Orbán évértékelője: Küzdelem "a birodalom" ellen és egy új adócsökkentési kezdeményezés A miniszterelnök legújabb évértékelő beszédében hangsúlyozta a nemzeti szuverenitás védelmét, miközben a gazdasági nehézségek leküzdésére irányuló adócsökkentési prog
Alkotmánymódosítás a transzneműek ellen, két- és háromgyerekes anyák adómentessége, áfavisszatérítés a nyugdíjasoknak, "Soros-pénzcsap" elzárása az amerikai Magnyickij-törvény mintájára, 100 új gyár? Ezekről beszélt Orbán kemény hangú évértékelő beszédében.
"Az áttörés éve" című pulpitus mögött tartotta évértékelő beszédét szombaton a Várkert Bazárban Orbán Viktor miniszterelnök. Beszédét azzal indította, hogy az előrejelzései teljesültek, és tavalyhoz képest most könnyebb helyzetben van. Novák Katalin köztársasági elnök lemondása óta a Fidesz sikeresen megnyerte a júniusi EP-választást, ahol csak Máltán ért el nagyobb arányú győzelmet. Orbán Viktor megjegyezte: "Ma a patrióta szó Brüsszelben hangosabban zeng, mint valaha", és ezzel kapcsolatban viccesen hozzátette, hogy ez olyan, mint lila sálban ülni a Fradi B-középben.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy egy évvel ezelőtt milyen súlyos kihívásokkal nézett szembe az ország, "az egész helyzet szinte egy rémálomnak tűnt". A gazdaság állapota aggasztó volt, az amerikai nagykövet nyíltan az ellenzék mellé állt, míg Soros ügynökei "szorgosan gyújtogatták a szénakazlakat és mérgezték a kutakat". Magyar Péterre utalva megjegyezte, hogy az évértékelő első sorában Manfred Weber "szoknyája mögé" terelte őt az út, hangsúlyozva, hogy a Fidesz a hűség és bizalom értékeire épít. Akik ezt nem értik meg, azok számára a világ tágasabb, kívül rekednek.
Orbán kifejtette, hogy a politikai életben a változás az egyetlen biztos pont; folyamatosan új események és kihívások merülnek fel, sokszor olyanok, amelyekre nem is számítunk. Néha úgy tűnik, hogy több ütést kapunk, mint amennyit adunk, de ilyenkor is meg kell őriznünk a stabilitásunkat. Akárcsak a bokszban, a politikai ringben is a győzteseket is megüthetik, és ilyenkor fontos, hogy felálljunk. "A fájdalom a mi szövetségesünk" - hangsúlyozta, de hozzátette, hogy "a győzelem a leghatékonyabb gyógyszer, és már csak 14 hónapot kell várnunk a következő lehetőségre" - mondta Orbán magabiztosan.
Szerinte 2024 "férfias év volt", de mostanra jobba helyzet, bár korábban eretneknek, múltnak gondolták a Fideszt, most már náluk kopogtatnak, ők a jövő. Szerinte ők 15 éve harcolnak maroknyian ellenszélben "a birodalom" ellen, erre egy székelyviccet idézett, miszerint a 10-szeres túlerőben lévő ellenségre az idős székely azt mondja: "annyi kell is".
Orbán Viktor kifejtette, hogy a magyar nép bőségesen hozzájárult a világ alakulásához, aminek jeleként említette, hogy a magyarok már korábban is a "lázadás" előfutárai voltak. E folyamat néha rendkívül nehéz és kilátástalannak tűnő időszakokat hozott, de a magyar nemzet mindig is ott állt a küzdők mögött. "Sosem fogadtuk el, hogy megadjunk magunkat Brüsszelnek," hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a magyarok "a birodalom ellen" harcoltak a hazájuk védelmében, ezért a világ politikai vezetői irigykedhetnek erre a bátorságra.
