A szlovák állam mostantól orosz törvények alapján nehezedhet a civil szervezetekre.

A szlovák törvényhozás megszavazta azt az innovatív jogszabályt, amely kötelezi a civil szervezeteket, hogy készítsenek átláthatósági jelentést, és nyilvánosan hozzáférhetővé tegyenek információkat arról, miként kezelik a közfinanszírozást.
Az újonnan bevezetett szabályozás szerint a 35 ezer eurót meghaladó éves bevétellel működő szlovákiai nonprofit szervezeteknek, alapítványoknak és egyesületeknek kötelezővé válik átláthatósági jelentés benyújtása – számol be róla az Euractiv.
A jelentésnek tartalmaznia kell azon magánszemélyek nevét is, akik egy adott év során meghaladták az 5000 eurós adományozási küszöböt. Jogsértések esetén egy több szinten működő szankciórendszer lép életbe, és a kiszabott bírságok összege elérheti az 1000 eurót is.
A szavazás időpontját többször is elhalasztották, mivel a koalíciós Hlas párt több módosítás bevezetéséhez kötötte a támogatását. Az utolsó pillanatban, kedden és szerdán, a koalíció két módosító javaslatot terjesztett elő, az egyikük egy terjedelmes, 20 oldalas dokumentum volt. Ennek következményeként egy olyan törvény született, amely szinte alig emlékeztetett az eredeti javaslatra - derül ki a brüsszeli lap beszámolójából.
Az eredeti tervezet, amelyet a szintén koalíciós, radikális jobboldali SNS párt terjesztett be, azt javasolta, hogy a politikusokat közvetlenül vagy közvetve befolyásoló NGO-kat "lobbistáknak" kell minősíteni, és adminisztratív követelményekkel kell számolniuk. Jelenleg Szlovákiában a tényleges lobbistákra ilyen kötelezettségek nem vonatkoznak.
Az eredeti javaslat célja az volt, hogy a külföldről támogatott civil szervezeteket, az orosz példát követve, „külföldi ügynökként” azonosítsa – számol be a Paraméter. Ez a lépés azonban ellentmondásban állt az uniós és nemzetközi normákkal, amelyeket Szlovákia is ratifikált, így a javaslatot végül elhalasztották. A civil szervezetek már korábban is „orosz törvénynek” nevezték el ezt a javaslatot, hangsúlyozva, hogy az a „Putyin által a szabadság elnyomására irányuló intézkedései” által inspirálódott.
A civil szervezetek szerint legtöbbjüknek nincsenek kapacitásai a súlyosan megnövekedő adminisztratív elvárások teljesítésére, és rámutattak, hogy a nagyobb forgalmat bonyolító civil szervezetek jelenleg is kötelesek zárszámadást adni, de más ellenőrzési mechanizmusok is vonatkoznak rájuk - írja a szlovákiai magyar lap.