A fővárosban olyan döntések születhetnek, amelyek alapvetően befolyásolják a közlekedési rendszert és a lakhatási viszonyokat is.

Szerdán újra ülésezik a Fővárosi Közgyűlés. A képviselők többek között a lakhatási kérdésekről, a panelprogramról, Belső-Erzsébetváros forgalmi rendjéről és egy etikai kódexről is vitázhatnak. Az Index 9 órától percről percre tudósít a fejleményekről.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója április 23-án háttérbeszélgetést tartott újságíróknak, ahol a közgyűlési hét közeledtével néhány jelentős előterjesztést osztott meg. Ennek keretében Karácsony Gergely aláírásával napvilágot látott a "Javaslat a magántőkének a Fővárosi Önkormányzat bérlakás programjába való bevonására" című anyag. A javaslat öt potenciális helyszínt jelöl meg, amelyek alkalmasak lehetnek a pilotprojekt megvalósítására. A tervek között szerepel több alternatíva is, például a telek tartós bérletének vagy a telekért lakástulajdon kialakítása.
Az egyik érintett terület a Budapest XI. kerület Budaörsi út mentén található, pontosan a Rimaszombati út és a Koszorúslány utca közötti szakaszon. Itt a telek tartós bérlet koncepciójának megvalósításába kezdenek. A területet úgy hirdetik meg, hogy elsősorban lakhatási célokat szolgáljon, az ár pedig fixen van meghatározva. A licitversenyt arra alapozzák, hogy hány tartós bérletű lakás épülhet a területen.
Az ingatlanok biztosítása a fővárosi közszolgáltatásban dolgozók számára a lakásügynökségen keresztül valósulna meg. A tervek szerint a Rimaszombati úton legalább százötven lakás állna rendelkezésre.
Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy kíváncsiak arra, milyen reakciót vált ki a piac ezzel a konstrukcióval kapcsolatban. A projekt összefonódik Rákosrendezővel abban az értelemben, hogy különböző finanszírozási modellek kipróbálásával kívánják megalapozni a beruházás sikerét.
A háttérbeszélgetésen említett Budapesti Zöld Panelprogram is napirendre került. Amennyiben a közgyűlés rábólint, pályázatot hirdetnek meg, amelyre olyan társasházak jelentkezését várják, amelyek legalább tíz lakással bírnak, 1990 előtt épültek panel vagy más iparosított technológiával, és a lakások minimum 70 százaléka magántulajdonban van.
A pályázatot azon kerületekben hirdetnék meg, ahol a helyi önkormányzat anyagi támogatást is nyújt a kezdeményezéshez. A Fővárosi Önkormányzat a felújításhoz szükséges források 15%-át biztosítaná vissza nem térítendő támogatás formájában, míg a kerületi önkormányzat is hozzájárulna további 15%-kal. Ezen kívül 60%-os kedvezményes banki hitel és 10%-os önerő is része lenne a konstrukciónak. A főváros összesen 2,5 milliárd forintot szán a projekt megvalósítására, amelyet a kerületek további 2,5 milliárddal egészítenének ki, így a program összesen körülbelül 14 milliárd forintot mozgathat meg. Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy bár ennek a finanszírozási keretnek köszönhetően csupán néhány társasház felújítása valósulhat meg, a projekt iránymutató szerepe rendkívül fontos lehet.
A Fővárosi Közgyűlés napirendjén szerepel Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjének közös javaslata, amely Belső-Erzsébetváros gyalogosbarát forgalmi rendjének bevezetésére vonatkozik. Az elképzelések szerint bizonyos utcákban teljes mértékben megszűnne a gépjárműforgalom, míg más helyeken csupán az ott lakók és a célforgalom számára lenne engedélyezett a behajtás. A parkolóhelyek számának csökkentésével párhuzamosan zöldfelületek és mobil utcabútorok kerülnének kialakításra. A javaslat további részleteit itt találhatja.
A Fidesz fővárosi frakciója Szentkirályi Alexandra vezetésével etikai kódex elfogadására tett javaslatot. Az indoklásban úgy fogalmaztak, hogy "Kollár Kinga, a Tisza Párt fővárosi közgyűlési képviselője a közelmúltban példátlan felszólalásra ragadtatta magát az Európai Parlament egy bizottságában. Nyíltan és szemérmetlenül állt ki a Magyarországnak és Budapestnek járó uniós források felfüggesztése mellet, rendkívül hatékony intézkedésnek nevezve a magyaroknak járó források visszatartását. Ugyanebben a felszólalásában a képviselő pozitívan tekint a forráskiesés miatt elmaradó egészségügyi fejlesztésekre és a közszolgáltatások akadályoztatására, amit a Tisza Párt számára bizakodással teli jelenségnek gondol".
A fővárosi Fidesz fontosnak tartja, hogy létrejöjjön egy olyan szabályzat, amely kifejezetten a fővárosi közgyűlés tagjaira vonatkozik, és kötelező érvényű előírásokat tartalmaz a képviselők számára. Ez a dokumentum világosan meghatározná azokat a normákat és erkölcsi/etikai elveket, amelyeket a közgyűlés tagjainak be kell tartaniuk. Az etikai kódexben rögzíteni szükséges a képviselőkre vonatkozó magatartási normákat, amelyek a hivatali tevékenységre, más testületek képviseletére, valamint a közéleti szereplések során elvárható viselkedésre vonatkoznak. Mindezek célja a budapesti polgárok érdekeinek elsődleges képviselete.
Fideszes képviselők, köztük Szepesfalvy Anna, Radics Béla és Gulyás Gergely Kristóf, egy rendkívül vitatott és még mindig nyitott kérdésben tettek javaslatot. Véleményük szerint a 2025. február közepén meghirdetett öt nagy fővárosi gazdasági társaság vezetői posztjára kiírt pályázatok nem felelnek meg az átláthatóság elvárásának, amely az egyik legfontosabb kritériumként szerepel.
Vitézy Dávidék is több előterjesztéssel készültek a közgyűlésre, az egyik a Nagyvásárcsarnokot érinti amelyben többek között hangsúlyozzák: "Itt az ideje, hogy a Nagyvásárcsarnok áldatlan állapotait megszüntessük, és hatékony lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy a termékkínálat, szolgáltatási portfólió, arculati-márkázási átalakítás révén minőségi változást érjünk el, amely egyszerre szolgálja a helyi közönséget, az ide látogató turistákat, és nem rontja, hanem építi Budapest, és általa Magyarország megítélését a világban".
Szilágyi Anna és Vitézy Dávid egy innovatív javaslattal álltak elő: első lépésként egy részletes helyzetelemzést javasolnak a Nagyvásárcsarnok jelenlegi működéséről. Ennek alapján a második lépésben egy turisztikai helyzetértékelés és egy intézkedési terv készülne, amely világosan körvonalazná a felmerülő problémák kezelésének stratégiáit.
A múlt heti háttérbeszélgetés során már napvilágra került, hogy a városvezetés lépéseket tervez a Budapest Brand megszüntetése érdekében. A javaslat most hivatalos előterjesztés formájában is megjelent, amelyben a társaság végelszámolásának elrendelését indítványozzák.