wirtz, Havertz és Musiala bevonásával szinte azonnal lendületet kapott, labdabiztosabbá vált. Ekkor a magyar oldalról friss erőket hoztak be a középpályára, nevezetesen Kata Mihályt és Gera Dánielt. A 66. percben egy ügyes labdaszerzés után a magyar csapat gyors támadása bontakozott ki: Sallai Roland egy csodás passzal indította Vargát, aki 15 méterről, szinte a mezőny közepéről, erőteljes és pontos lövéssel célozta meg a kapu jobb sarkát. Nübel azonban bravúrosan, ujjheggyel hárította a lövést, ezzel megmentve a csapatát a gólveszélytől – ez volt a mérkőzés eddigi legszembetűnőbb védése.
A 76. percben, egy bal oldali szöglet után, a vendégcsapatnak sikerült megszereznie a vezetést. Nico Schlotterbeck fejesét a hosszú oldalról érkezve próbálta hárítani Dibusz, aki még bele is ért a labdába a gólvonalon, de a kipattanót Felix Nmecha két lépés távolságból könnyedén a hálóba juttatta (0-1).
A hátralévő percekben próbáltunk kezdeményezni, ismét élet költözött a pályára és a magyar támadásokba, de a vendégcsapat kontroll alatt tartotta a történteket, és a lefújásig megőrizte minimális előnyét. A hosszabbítás utolsó percében blokkolt magyar lövésnél a hazaiak kezezést és büntetőt reklamálták, nem véletlenül, a VAR is visszanézte a történteket, majd a horvát Duje Strukan a tizenegyespontra mutatott! Szoboszlai Dominik pedig a 99. percben flegmán emelt a kapu közepébe (1-1), a mérkőzés utolsó momentumaként.
A csoport másik összecsapásán Hollandia az első félidő közepén Brian Brobbey révén szerezte meg a vezetést Zenicében, ahol aztán a házigazda bosnyákok a második félidő közepén Ermedin Demirovic találatával egyenlítettek. Hollandia 9 ponttal lett második, és játszhat a negyeddöntőben, a bosnyák csapat 2 ponttal lett utolsó, és pottyant ki automatikusan a B divízióba.
Magyarország válogatottjának kezdőcsapata: Dibusz őrzi a kaput, míg a védelemben Fiola, Orbán és Dárdai M. alkotják a hátvédsort, kiegészítve Nego-val. A középpályán a frissítés érdekében Gera jött be a 65. percben, míg Nikitscher is szerepet kapott, ő Kata helyére lépett pályára. Schäfer és Nagy Zs. is a csapat hasznos tagjai voltak, utóbbi helyett Schön érkezett a 82. percben. A támadósorban Sallai helyét Csoboth vette át szintén a 82. minutumban, Szoboszlai pedig irányította a játékot. Varga Barnabás a 89. percben Gruberre cserélődött. A csapatot Marco Rossi vezeti, mint szövetségi kapitány.
Németország összeállítása: Nübel - Kimmich (Gosens a szünetben), Koch, N. Schlotterbeck, Henrichs - Nmecha, Andrich - Sané (Kleindienst, 80. percben), Brandt (Havertz, 61. percben), Führich (Musiala, 62. percben) - Gnabry (Wirtz, 61. percben). A csapat szövetségi kapitánya: Julian Nagelsmann.
A végeredmény a következőképpen alakult: 1. helyen Németország végzett 14 ponttal, 2. Hollandia 9 ponttal a második, 3. Magyarország 6 ponttal a harmadik, míg 4. Bosznia-Hercegovina 2 ponttal a negyedik helyet szerezte meg.
Természetesen! Kérlek, írd le, hogy milyen szöveget szeretnél egyedivé tenni, és szívesen segítek!