Orbán Viktor szombaton rendkívüli ülést convocált, és az esemény eredménye igencsak figyelemre méltó lett.


Az energiaellátás került a középpontba. A miniszterelnök ezt követően konkrét adatokat is ismertetett.

A kormány által ukrán energiafenyegetésnek titulált ügy kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök szombaton rendkívüli gazdasági egyeztetést hívott össze. A megbeszélés után a kormányfő egy Facebook-videóban tájékoztatta a nyilvánosságot, ahol hangsúlyozta, hogy Magyarországnak 800 milliárd forintos többletköltségekre kell felkészülnie abban az esetben, ha Ukrajna leállítja a gázszolgáltatást.

Amennyiben ez valóban megtörténne, akkor a miniszterelnök állítása szerint egy 7 ezer forintos villanyszámla 14 ezerre drágulhatna. Egy 16 ezres gázszámla pedig 54 ezer forintba kerülhetne. Azt is elmondta, hogy a kormány ezt nem szeretné.

A bejelentés után a Telex arról számolt be, hogy Orbán Viktor már egy januári videóban említést tett arról, miszerint az ukránok "nem teszik lehetővé, hogy a gáz Oroszországból Magyarországra áramoljon". Ezt követően a lap szerint kiderült, hogy az ukrán gáztranzit leállása nem csupán Ukrajna egyoldalú döntésének következménye, hanem inkább az orosz és ukrán felek érdekeinek hiányos összhangjából ered, mivel egyik fél sem kívánta megújítani a 2024. december 31-én lejáró gáztranzit-szerződést. A miniszterelnök jelenlegi kijelentéseivel kapcsolatban egy, a hazai és regionális olaj- és gázpiacot jól ismerő elemző osztott meg véleményt név nélkül.

Bár Orbán most kifejezetten a gázszállításról beszélt, a névtelenséget kérő szakértő szerint érdemes mind az olaj-, mind a gázszállításról külön-külön beszélni, és megnézni, mennyire lenne helyettesíthető az orosz olaj és gáz. Az előbbinél a Mol jelenleg eléggé rá van utalva Oroszországra mind hálózat, mind forrás szempontjából. Hernádi Zsolt Mol-vezér, éppen a napokban beszélt arról, hogy éves szinten akár 200 milliárd forintos többletkiadást is jelenthetne, ha Magyarország teljesen leválna az orosz kőolajról. Emellett a leváláshoz valószínűleg új vezetékrendszerre is szüksége lenne a Molnak, ami egy egyszeri, de nagyságrendileg több százmilliárd forintos beruházást jelentene a cégnek. Az elemző szerint azonban fontos kiemelni, hogy ez elsősorban a Molnak, és annak részvényeseinek lenne rossz, hiszen ekkora összeget nem tudnának egy az egyben áthárítani a fogyasztókra. A benzinpiacon verseny van, így ha a Mol túlságosan felülárazná az általa kínált üzemanyagot, akkor a többi versenytárs jobb helyzetbe kerülne. Földgáz esetében sokkal jobb az ország helyzete, a szakértő szerint elég jól ki vannak építve a kapacitások ahhoz, hogy az oroszok nélkül is biztosított legyen Magyarország gázellátása, méghozzá nem annyival drágábban, mint amit Orbán bemondott.

Related posts