Szentkirályi: A Soros-féle csapok elzárultak, és most a külföldi forrásokból táplálkozó balliberális világ máris kétségbeesetten lamentál.

Szerda délután Szentkirályi Alexandra is megszólalt Facebook-oldalán a "A közélet átláthatóságáról" elnevezésű törvényjavaslattal kapcsolatban, amelynek célja, hogy megnehezítse a külföldi támogatásokban részesülő szervezetek működését. Szentkirályi posztjában így fogalmazott: "Elzárva a Soros-csapok, elindul a tavaszi nagytakarítás - a külföldről pénzelt balliberális világ pedig máris kesereg."
Szerinte "árulkodó, hogy mennyien és kik kezdték el egyszerre megkongatni a vészharangokat", miközben a törvényt még senkire sem alkalmazták. A Fidesz fővárosi közgyűlési frakcióvezetője különösen éles kritikát fogalmazott meg az "adományládikás, mikroadományos" Karácsony Gergely irányába. A főpolgármester szerdán arról számolt be, hogy mindent megtesznek Budapest és a közösségek védelmében a putyinizálódó kormány bosszúja ellen.
Szegény Karácsony nehéz időszakon megy keresztül. Gyurcsány után most már a guruló dollárjait, euróit és fontjait is elveszíti. Jelenleg pedig olyan kétségbeesetten toporzékol, mint egy kisgyermek, akinek elvették a kedvenc játékát.
- írta bejegyzésében Szentkirályi, azt tanácsolva a főpolgármesternek, "szokjon le a korrupt dollárokról, és kezdjen el dolgozni a budapestiekért. Mi ezt tesszük, és csak ajánlani tudjuk, csodálatos érzés!"
Kedden éjjel Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője, benyújtotta a parlamenthez "A közélet átláthatóságáról" elnevezésű törvényjavaslatát. Ez a javaslat jelentős kihívásokat jelentene a külföldi támogatásban részesülő szervezetek számára, mivel megnehezítené a működésüket és fennmaradásukat. A tervezet értelmében, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy véli, hogy egy külföldi támogatással működő szervezet tevékenysége kockázatot jelent Magyarország szuverenitására, akkor lehetősége lenne arra, hogy a kormány figyelembevételre ajánlja a szervezet jegyzékbe vételét.
Ezután a szervezet számára lehetetlenné válna az adó 1%-ának gyűjtése, és kötelezve lennének arra, hogy a támogatóiktól "teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot" kérjenek, amely megerősíti, hogy a felajánlott pénzforrás nem származik külföldi eredetből. A jogszabály értelmében gondot okozhatnak az uniós pályázatok keretében nyert összegek is.
A törvényjavaslat körüli viták már több ellenzéki politikust is megmozgattak: Hadházy Ákos figyelmeztetett, hogy ha a magyar társadalom passzívan szemléli a helyzetet, beláthatatlan következményekkel kell szembenéznie, és sürgeti a putyinizálódás elleni fellépést. "Az utolsó utáni pillanatban vagyunk" - fogalmazott a független képviselő a Telexnek adott interjújában. Tompos Márton, a Momentum vezetője úgy véli, hogy a következő hetek döntő fontosságúak lesznek, hiszen eldőlhet, hogy "valaha elérhetjük-e a fejlett és gazdag demokrácia állapotát". A Mi Hazánk képviselői pedig úgy vélik, hogy amíg a kormány nem tesz konkrét lépéseket a Metával kapcsolatban, addig az egész ügy csupán porhintés. A kormány új törvényjavaslatának nemzetközi visszhangjáról a cikkünkben bővebben is olvashatnak.