Szlovák kórháznak köszönheti az életét Attila, aki egy súlyos állapotban lévő eset miatt került a középpontba. A magyar ügyelet ahelyett, hogy azonnali segítséget nyújtott volna, vizsgálatokra akarta küldeni, ami életveszélyes következményekkel járhatott


Attila számára egy szlovák kórházba vezető taxis út vált életmentővé, ennek ellenére most milliós kártérítési pert indított a mentőszolgálat ellen.

Attila, a 77 éves szombathelyi férfi, aki a komáromi ügyeleten nem kapott megfelelő ellátást, és ezt követően egy életmentő műtétre szorult Szlovákiában, hiába várta, hogy az orvosi szakmai szervezetek foglalkozzanak az ügyével. Mivel nem járt sikerrel, ügyvédje segítségével pert indított a mentőszolgálat (OMSZ) ellen, követelve hatmillió forint sérelemdíjat – számolt be róla a Blikk.

"Hogyha állni és ülni tud, akkor semmi baja nincsen, mondta édesapámnak a komáromi ügyeletes doktornő a székéből fel sem állva amikor az ájulás határán lévő, hasi görcsökkel küzdő, elszürkült bőrű édesapámmal megjelentünk ellátást kérve" - idézte vissza a tavaly november elsején történteket az idős Attila lánya, Éva. "Az egészségügyben dolgoztam, ezért

tudtam, hogy édesapámmal valami nagy baj van,

Az orvos magatartása miatt - ami nem éppen példamutató - kicsit emelt hangon kértem, hogy nézze meg a beteget. Erre a doktornő elküldött a folyosóra. Az eset körüli eseményekről idén májusban az RTL is beszámolt.

"Az ottani doktornő azt mondta, hogy ha akkor

"Ha nem kísérem el az édesapámat, úgy érzem, hogy pár órán belül elveszíthetem őt."

- mesélte Éva. A férfit a műtét után még két hétig bent tartották a kórházban, ugyanis az operáció során sztomát kellett neki felhelyezni, lány pedig segítette mindennapi ápolását, gondozását, ami miatt a budapesti munkáját fel kellett adnia. Éváék nem tudtak túllépni a számukra megalázó bánásmódon, ezért kérték a történtek kivizsgálását az ügyeletet szervező Országos Mentőszolgálattól (OMSZ). Emellett 3,5 millió forint kártérítést kértek, amit az OMSZ - az ügyben lefolytatott belső vizsgálat eredményére hivatkozva - elutasította.

A mentőszolgálat vizsgálata során nem azonosítottak szakmai hiányosságokat.

A család álláspontja szerint az ügyeletes orvos a beteget megvizsgálta, és a szükséges képalkotó diagnosztika elvégzése érdekében a megfelelő egészségügyi intézménybe utalta. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) azt állítja, hogy a beteg és a hozzátartozói a helyszínen elfogadták az orvos által közölteket, és megkapták a szükséges tájékoztatást. Ezzel szemben a család határozottan vitatja az OMSZ állításait. Éva, a hozzátartozó, elmondta: "Az ügyvédem szerint édesapám ellátáshoz, tájékoztatáshoz és emberi méltósághoz való joga sérült, ezzel pedig a személyiségi jogait is megsértették. Ráadásul hiába kezdeményeztük az etikai eljárást az Etikai Bizottságnál, válaszra sem méltattak minket. Ezért a népegészségügyi hatósághoz fordultunk, ahonnan csak annyit közöltek, hogy a vizsgálat idejét meghosszabbították." Édesapja állapotának lassú romlása miatt a család úgy döntött, hogy lépniük kell, így másfél héttel ezelőtt keresetet nyújtottak be a Pesti Központi Kerületi Bíróságra.

Hatmillió forint összegű sérelemdíj iránti igény benyújtása.

Édesapám a mai napig nem tudja elfelejteni, ami vele történt, és ez mélyen megrendítette a bizalmát az itthoni egészségügyi intézmények iránt. Folyamatosan attól tart, hogy ha újabb problémával kell szembenéznie, akkor ugyanazzal a bánásmóddal találkozik, ami miatt már pszichológus segítségét is kénytelen igénybe venni. Ráadásul az is súlyosbítja a helyzetet, hogy már alig mer kimozdulni otthonról.

Related posts