Különleges megállapodás született Kína és az Egyesült Államok között, amelynek keretében 115%-os vámcsökkentést hajtanak végre.


Az Egyesült Államok és Kína között új fejezet kezdődik, miután a két ország képviselői Genfben megállapodtak a vámok csökkentéséről. E lépés célja, hogy véget vessenek a hosszú ideje tartó kereskedelmi feszültségeknek. Scott Bessent a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a vámok mértéke 115 százalékkal mérséklődik az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelemben – számolt be róla a Sky News.

A megállapodás értelmében az amerikai vámok mértéke 145 százalékról 30 százalékra mérséklődik, míg a kínaiak által kivetett vámérték 125 százalékról 10 százalékra csökken május 14-től. Ezen felül a felek egy állandó egyeztetési mechanizmus létrehozásáról is megállapodtak, amely a gazdasági kapcsolatok zavartalan rendezését hivatott szolgálni.

Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere kiemelte, hogy a legújabb bejelentett adócsökkentések nem érintik azokat a szektorális vámokat, amelyeket az Egyesült Államok valamennyi kereskedelmi partnerére kivetett. Ezen kívül a Trump-adminisztráció alatt Kínával szemben bevezetett vámok továbbra is érvényben maradnak.

"Bessent kijelentette, hogy mindkét fél közös állásponton van, miszerint egyikük sem kívánja a gazdasági szétválást (decoupling - a szerk.). Hozzátette, hogy a fentanil ügyében folytatott megbeszélés rendkívül tartalmas és előremutató volt, sőt, a tárgyalások akár kínai vásárlási megállapodásokhoz is elvezethetnek."

A bejelentést követően az ázsiai és európai részvénypiacok erősödtek, az amerikai tőzsdei határidős ügyletek elérték napi csúcsukat. Az olajárak emelkedtek, a kincstárjegyek hozamai nőttek, az amerikai dollár erősödött, míg a kínai jüan 0,5 százalékkal erősödött a dollárral szemben az offshore piacon.

Kína mindig a kölcsönös tisztelet elvén kezeli kapcsolatait az Egyesült Államokkal - jelentette a hivatalos Hszinhua hírügynökség a nemzetbiztonsági fehér könyvre hivatkozva. A dokumentum szerint Kína elkötelezett a kétoldalú kapcsolatok stabil fejlesztése iránt,

A megállapodás újabb lépést jelent a vámháború enyhítése felé, amely azonnali visszaesést okozott a Csendes-óceánon átívelő kereskedelemben. Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője elmondta, hogy az Egyesült Államok kiegyensúlyozottabb kereskedelmet szeretne Kínával, és "a kínai tárgyalópartnerek ezen a héten egyértelműen megállapodásra törekedtek".

A piaci reakciók kedvezően alakultak a haladással kapcsolatos hírek hatására, azonban a múltbeli tapasztalatok azt sugallják, hogy egy alapos megállapodás megkötésére akár hosszabb idő is szükséges lehet – ha megvalósul egyáltalán – ahogy azt a Bloomberg elemzése is kiemeli.

Az amerikai elnök április 2-án bejelentette, hogy 20%-os importvámot léptet életbe az Európai Unióval szemben, míg Kína esetében a vám mértéke 34%-ra rúg. A döntés mögött gazdasági megfontolások állnak: a 2024-es évre vonatkozóan az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya 1200 milliárd dollárra tehető. Az elnök hangsúlyozta, hogy célja az évtizedek óta fennálló gyakorlat felszámolása, amely az Egyesült Államok "kihasználására" épült a nemzetközi kereskedelem terén.

A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közvetlenül a bejelentést követően felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.

A kínai kereskedelmi minisztérium legutóbbi közleményében sürgette a vámtarifák azonnali megszüntetését. Emellett bejelentette, hogy válaszként új vámtarifák bevezetésére készül az Egyesült Államokkal szemben, ezzel védve saját jogait és gazdasági érdekeit.

Április 10-én pedig már 145 százalékra emelte fel Donald Trump a vámok mértékét, melyre Kína 125 százalékkal válaszolt, ennek drasztikus csökkentéséről sikerült megállapodnia egymással a két gazdasági nagyhatalomnak.

Related posts