Az ukrán szakértők alaposan elemezték az orosz hadsereg legújabb csúcsfegyverét, és meglepő felfedezéseket tettek a belsejében. Az elemzések során különféle váratlan elemekre bukkantak, amelyek felvetik a fegyver technológiai fejlesztésének hátterét.


Az ukrán katonai hírszerzés (DIU) nemrégiben felfedte az új orosz Sz8000 Banderol cirkálórakéta műszaki specifikációit. Ez a rakéta több külföldi alkatrészt integrál, és a korábbi orosz rakétákhoz képest lényegesen fejlettebb manőverezési képességekkel bír.

Az ukrán katonai hírszerzés legfrissebb információit a War&Sanctions platformján tette közzé, melyben bemutatta az új orosz cirkálórakéta eddig ismeretlen részleteit. Az Sz8000 Banderolt a Kronstadt vállalat tervezte, amely jelenleg súlyos szankciókkal néz szembe.

Az Sz8000-es egy teljesen új orosz fejlesztés, 2025-ben bukkant fel először a frontvonalon. Hivatalos orosz specifikációk nincsenek a robotrepülőgéppel kapcsolatban, az elérhető nyilvános adatokat az ukrán hírszerzés szolgáltatta.

Elemzésük alapján a "cirkálórakéta" legkiemelkedőbb tulajdonsága, hogy

A tipikus orosz gyártmányú cirkálórakétákhoz (H-69, H-101) képest sokkal precízebb és dinamikusabb fordulókat tud végrehajtani.

A nyilvánosságra került információk alapján a Banderol képes 150 kilogrammos robbanófej szállítására, és lenyűgöző, 620 kilométer/órás végsebességgel rendelkezik, míg hatótávolsága 500 kilométer. Ezt a fejlesztést elsősorban Mi-28-as harci helikopterekhez tervezték, de hasonlóan a Kronstadt által gyártott Orion drónok is képesek hordozni ezt az eszközt.

Ezekkel a tulajdonságokkal egyébként képes versenyezni a nyugati "sztártechnológiával" is, hiszen a német Taurus és a Storm Shadow nem exportváltozatának hatótávolsága éri el egyedül az 500 kilométert.

Aggasztó lehet Ukrajna, és szövetségesei számára az, hogy annak ellenére, hogy a Kronstadt és beszállítói hálózata már évek óta szankciók alatt áll, így is temérdek alkatrész nyugati országokból származik. Ezt a problémát tetézi, hogy a rakéta friss fejlesztés: vagyis az alkatrészeket bizonyosan nem a háború előtt halmozták fel az országban.

A rakéta külföldi elektronikai komponenseinek többségét a 'Chip and Dip' hálózaton keresztül szállítják, amely Oroszország egyik legnagyobb elektronikai forgalmazója

- olvasható a hivatalos nyilatkozatban.

Az ukrán hírszerzés legfrissebb jelentése kiemeli, hogy az Sz8000 rakéta több mint 20 kulcsfontosságú elemét sikerült azonosítani. Ezen kívül körülbelül 30 vállalatot is feltérképeztek, amelyek közvetlenül érintettek a rakéta gyártásában vagy az alkatrészek beszállításában.

A legfontosabb komponensek között találhatóak az akkumulátorok, amelyek Japánból, a Murata gyártótól érkeznek. A hajtómű, az SW800Pro-A95 modell, Kínában készült a Swiwin vállalat által. A telemetria-átviveli modul Ausztráliából származik, míg a szervo-motor, a rádiófrekvenciás erősítő és a vezeték nélküli rendszerchip mind az Egyesült Államokból érkezik.

Related posts