Szijjártó társaságában Lavrov részletesen kifejtette, miért lenne kedvezőtlen a tűzszünet bevezetése.


A magyar külügyminiszter, miután bizalmas hangnemben, tegeződve köszöntötte orosz kollégáját, hosszan hallgatta, ahogy Lavrov a nyugati hatalmaktól féltette az oroszok emberi jogait.

Szijjártó Péter Moszkvából osztotta meg Facebook-oldalán a hírt, hogy megkezdődött a tárgyalás Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. A poszt kísérőszövege jól tükrözi a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok aktuális állapotát.

A felvételen jól látható, ahogy a magyar külügyminiszter először baráti, tegeződő stílusban üdvözli orosz kollégáját, hiszen így mondja: "tisztelt miniszter úr, kedves Szergej". Ezután kifejti, hogy a magyar békemisszió céljával érkezett, hangsúlyozva, hogy az elmúlt ezer háborús nap után a feszültség fokozódásának kockázata a legmagasabb. Szijjártó hangsúlyozza, hogy ebben a kritikus időszakban elengedhetetlen a békemissziós erőfeszítések fokozása.

Szijjártó hangsúlyozta, hogy a háborúk végső megoldása kizárólag a párbeszéd és a diplomácia révén lehetséges. E cél eléréséhez elengedhetetlen, hogy a diplomáciai csatornákat folyamatosan működtessük. Azok, akik ezeket a csatornákat bezárni próbálják, vagy támadják azokat, akik a nyitva tartásért küzdenek, valójában nem a béke iránti szándékot mutatják - tette hozzá.

A magyar külügyminiszter a rövid, alig kétperces felszólalását követően minden békepártiságát latba vetve, megértően hallgatta Lavrov mintegy 10 perces monológját, melyben Lavrov többek között kifejtette, hogy a tűzszünet nem a békéhez vezető út. Bár ez némiképp ellenkezhet a magyar diplomáciának Orbán Viktor által is számtalanszor hangoztatott azonnali tűzszünetet követelő állásfoglalásával, de Lavrovot ez annyira nem érdekelte.

Az orosz külügyminiszter kifejtette, hogy a tűzszünet nem lenne kedvező, mivel az ukránok ezt arra használnák, hogy erőt gyűjtsenek. Lavrov hangsúlyozta, hogy véleményük szerint a Nyugat célja az oroszok megsemmisítése, mivel nem tartják tiszteletben az emberi jogaikat. Ezt azzal indokolta, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió és a NATO diplomáciája csupán akkor foglalkozik az emberi jogokkal, ha az nem érinti az Ukrajnában élő oroszokat.

Szerinte a nyugati katonai szövetség, a határai kelet felé történő kiterjesztésével és Ukrajna felvételével, komoly katonai fenyegetést jelent Oroszország számára.

Lavrov kijelentette: "Elsődleges célunk Oroszország biztonságának megóvása, valamint az Ukrajnában élő emberek jogainak védelme. A béke hívei tiszteletben tartják ezeket az erőfeszítéseket."

Az orosz külügyminiszter elmondta azt is, hogy Zelenszkij megvezeti a nyugatiakat azzal, hogy a semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül elvével takarózik, miközben az elmúlt két évben nagyon sok döntés született Oroszországról Oroszország nélkül.

Azt említhetjük, hogy a helyzet kialakulása közvetlenül Oroszország Ukrajna elleni támadásának következményeként történt.

Ehelyett arról beszélt, hogy nyitottak az őszinte párbeszédre, de ennek feltétele, hogy Zelenszkij visszavonja azt a rendeletet, amely megakadályozza a Moszkvával folytatott tárgyalások lebonyolítását.

A pontos részletek nem derültek ki arról, hogy Szijjártó milyen egyéb témákról beszélgetett Lavrovval. Azonban a magyar külügyminiszter egy friss videóban már említette, hogy jogi szakértőik azon dolgoznak, hogyan lehetne kikerülni a Gazprombankra vonatkozó amerikai szankciókat.

A magyar állam eddig az orosz energiahordozókért a Gazprombank közvetítésével teljesítette a kifizetéseket, azonban a washingtoni szankciók miatt ez a lehetőség megszűnt. Szijjártó szerint azonban mindkét fél szándéka megvan arra, hogy a kapcsolatokat fenntartsák, így várhatóan megtalálják a megoldást a helyzet rendezésére.

Related posts