Ruszin-Szendi Romulusz jakuzzija és Novák Katalin sminkasztala – a KEHI-jelentés feszültséget keltett olvasóink körében.


Szinte már elcsépeltnek hat a korrupcióval foglalkozni hírportálokon, ezen a héten mégis ezek a híreink késztettek a legtöbbeket megszólalásra lapcsoportunk, a Klasszis Média Facebook-oldalain. A visszaéléssel kapcsolatos jelentések pedig jöttek innen is és onnan is a héten. Megmutatjuk, mely témáink váltották ki a legtöbb hozzászólást az Mfor és a Privátbankár közösségi oldalain.

Heti válogatásunk keretében ismét kiemeljük azokat az olvasói hozzászólásokat, amelyek a legnagyobb visszhangot keltették a Klasszis Médiához tartozó Mfor és Privátbankár Facebook-oldalain megjelent cikkeink alatt. Számunkra nem csupán az a lényeg, hányan kattintanak a tartalmainkra, hanem az is, milyen gondolatokat és érzelmeket ébresztenek, mit gondolnak róluk, és milyen további észrevételekkel gazdagítják a párbeszédet követőink. A válogatás célja nem a szerkesztőségi álláspont vagy vélemények megfogalmazása, hanem az olvasói hangok hiteles bemutatása. A hozzászólásokat érintetlen formában közöljük, csupán a helyesírási hibákat korrigáljuk.

Egy héttel ezelőtt, amikor a leginkább megosztó témákat kutattuk, a Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök honvédelmi juttatásával és tartalékos szolgálat jogcímén kapott jövedelmével kapcsolatos reakciókat elemeztük. A héten a Tisza Párt honvédelmi szakpolitikusa újra reflektorfénybe került a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) frissen megjelent jelentése kapcsán. Mint ahogyan azt mi is megírtuk, a KEHI állásfoglalása szerint Ruszin-Szendi volt vezérkari főnök dunakeszi szolgálati ingatlanán több mint egymilliárd forint közpénzt költöttek el luxusberuházásokra - többek között prémium bútorokra, jakuzzira, biliárdasztalra, szaunára és más extravagáns kiegészítőkre -, amelyek messze meghaladták egy átlagos szolgálati lakás indokolt igényeit.

A jelentés tartalma sokakban élénk érzelmeket keltett, hiszen több hozzászóló is a "luxizás" kifejezést használta. Emellett talán még figyelemre méltóbb, hogy számos reakció érkezett, amelyek a túlköltéseket Novák Katalin korábbi köztársasági elnök rezidenciájának, sminkasztalának, és a hivatali idejét követő titkárságának költségeivel hozzák összefüggésbe.

Lívia olvasónk véleménye így hangzik: "Mennyivel költségesebb ez a helyzet, mint a megbukott (köz)társasági elnökök fényűző rezidenciái és életvitele, melyekért életük végéig nem kell fizetniük?"

Gábor a köztársasági elnökök rezidenciáinak felújítását és a kapcsolódó költségeket állítja párhuzamba a volt vezérkari főnök szolgálati lakásának renoválásával. Ezzel arra utal, hogy képmutatónak tűnhet, ha ezeket a költségeket hangoztatják, miközben figyelmen kívül hagyják a jelentősebb felújításokat, mint például Novák Katalin sminkasztalának kiadása.

Több hozzászólónk felhívta a figyelmet arra a furcsaságra, hogy Ruszin-Szendi igényeit valakiknek jóvá kellett hagynia, így ő nem lehet az egyetlen, akit a költségek miatt felelősségre vonhatunk. Ahogy egy hozzászóló, Ágnes is frappánsan megfogalmazta: "Az lenne a kérdésem, hogy ki hagyta jóvá a terveket és a kivitelezést, ki vette át hivatalosan a kész ingatlant és a berendezési tárgyakat a leltár szerint, valamint ki írta alá a számlákat?" Ezzel lényegében rávilágít arra, hogy a kérdéskör sokkal összetettebb, mint elsőre tűnik.

Sokan felhívják a figyelmet arra a nyilvánvaló tényre, hogy mindez a volt vezérkari főnök politikai pályafutásának alakulása óta került a figyelem középpontjába. Amikor még a kormányzó párt kötelékében tevékenykedett, senkit sem foglalkoztatott, de amint a Tisza Pártnál vállalt szerepet, hirtelen érdekes lett.

Úgy tűnik, olvasóinkat a korrupció és az ezzel kapcsolatos talán álszent kormányzati kommunikáció reakcióra készteti: a héten megjelent az Európai Bizottság jogállamisági jelentése, melyet a Népszava cikke alapján szemlézett a Privátbankár.

A jelentés egyik kiemelkedő megállapítása, amely valószínűleg sokakat inspirált, az, hogy a korrupció elleni küzdelem terén gyakorlatilag semmiféle előrelépés nem tapasztalható az utóbbi időszakban. Ezt a megállapítást több olvasónk cinikus hangvétellel vitatja, és éles kritikával illeti:

"Brüsszel téved, sajnos nem ugyanolyan korrupt mint egy éve, hanem korruptabb!"

A brüsszeli jelentés időzítése nem mellesleg ironikus módon egy hétre esik az Ursula Von der Leyen ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány szavazásával. A szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) EP-képviselője, Gheorghe Piperea által előterjesztett beadvány számos korrupciógyanús ügyre hívja fel a figyelmet, többek között a Pfizer-oltásokkal, a helyreállítási alapmal és az uniós védelmi hitellel kapcsolatosan. Olvasóink, akik jól informáltak, sorra említik ezeket az ügyeket, és van, aki talán olyan dolgokról is tudomást szerez, amelyek még Brüsszelben is ismeretlenek. Frappánsan összefoglalva a hozzászólóink reakcióit, Sebestyén Balázs közmondására támaszkodhatunk: "Bagoly mondja verébnek."

Related posts