Orbán Viktor beszédében hangsúlyozta, hogy egy nemzeti keresztény alkotmány született, amely megóvta a magyar népet a migrációs hullámoktól, a gyerekeket pedig védelmezte a genderaktivisták hatásaitól. Az ország sikeresen elkerülte a háborúkat, és megóvta polgárait a magas rezsiáraktól is. Emellett kiemelte, hogy a foglalkoztatottság soha nem volt még ilyen magas szinten, sorra említve a kormány által elért pozitív eredményeket.
Szerinte 2025 radikálisan eltér majd a korábbi évektől, hiszen most ők dominálják a világtörténelem főutcáját, míg mások csupán a mellékutcákban téblábolnak. Az európai vezetők arckifejezése pedig olyan, mintha egy savanyú bogyót kóstoltak volna. Demján Sándorra hivatkozva megjegyezte, hogy ha valaki le szeretne ülni a nagyok asztalához, érdemes körülnéznie, hogy ki az, akit könnyű megverni – és ha nem talál ilyet, valószínűleg ő az. "Ennyit Párizsról" - fűzte hozzá mosolyogva Orbán.
"A tavalyi melankolikus ballada után idén energikus rock and roll következik" - jelentette ki a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy mostantól nem csupán a túlélés a cél, hanem a győzelemre törekszünk. Eddig lázadtunk, de most már eljött az idő, hogy diadalt arassunk, hiszen Magyarország mellett az Egyesült Államok is fellázadt, ám ők nem tudnak helyettünk győzni. "Trump nem a megváltónk, hanem a harcostársunk", tette hozzá, emlékeztetve, hogy ő is csak most kezdett bele a munkába. Orbán szerint mindössze annyi történt, hogy Dávid Góliáttal vívott harcához megérkezett Dávid marcona bátyja – ez lenne Trump.
"2025 legyen a változás éve" - hangoztatta Orbán, aki hangsúlyozta, hogy a hívei ne merüljenek el túlzottan az eddigi teljesítményeikben. Mint mondta, bár "az ellenfél szemében már érzékelhető a félelem", fontos, hogy ne becsüljük le őket, és átgondolt stratégiákra van szükség a siker érdekében.
Szerinte a birodalomnak két domináns központja van: az egyik Washingtonban, a másik pedig Brüsszelben található. Ezen kívül Budapesten egy különleges, Soros által irányított központ működik, amely a birodalom rejtett műveleteit koordinálja.
Szerinte az amerikaiak nyilvánosságra hozott adatai alapján világosan látszik, hogy mennyi pénzt irányítottak Európába egy olyan hatalmas mechanizmus keretein belül, amely a liberális véleménydiktatúrát fenntartja a globális színtéren. A tolerancia, az érzékenyítés, a civil szervezetek és a jogállamiság nem csupán fogalmak, hanem egy erőteljes pénzügyi és hatalmi struktúra részei, amelyet azért alakítottak ki, hogy a nemzetek szabadságát és függetlenségét korlátozzák, ezzel biztosítva "a birodalom" fennmaradását, és kiszorítva a nemzetekből a valódi szuverenitást. Orbán kiemelte, hogy Magyarország már 15 éve Brüsszel kritikájának élén áll.
A magyaroknak szerinte viszont most nem is ezzel, hanem a saját dolgaikkal kell foglalkoznia: a birodalom budapesti lerakatával, amire egy focis hasonlatot hozva azt mondta, "teli rüszttel" kell ellenük fellépni, majd elmagyarázta, hogyan kell teli rüszttel rúgni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy
Ahogyan Orbán is megfogalmazta, az amerikai nagykövet távozott, ezzel pedig a nemzetközi védelem időszaka lezárult. Ennek következtében...
legyen új törvény az amerikai Magnyickij-törvény mintájára, zárjuk el a Soros-pénzcsapot, az állami szervek járjanak el a szuverenitásvédelem jegyében,
"nyugatról engedjük be a friss levegőt". "Eddig volt a keleti nyitás, most jön a nyugati, ha már ennyire hiányolták" - fogalmazott. "A birodalom budapesti lerakatával húsvétra végezhetünk is" - tette hozzá.
