"Súlyos hibák és szándékos manipulációk" - Az MTA elnöke határozottan válaszolt Schmidt Máriának | szmo.hu

Schmidt Mária kijelentése, amelyben a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) "velünk élő sztálinizmusnak" titulálta, komoly polémia forrásává vált. A történész a Látószög című blogján fejtette ki véleményét, ahol éles kritikát fogalmazott meg az MTA működésével kapcsolatban. Szavai szerint a tagok kiválasztása gyakran nem a teljesítményen, hanem sokkal inkább baráti kapcsolatokon és érdekegyesüléseken, valamint a kapcsolati tőke kiaknázásán alapul.
Freund Tamás, az Akadémia elnöke határozottan reagált a vádakra. Véleménye szerint Schmidt írása tele van "súlyos tévedésekkel és szándékos félrevezetéssel". Kifejezte, hogy az MTA nem csupán megfelelő szakemberekkel látja el tudományos tanácsadói feladatait, hanem a tudományos közéletben kiemelkedő szerepet játszik. Hangsúlyozta, hogy az Akadémia 11 tudományos osztálya és több mint 80 tudományterületi szakbizottsága révén képes a legkomplexebb kérdések, például az akkumulátorgyártás terén is a legképzettebb szakértők bevonására.
A történész kifejezte aggodalmát az MTA működése kapcsán, megfogalmazva, hogy szerinte az egyetemek tudományos minősítési jogát az Akadémia birtokolja, amit "a sztálinizmus még mindig élő örökségeként" jellemzett. Freund azonban határozottan cáfolta ezt az állítást, hangsúlyozva:
Freund hangsúlyozta, hogy az MTA politikai vitákba nem kíván bekapcsolódni, és amennyiben bárki ezt az alapelvet áthágja, az intézmény támogatását nem élvezheti. Emlékeztetett arra, hogy az Akadémia a múlt kétszáz esztendejében számos politikai beavatkozásnak volt kitéve, beleértve a Sztálin és Rákosi korszakában történt eseményeket. Megjegyezte:
A vita hátterében álló esemény az MTA gazdasági és jogtudományi osztályának nemrégiben nyilvánosságra hozott állásfoglalása, amelyben kifejezésre juttatták, hogy amennyiben Orbán Viktor részt venne az Akadémia alapításának kétszázadik évfordulójára tervezett ünnepségen, többen szimbolikus cselekedetként elhagynák a termet a március 15-i, "poloskázós" beszéd miatt. Schmidt erre reagálva kifejezte kritikáját, miszerint az Akadémia tagjainak a felvételük után nem kell semmiféle teljesítményt nyújtaniuk.
Freund válasza szerint az MTA "folyamatosan felajánlja szolgálatait a politikai döntéshozóknak", hogy a lehető legmagasabb szintű tudományos háttér birtokában hozzanak döntéseket. Azt is kijelentette, hogy "nem állítható, hogy minden esetben a legjobbak jutottak be a testületbe, de ennyi hibaszázalék a társadalom minden szektorában előfordul."