Az amerikai kormány jelentős fegyverosztogatásba fogott, amellyel drámaian megerősíthetik Kína legfőbb ellenfelének katonai potenciálját.
A washingtoni kormányzat fejlett hajódrónokat biztosít a Fülöp-szigetek számára, ami jelentősen megnövelheti az ország haditengerészetének képességeit a Dél-kínai-tengeren. Az elemzők szerint ez lehetővé teszi az Egyesült Államoknak, hogy fokozza szövetségese megfigyelési és műveleti kapacitását a térségben, miközben elkerüli a közvetlen konfrontációt Kínával - írta a South China Morning Post.
Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere, kétnapos látogatása során a Fülöp-szigeteken bejelentette, hogy az amerikai haditengerészet új pilóta nélküli felszíni hajókat (USV) kapott. Ezek az innovatív eszközök már bizonyították hatékonyságukat az ukrajnai konfliktusban, ahol több orosz hadihajót sikerült súlyosan megsebesíteniük vagy teljesen megsemmisíteniük. Az USV-ket a Nyugat-Fülöp-tengeren - amelyet Manilában a Dél-kínai-tenger vitatott területeként ismernek - fogják alkalmazni. Austin hangsúlyozta, hogy a Biden-kormányzat mandátumának lejártáig további eszközök átadására is sor kerül, ezzel is erősítve az amerikai katonai jelenlétet és együttműködést a régióban.
Bízunk benne, hogy a júliusi látogatás alkalmával bejelentett 500 millió dolláros külföldi katonai támogatás keretében számos hasonló platformot tudunk majd átadni.
A bejelentés a Puerto Princesában, Palawan államban tartott sajtótájékoztatón hangzott el, ahol Austin Gilberto Teodoro Jnr. filippínó védelmi miniszterrel közösen nyilatkozott. A helyszín szimbolikus jelentőségű, hiszen ez a tartomány közvetlenül a vitatott tengeri területekre néz, és egy közös amerikai-fülöp-szigeteki katonai létesítménynek ad otthont.
Az amerikai védelmi miniszter megerősítette Washington elkötelezettségét a Fülöp-szigetek védelme mellett. Hangsúlyozta, hogy
A két ország közötti kölcsönös védelmi megállapodás magában foglalja a fegyveres erők, repülőgépek és állami hajók ellen irányuló támadások elleni védelmet, függetlenül attól, hogy azok hol történnek a Dél-kínai-tengeren.
Az elemzők véleménye szerint az USV-k (távirányítású vízi járművek) átadása jelentős "erőtöbbszöröző" hatással bír majd a Fülöp-szigeteki haditengerészet számára. Ezek az új technológiák lehetőséget adnak az országnak, hogy hatékonyabban megvédje érdekeit és szuverenitását a saját kizárólagos gazdasági övezetében, beleértve a Spratly-szigeteken található Kalayaan-szigetcsoportot is. Ezen eszközök révén a Fülöp-szigetek megerősítheti pozícióját a térségben, és felvértezheti magát a potenciális kihívásokkal szemben.