Szerinte a hatalmak okos kihasználása elengedhetetlen, mivel közben harcot kell vívni "a birodalom" brüsszeli központjával is. Úgy tűnik, hogy az állítólagos birodalom emberei éppen oda húzódnak vissza, hiszen egyre több helyen, például Izraelben és Grúziában, hasonló törvények születnek, amelyek a brüsszeli irányelvekhez kapcsolódnak. Orbán véleménye szerint az igazság önmagában nem elegendő; erőt is muszáj felmutatni a hatékony fellépéshez.
Elmondása alapján éppen "öt jelentős csatában harcolunk egy időben a brüsszeli bürokratákkal".
Javaslom, hogy az alkotmányba foglaljunk bele egy olyan megfogalmazást, amely hangsúlyozza, hogy az emberi identitás sokszínű, és a nemi hovatartozás nem csupán férfi vagy nő kategóriákra korlátozódik. Ezen kívül fontos lenne támogatni a közösségi események, mint például a Pride felvonulás, szabad és kreatív megszervezését, anélkül, hogy akadályozzuk azokat. Ezzel értékelnénk a sokféleséget és a társadalmi elfogadást.
Amúgy szerinte a magyar gazdaságban is áttörést kell elérni, meg kell tartani a munkahelyeket, ami nem lesz egyszerű. Jön egy vámháború, azt, hogy ez is Trumpnak köszönhető, Orbán azzal söpörte le, hogy "ez a nagyfiúk súlycsoportja", ezért erre nem tudnak hatni, de ki kell számolni, hogy hova csapnak le a villámok. Orbán szerint gyárakat akarnak bezárni és visszatelepíteni Amerikába, az a cél, hogy Magyarországon ezzel szemben fejlesszenek és bővítsenek.
Egy új kezdeményezés keretében "100 új gyár" néven indítanak programot, amely célja a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés elősegítése.
Szijjártó Péter külügyminiszter és Nagy Márton gazdasági miniszter feladatkörébe tartozik, hogy a nemzetközi kapcsolatok erősítése és a gazdasági fejlődés előmozdítása érdekében hatékony stratégiákat dolgozzanak ki. Szijjártó Péter szerepe kiemelkedő a külpolitikai tájékozódásban és az ország érdekeinek képviseletében, míg Nagy Márton a gazdasági innovációk és a versenyképesség növelésére fókuszál. Együttműködésük révén céljuk, hogy a magyar gazdaság stabilitását és növekedését elősegítsék, miközben nemzetközi szinten is megteremtik a szükséges feltételeket az együttműködéshez.
Orbán azt jósolta, hogy 2030-ra már jön a technikai fordulat, több lesz a gép, számítógép, MI a gyártásban, mint az emberi erő, erre készülnek, de nem állnak olyan jól. Német példát hozott, ahol szerinte miközben gyárakat zárnak be, az egyetemeken túl sok a gender szak. Ehhez képest azt ígérte, hogy Magyarországon lesz elegendő munkahely és hozzá elegendő munkás is, "ideje Palkovics Lászlót ismét munkába állítani", vagyis valószínűleg ismét várható valamifajta felsőoktatási-kutatási átalakítás.
Orbán "Európa legnagyobb adócsökkentési programja" néven a következőket hirdette meg:
A két- és háromgyermekes édesanyák számára a jövőben teljes adómentességet biztosítanak, amely életük végéig érvényesül, így támogatva őket a családi élet kihívásaiban.
a háromgyermekesek egy lépésben 2025. októbertől, a kétgyerekesek 2026. januártól. Orbán elismerte, hogy ez óriási kiadás, de "a nekilendülő gazdaság, a vállalkozásokat segítő programok, a teljes foglalkoztatottság" szerinte elég ennek kigazdálkodásához. Az adómentességet a kisgyerekeseknél is be kell vezetni.
