Pénzkidobás? Itt van 6 étrend-kiegészítő, amit érdemes elkerülni, mert nem hozzák a várt eredményeket a szervezetünk számára!


Sok elterjedt étrend-kiegészítő nem biztosítja a kívánt eredményeket, csupán a pénztárcánkból von el értékes forrásokat.

Tara Collingwood táplálkozási szakértő hangsúlyozza, hogy számos étrend-kiegészítő reklámja azt sugallja, hogy képesek zsírt égetni. Bár ezek a termékek gyakran koffeint és más stimuláló összetevőket tartalmaznak, amelyek rövid távú energiát adhatnak, valójában elhanyagolható hatással bírnak a valódi zsírvesztésre és a tartós energiaszint növelésére.

A méregtelenítő kiegészítők sokak szerint a pénzkidobás egyik tipikus példájának számítanak. A testünk rendelkezik saját, rendkívül hatékony méregtelenítő mechanizmusaival, amelyek a máj, a vese és az emésztőrendszer révén működnek.

Sok ilyen kiegészítőnek hashajtó vagy vizelethajtó hatása van, ami kiszáradáshoz, elektrolitveszteséghez és fontos mikrotápanyagok hiányához vezethet. Ez fáradtságot, szédülést és szívrendszeri rendellenességeket okozhat.

A kollagén-kiegészítők nagyon népszerűvé váltak, mivel a bőr, a haj, a körmök és az ízületek javítását ígérik. A szervezet azonban lebontja a kollagént aminosavakra, és nincs semmi garancia arra, hogy új kollagén szintézisére használják fel.

A kollagén önállóan nem képes kifejteni hatását, mivel más fontos tápanyagokra is szüksége van a hatékony szintéziséhez. Különösen a C-vitamin, a cink és az aminosavak játszanak kulcsszerepet ebben a folyamatban, és ezeket az anyagokat a táplálkozásunk során kell beszereznünk. Ha hiányoznak ezek az összetevők, a kollagént tartalmazó táplálékkiegészítőt csupán megemésztenénk, anélkül, hogy bármiféle pozitív hatást tapasztalnánk.

Az elágazó láncú aminosavak (BCAA), köztük a leucin, izoleucin és valin, népszerű kiegészítők az izomnövekedés és az edzés utáni regeneráció támogatására. Fontos azonban tudni, hogy ezeknek az aminosavaknak a használata nem mentes a potenciális negatív hatásoktól.

Ha az étrendünkből elegendő mennyiségű fehérjét (például húst, halat, tojást és tejtermékeket) tudunk biztosítani, akkor a BCAA-k (elágazó láncú aminosavak) alkalmazása nem feltétlenül kínál további előnyöket. Sőt, a feleslegben bevitt BCAA-k akár csökkenthetik a szervezet más létfontosságú aminosavainak, különösen a triptofán szintjét. Ez a folyamat pedig negatívan hathat a szerotonin szintre, ami a boldogságérzetünket befolyásolja, így fáradtságot és rossz kedvet idézhet elő.

A tesztoszteron-fokozók olyan kiegészítők, amelyek növelik a tesztoszteronszintet, javítják az izomnövekedést, a libidót és az állóképességet. Használatuk azonban nemcsak szükségtelen, de káros is lehet. A legtöbb ilyen booster növényi kivonatokat (tribulus, yohimbine, maca, ginseng) tartalmaz, amelyeknek nincs bizonyított hatása az egészséges férfiak tesztoszteronszintjére.

Még a D-aszparaginsavat vagy cinket tartalmazó étrend-kiegészítőknek is minimális hatása van, kivéve, ha ezekből az anyagokból hiány van a szervezetben. A túlzott tesztoszteron stimuláció egyensúlyhiányt okozhat a tesztoszteron és az ösztrogén között.

A C-vitamin gyakran szerepel a megfázás elleni harc hősének, azonban fontos megjegyezni, hogy kiegészítő formájában történő fogyasztása nemcsak felesleges, hanem akár hátrányos is lehet. Noha a C-vitamin alapvető szerepet játszik az egészség megőrzésében, a túlzott mennyiség nem nyújt védelmet a megfázás ellen, és nem is rövidíti le a betegség lefolyását.

A túlzott mennyiségű C-vitamin fogyasztása hányingert, hasmenést, puffadást és hasi fájdalmakat idézhet elő. A feleslegben bevitt C-vitamin oxalátokká alakulhat, ami hozzájárulhat a vesekövek kialakulásához, különösen azok számára, akik hajlamosak a húgyúti kövességre. Érdemes megjegyezni, hogy a természetes forrásokból származó C-vitamin jobban felszívódik a szervezetben, és jellemzően nem okoz kellemetlen mellékhatásokat. A C-vitamin gazdag forrásai közé tartoznak például:

Related posts