A KÁT-os naperőmű-tulajdonosok számára nagyobb kihívások is várhatnak, mint az inflációkövetés megszüntetése.


Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Széleskörű szakmai egyeztetés nélkül hozott nemrég döntést a kormány, miszerint 2025 elejétől kezdve akár öt éven át felfüggesztik az ipari méretű naperőműveknek és egyéb megújuló erőműveknek kifizetendő kötelező átvételi tarifa előző évi inflációhoz indexálását. Szakértők szerint ez ezen az időtávon kumuláltan akár 15-20%-kal is ronthatja a KÁT-rendszerbe tartozó, összesen 3100 MW beépített teljesítőképességű erőművek bevételeinek alakulását, és így a projektek mögötti bankhitelek fedezeti értékét, ami idővel akár egyes naperőmű projektek pénzügyi bedőléséhez is elvezethet.

Bár az inflációkövetés felfüggesztése rövid távon nem zavarja meg drasztikusan a legtöbb KÁT-os erőmű működését, hosszabb távon jelentős nehézségeket okozhat a pénzügyi tervezés terén. Ez különösen érvényes olyan projektekre, ahol a pénzforgalom szoros korlátok között mozog, és a banki finanszírozási feltételek sem kedvezőek. Reitmann Balázs, a Sole Nostrum Zrt. vezérigazgatója rámutatott, hogy ennek következményeként egyes beruházók már most is elkezdték szelektálni az üzemeltetési feladatokat, és olyan területeken próbálnak költségeket csökkenteni, ahol ez nem lenne helyénvaló, mint például a karbantartás, a monitoring vagy a szervizelés.

A költségek visszafogása rövid távon lehet, hogy könnyebbséget hoz, de hosszú távon visszaüt - és akár tartós teljesítménycsökkenést is okozhat. Az elmaradt karbantartások, a hibák késői felismerése vagy a hiányos dokumentáció nemcsak termeléskieséshez, hanem garanciavesztéshez is vezethet

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – javasolta Reitmann, miközben a szavak erejére mutatott.

A KÁT indexálás felfüggesztése komoly kihívásokat okozhat az előre megtervezett megtérülési modellekben, ezért sok tulajdonos kénytelen újragondolni a cashflow-ját. Ugyanakkor a naperőművek karbantartásával foglalkozó szakértők tapasztalata azt mutatja, hogy ilyenkor különösen fontos a szakszerű és megbízható üzemeltetés. Ha a karbantartási költségeket megspórolják, az a termelésre nézve súlyos következményekkel járhat, hiszen a bevételkiesés egy újabb láncreakciót indíthat el, amely további pénzügyi nehézségeket szülhet.

Magyarországon 2025 elején nagyságrendileg 2700 napelempark tartozik a KÁT rendszerbe, ezek nagy része 0,5 MW teljesítményű. A Sole Nostrumnál több mint 370 naperőművet üzemeltetnek, ezek döntő része is a KÁT rendszerben működik.

A cég elemzése szerint a telepítési láz csúcsán már túl vagyunk, és a korábbi pénzügyi befektetők többsége már az elején másokra bízta a parkok üzemeltetésének feladatát. Jellemzően a kivitelező vette át ezt a szerepet, ami számos szempontból nem ideális megoldás. Ugyanis az üzemeltetési szolgáltatások teljesen eltérő profittermelési modellel rendelkeznek a kivitelezésekkel összevetve, és másfajta szakértelmet is igényelnek.

"Miközben egy kivitelezőcég bevételei a nagyszabású projektek köré összpontosulnak, az üzemeltetés folyamatos figyelmet igényel, amelyhez gyors reagálás, precíz dokumentálás és rendszeres karbantartás tartozik. Amikor egy kivitelező párhuzamosan végez üzemeltetési feladatokat, gyakran előfordul, hogy a karbantartási tevékenységek csupán a minimális követelményekre szorítkoznak, és a munkaigényes feladatokat elhanyagolják" - fejtette ki Pusztai Gertrúd, a cég marketingigazgatója. Hozzátette, hogy ezek a hiányosságok részben orvosolhatók utólag, mint például a csavarkötések ellenőrzése és utánhúzása, azonban vannak olyan esetek is, amelyek súlyosabb következményekkel járhatnak.

