A rendőrség razziát hajtott végre a nagyidai cigánytelepen, amelyet követően jogvédő szervezetek fejezték ki ellenvéleményüket.


Szombat este a szlovák rendőrség egy férfit őrizetbe vett a nagyidai romatelepen, ami heves reakciót váltott ki a helyi roma közösségből. A hatóságok válaszul figyelmeztető lövéseket adtak le és lezárták az utakat, ezt követően pedig belső vizsgálat indult. Jogvédő szervezetek szerint azonban az ilyen akciók nem ritkák a rendőrség részéről, és rendszeresen előfordulnak hasonló esetek.

Szombat este a nagyidai romatelepen a szlovák rendőrség razziát tartott, és figyelmeztető lövések is eldördültek, ezért jogvédő szervezetek és a romaügyi kormánybiztos is vizsgálatot kért a hatóságoktól - írta az Új Szó.

Friss hírek alapján egy helyi kocsma előtt robbant ki egy zűrzavaros incidens, amelynek során a rendőrség gyorsan beavatkozott. A jelentések szerint a konfliktusban több száz ember volt érintett. Az események során több résztvevő is alkoholos befolyás alatt viselkedett, ami hozzájárult a felforduláshoz és a hangos kiabálásokhoz. Az eset súlyosbodása miatt a hatóságok egy személyt őrizetbe vettek, ami újabb feszültséget szült, és a tömeg dühösen reagált a rendőri intézkedésre.

A rendőrség hivatalos nyilatkozata alapján kutyákat uszítottak a hatósági személyekre, ami miatt kényszerítő intézkedéseket alkalmaztak. Emellett figyelmeztető lövéseket is leadtak a tömeg feloszlatásának érdekében.

A Kassa megyei rendőrkapitányság tájékoztatása szerint senki sem sérült meg, azonban belső nyomozást indítanak az ügy körülményeinek feltárására. Elmondásuk szerint az őrizetbe vett férfi agresszíven közelített a rendőrökhöz, ami miatt a hatóságok támadástól tartottak. A férfit közrend megzavarásával vádolják.

A hatóságok jelentése alapján az incidens következtében a település lakói vandalizmusra vetemedtek, megrongálva a körzeti rendőrőrs ingatlanát. A helyszínen hangos zajongás és obszcén gesztikuláció kísérte a közlekedő autók sofőrjeit, ami tovább fokozta a feszültséget. A rendőrségnek több járőrautót kellett a helyszínre irányítania, hogy megpróbálják rendre utasítani a felbőszült tömeget. A helyzet azonban tovább eszkalálódott, a demonstrálók köveket és üvegeket kezdtek el dobálni a rendőrökre, és sajnálatos módon egy járőr is megsérült a támadás során.

A rendőrség hivatalos álláspontja szerint a törvények szellemében jártak el, mert a lakók nem hallgattak felszólításukra. Szombat este a településre vezető utat lezárták, és reggelig megfigyelték, hogy újabb konfliktusok ne alakulhassanak ki.

A romaügyi kormánybiztos vasárnap értesült az események alakulásáról, ezt követően pedig egyeztetett a rendőrfőkapitány helyettesével. A kormánybiztos kiemelte, hogy a testkamerás és videós felvételek alapos átvizsgálása elengedhetetlen, hogy megállapíthassák, a beavatkozás szakmai szempontból helyénvaló volt-e. Ezen túlmenően határozottan kifejezte, hogy elítéli az erőszak minden formáját, függetlenül attól, hogy melyik fél részéről érkezik.

Az Amnesty International és az Európai Roma Jogok Központja Alapítvány (ERRC) is kifejezte aggodalmát az esettel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a romák ellen irányuló erőszak "mélyen aggasztó" jelenség. Kiemelték, hogy a támadások áldozatai között gyermekek, nők és idősek is szerepelnek, ami még súlyosabbá teszi a helyzetet.

A két szervezet hivatalosan is panaszt nyújtott be a szlovák belügyminisztérium Belső Ellenőrzési Hivatalához, és arra kérték a hatóságokat, hogy vizsgálják meg, vajon volt-e rasszista indíttatás az ügy hátterében. Kiemelték, hogy hasonló esetek során a belső vizsgálatok gyakran nem bizonyultak igazságosnak, és hangsúlyozták, hogy a roma közösség gyakran válik rendőrségi akciók célpontjává.

Ez a helyzet nem csupán egy különálló eset, hanem a rendszerszintű romaellenes rendőri erőszak aggasztó megnyilvánulása, amelyet a kormány nem képes megfelelően orvosolni. A szlovákiai roma közösségek mindennapjaikat olyan tudatban élik, hogy azok, akiknek feladatuk lenne megvédeni őket, valójában brutális módszerekkel lépnek fel ellenük.

Rado Sloboda, az Amnesty International szlovákiai igazgatója hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a teljes körű és átlátható vizsgálat lefolytatása az ügyben. Eközben Djordje Jovanovic, az ERRC elnöke is szóvá tette, hogy egy hasonló eset már tíz éve is történt Szepsin, és az akkor sem váltott ki látható következményeket.

Related posts