Április hónapban tovább csökkent a munkaerőpiac mérete az Egyesült Királyság területén.

Áprilisban 33 000 fővel csökkent az alkalmazottak száma az Egyesült Királyságban - számolt be a Bloomberg. A háttérben a korábbi bér- és adóemelések, illetve az USA-val szembeni kereskedelmi háború áll. A munkaerőpiac hűlése csökkenti az inflációs kockázatokat és növeli a Bank of England (BOE) mozgásterét, az óvatos monetáris politika fenntartását azonban továbbra is több kockázati tényező indokolja.
Áprilisban már a harmadik egymást követő hónapban csökkent a foglalkoztatottak száma az Egyesült Királyságban. Ez a tendencia világosan tükrözi a gazdaság válaszreakcióját a megnövekedett személyi költségekre és adóterhekre, amelyeket egy tavaly októberi új költségvetési intézkedés váltott ki. A központi költségvetés szinte 7%-os minimálbér-emelést és a bérekhez kapcsolódó adók és járulékok emelkedését irányozta elő, ami jelentős mértékben átalakította a foglalkoztatás körülményeit.
A Donald Trump által életbe léptetett vámintézkedések tovább súlyosbították a brit gazdaság helyzetét, különösen a fogyasztói és üzleti bizalom megingatásával. Miközben világszerte enyhülni látszik a kereskedelmi feszültség, a gazdaságpolitikai elemzők figyelmeztetnek, hogy ez nem feltétlenül eredményez azonnali javulást a brit gazdasági perspektívákban.
A munkaerőpiac hűlése a bérek növekedési ütemének lassulását is segíti, a változás üteme azonban továbbra is meghaladja 3 százalékot, azaz azt a szintet, amit a Bank of England (BOE) szigorúbb jegybankárai ideálisnak tartanak. Az elemzők által kiemelten figyelt privát szektorbeli heti bérnövekedés szintén lassuló tendenciát mutat (5,9 százalékról 5,6 százalékra csökkent), mely tovább segíti a brit jegybankot az infláció elleni küzdelemben. A heti keresetek változása nem mindig stabil mutatója a munkaerőpiaci dinamikáknak, az ING elemzői szerint azonban a munkanélküliségi ráta, az álláshelyek változása és a bérek változása egyaránt a munkaerőpiac hűlését mutatja.
A kedvező bérdinamikák és a csökkenő inflációs nyomás együttesen lehetővé tették, hogy a monetáris tanács a múlt heti ülésén 25 bázisponttal csökkentse az irányadó kamatot.
Mindezek ellenére a jegybank továbbra is fenntartja óvatos monetáris politikáját,
A bérek folyamatos, dinamikus növekedése, a szolgáltatási szektorban tapasztalható magas infláció, valamint a kereskedelmi háborúval kapcsolatos kockázatok mind hozzájárulnak a jelenlegi gazdasági helyzethez. A legfrissebb beszámolók alapján a Tanács a rövid távú kamatpolitikáját illetően megosztott véleményen van, hiszen a 25 bázispontos kamatvágás mellett a szinten tartás és az 50 bázispontos csökkentés lehetősége is napirenden szerepel. Jelenleg a BOE politikáját a körültekintés és a kivárás jellemzi. Az ING közgazdászainak elemzése szerint azonban, ha a munkaerőpiac tovább hűl, és a bérek folyamatosan csökkennek, akkor ez kedvező feltételeket teremthet egy augusztusi kamatcsökkentés számára.