Orosz olajtermékek az Európai Unióban: Hamarosan véget érhet a szankciók alóli mentesség, ami kihívások elé állíthatja a Molt a piacon.
Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.
Jelenlegi információk szerint december 5-én lejár az a kivételes engedmény, amely lehetővé tette a Mol leányvállalata, a szlovák Slovnaft számára, hogy továbbra is orosz kőolajból származó finomított termékeket exportáljon Csehországba. Ezt a tevékenységet az EU tagállamai között már teljes mértékben betiltották. Amennyiben a felmentés valóban megszűnik, az a Mol számára a Slovnafton keresztül jelentős piaci hátrányokat és bevételkiesést okozhat. Emellett a régiós üzemanyagpiac ellátása is instabilabbá válhat, ami a benzin- és gázolajárak emelkedéséhez vezethet.
A tilalom 2023. február 5-én lépett életbe, amikor az orosz olajtermékek tengeri importját az EU-ban betiltották. Ezzel egy időben a szlovák-cseh kereskedelmi felmentést is érvénybe léptették, amely tavaly december 5-ig volt hatályban. A derogációs időszakot utólag, szinte két héttel a lejárta után egy évvel meghosszabbították, így most december 5-ig érvényes. Jelenleg ismét ott állunk, hogy az idő sürget, és a megmaradt napok száma egyre csökken. Miközben a háttérben már folynak a tárgyalások a felmentés újabb meghosszabbításáról, látható, hogy még az elvileg egy oldalon álló felek között sincs meg a valódi konszenzus.
Csak nekünk szabad
A derogáció valójában Magyarországot is érintette. Az Európai Unió nem adta ingyen az olajtermék-kereskedelmi mentességet; olyan technikai feltételeket szabott, amelyek szigorú keretek közé szorították az érintett országokat.