A lakhatás kérdéskörével kapcsolatban bejelentette, hogy április 1-jétől új, 5%-os kamatplafon lép életbe a lakáshitelek terén. Emellett a diákváros projekt keretében 18 ezer kollégiumi férőhely kialakítása is megvalósul.
Az adócsökkentés és a lakhatási intézkedések mellett elengedhetetlenek az inflációt fékező lépések is. Nem mindig elegendő a magasabb bérek bevezetése, hogy megfékezzük az inflációt. Orbán Viktor véleménye szerint az áruházláncok felelősek az alapvető élelmiszerek árának emelkedéséért, ami elfogadhatatlan. A miniszterelnök utasította Nagy Mártont, hogy tárgyaljon a kereskedelmi láncokkal az árak növekedésének megállításáról. Ha a szóbeli megoldások nem bizonyulnak hatékonynak, akkor hatósági árakat terveznek bevezetni. Továbbá, ha a helyzet nem javul, a kereskedelmi haszon mértékét is korlátozni fogják, bár Orbán nem kívánja, hogy idáig el kelljen jutni.
A nyugdíjasok számára a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek esetében az év második felétől egy bizonyos mértékig visszatérítik az áfát.
Ennek részleteit nem közölte.
Orbán ezután szólt Ruszin-Szendi Romuluszról, kifejtve, hogy szerinte neki is a mértéktartás lenne a legfontosabb tanács. Hangsúlyozta, hogy a hadsereget el kell választani a politikától, és elvárja Szalay-Bobrovniczky Kristóf hadügyminisztertől, hogy a katonák mindannyian a saját feladataikra összpontosítsanak.
Egy másik, meglepő aspektusként a drogfogyasztás és -kereskedelem aggasztó növekedéséről is beszélt. Az országot elárasztották a szintetikus anyagok és különféle kotyvalékok, ami sürgős beavatkozást igényel. Ennek érdekében kormánybiztost fognak kinevezni, és zéró toleranciát hirdetnek. Pintér Sándor belügyminiszter pedig intézkedéseket fog elrendelni a drogkereskedők ellen, hogy hatékony hajtóvadászatot indítsanak.
Orbán Viktor reagált a Mi Hazánk párt javaslatára, amely a készpénzhasználat jogának alkotmányba foglalását célozza meg. A miniszterelnök egyetértett azzal, hogy a készpénzhasználat alapvető jog, és várja Lázár János törvényjavaslatának kidolgozását e témában.
A kistelepülések és kisvárosok önállósága érdekében fontos, hogy biztosítsuk számukra az önvédelemhez való jogot. Ezt Navracsics Tibor emelte ki, hangsúlyozva, hogy ezek a közösségek nem lehetnek kísérleti terepek. A konkrét részleteket azonban nem osztotta meg, így a pontos jelentés és a megvalósítás módja még kérdéses.
Végül az ellenzéki politikai erőkre is kitért, megjegyezve, hogy szerinte ők csupán fenyegetőznek. A rend érdekében pedig bevezetnek egy új szabályozást, amely előírja, hogy az Európai Parlamenti képviselőknek hasonló vagyonbevallást kell készíteniük, mint a hazai parlamenti képviselőknek. Orbán kifejtette, hogy az igazi ellenfél nem a magyar ellenzék, mivel ők csupán "a birodalmi akaratot" szolgálják ki, és "megvett, kitartott, birodalmi udvarokban csicskáztatott lakájok", akik nem a hazájuk érdekeit képviselik, hanem Brüsszel érdekeinek hódolnak, céljuk pedig az ország kifosztása. Hangsúlyozta, hogy már több alkalommal is voltak ilyen emberek, és most Brüsszel biztosítja számukra a büntetlenséget és a mentelmi jogot. Anélkül, hogy Magyar Péter nevét megemlítette volna, úgy fogalmazott, hogy ennek a helyzetnek az lesz a vége, hogy "Zúg az éji bogár, nekimegy a falnak, / Nagyot koppan akkor, azután elhallgat" – idézve Arany János Családi kör című versét.