Volt már olyan eset, amikor egy transzformátortérből kiömlött az olaj, ami miatt az alacsony olajszint következtében a berendezés leállt. Ennek következményeként a teljes üzem termelése leállt, mivel a javítás és az újraindítás folyamata hetekig elhúzódott.

- tette hozzá Pusztai, aki szerint a karbantartás elmaradása vagy elhanyagolása nem mindig azonnal, de idővel biztosan visszaüt, ezért fontos, hogy a park üzemeltetése legalább olyan komolyan legyen véve, mint a kivitelezés.

A napelemparkok hatékony működése érdekében elengedhetetlen a folyamatos ellenőrzés és a szakszerű karbantartás. Ha ezeket a lépéseket elmulasztjuk, az nem csupán a termelés csökkenéséhez vezethet, hanem súlyos műszaki problémák is kialakulhatnak, amelyek hosszú távon nagyobb károkat okozhatnak.

A legfontosabb karbantartási feladatok közé tartozik:

Egy korszerű napelempark tervezett élettartama jellemzően 25-30 év, de ez nem jelenti azt, hogy addig minden gond nélkül működik - és azt sem, hogy utána feltétlenül használhatatlanná válik. A kulcs a megfelelő üzemeltetésben és a stratégiai alkatrészcserékben rejlik.

A napelemes rendszerek élettartama több tényezőtől függ.

A napelemmodulok gyártói jellemzően 25 évre biztosítanak teljesítménygaranciát, ami azt jelenti, hogy a modulok hatékonysága ebben az időszakban 80-90%-ra csökkenhet. Azonban megfelelő karbantartás mellett a fizikai élettartamuk akár 35-40 évre is meghosszabbodhat.

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – javasolta Reitmann, miközben a szavak erejére mutatott.

Az inverterek, amelyek a napenergia átalakításáért felelnek használható elektromos árammá, általában 10-15 évig működnek. Ennek következtében a projekt teljes élettartama alatt elkerülhetetlen a cseréjük vagy időszakos karbantartásuk. Emellett a kábelezés, kapcsolószekrények és túlfeszültség-védelem is fokozatosan elhasználódik, oxidálódik, így 15-20 év elteltével ezek felújítása vagy cseréje is ajánlott lehet.

A Sole Nostrum tapasztalatai azt mutatják, hogy a naperőművek élettartama jelentősen megnövelhető, azonban ehhez elengedhetetlen, hogy ne csupán „önállóan működjön a rendszer”, hanem tudatosan figyelemmel kísérjék, karbantartsák és folyamatosan fejlesszék. Kiemelkedő szerepet játszik a monitorozás és a megelőző karbantartás időben történő elvégzése: például egy elhasználódott biztosíték vagy hibás csatlakozó időben történő cseréje megakadályozhatja, hogy egy inverter meghibásodjon. A hőkamerás vizsgálatok alkalmazásával pedig felfedezhetők a rejtett modulhibák, forrópontok (hot spotok) és a teljesítmény csökkenései, így proaktívan lehet reagálni a problémákra.

Egy jól menedzselt park akár 30 év után is gazdaságosan termelhet tovább, ha időben cserélik a kritikus alkatrészeket.

A vállalat szakértői gyakran találkoznak különféle karbantartási hiányosságokkal, amikor egy új erőmű működtetését átveszik:

Ezek a problémák sokszor nem azonnal, hanem csak idővel ütik fel a fejüket, viszont súlyos bevételkieséseket és drága javítási költségeket vonhatnak maguk után. Éppen ezért elengedhetetlen a tudatos és szakszerű üzemeltetés.

A cikk megjelenését a Sole Nostrum Zrt. támogatta.

Címlapkép forrása: Portfolio

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts