Miniatűr világ: hogyan alakult át egy tűzoltóállomás viktoriánus villává | Soksz

Néha egy új szenvedély egészen váratlanul talál ránk. Egy elhagyott babaház, egy havas kanadai délután, néhány szabad perc - és máris megváltozik valami. Így kezdődött minden interjúalanyunk, Nagy Adrienn számára, aki ma már hónapokat tölt aprólékos miniatűr otthonok építésével, ahol minden részletnek - a parkettamintától a virágvázákig - története van.
A régi anyagok varázslatos átalakuláson mennek keresztül, amikor a kezei között életre kelnek. Egykori virágkötőként a színek és formák harmóniájának mestere, aki minden alkotásában ezt a szépséget tükrözi. Babaházai nem csupán játékok; igazi aprócska univerzumok, ahol minden részlet, minden milliméter jelentőséggel bír. Erről a különleges szenvedélyéről mesélt a Sokszínű Vidék kérdéseire válaszolva.
Hogyan kezdődött a babaházak készítésének iránti szenvedélyed?
Néhány hónapja éltük meg Kanadát, amikor egy szemetelés előtti napon rábukkantam egy elhagyott babaházra az út szélén. Azonnal a három kisfiam jutott eszembe, és elgondolkodtam, milyen szuper tűzoltóállomás válhatna belőle. Azonban a következő hetekben a garázsban felejtődött, mert emlékszem, hogy hatalmas havazások sújtották a környéket, az iskola bezárt, és sokkal sürgősebb teendőim akadtak, mint a tűzoltós projekt. Aztán egyszer csak felbukkant az Instagramon egy felújított babaház képe, és egy csapásra úgy döntöttem, inkább a pasztell árnyalatokat választom, mint a harsány szirénákat.
Az első alkotásom egy különleges emlék, ami szívből született. Kifejezetten egy barátom számára készült, aki mindig is inspirált a kreativitásával és a szenvedélyével. Emlékszem, mennyire izgatott voltam, amikor elkezdtem dolgozni rajta – minden ecsetvonás és részlet a barátságunkat tükrözte. Az alkotás nemcsak művészi kifejezés volt, hanem egyfajta ajándék is, amelyet a szívem mélyéről adtam.
Ezt a babaházat találtam, és teljes átalakításon ment keresztül. Rengeteg videót néztem meg és képeket böngésztem, hogy megtudjam, mit hogyan érdemes csinálni. Mint említettem, három kisfiam van, akik valószínűleg nem fognak játszani vele, de én annyira belemerültem a felújítás izgalmas folyamatába, hogy felmerült bennem a gondolat: talán valaki megvásárolná, és az így kapott pénzből egy újabb házikót tudnék készíteni. Most visszatekintve, a kezdeti ötleteim és megvalósításaim valóban elég primívek voltak, de tudom, hogy ez a tanulás része. Biztos vagyok benne, hogy ha 2-3 év múlva ránézek az utolsó munkámra, akkor is el fogok csodálkozni, hogy ezt hogy is gondoltam.
A babaházak elkészítéséhez számos különböző anyagot és eszközt használhatunk, hogy a végeredmény igazán egyedi és vonzó legyen. Az alapanyagok közé tartozik a fa, amely tartós és könnyen formálható; a karton, ami könnyű és olcsó alternatíva; valamint a műanyag, amely színes és változatos formákban elérhető. Az eszközök tekintetében szükségünk lesz fűrészre, ragasztóra és csavarhúzóra, hogy a különböző elemeket össze tudjuk illeszteni. Emellett hasznosak lehetnek festékek és ecsetek a színezéshez, valamint dekorpapírok és textilek a bútordarabok és kiegészítők megalkotásához. Ne feledkezzünk meg a részletekről sem: kis méretű bútorok, miniatűr konyhai eszközök vagy akár műanyag virágok is hozzájárulhatnak a babaházunk élethűségéhez. Az egyedi megjelenés érdekében bátran használjunk újrahasznosított anyagokat, hogy a végeredmény ne csak szép, hanem környezetbarát is legyen!
Az ember talán nem is sejti, hogy a háztartásában, vagy éppen a kukában heverő tárgyakból mennyi kreatív lehetőséget ki lehet hozni. Egy egyszerű kupak vagy egy gyógyszeres doboz remek alapanyagokká válhat, ha virágkaspók vagy fazekak készítésére használjuk őket. Fapálcikákból például szép kis fapadlót varázsolhatunk, míg a gyufaszálak tökéletesek a képkeretek díszítésére. Amikor függönyöket varrok, vagy régi, foltos ruhákat szeretnék kidobni, mindig ügyelni szoktam arra, hogy félretegyem az ép anyagokat. Ezekből csodás baba ágyneműt vagy díszpárnákat készíthetek. A kreativitás határtalan, és a hulladék új élete csak egy kis fantázián múlik!
Mennyi idő szükséges egy-egy babaház megalkotásához?
Az én megközelítésem mindig is az építkezés kezdeti lépéseire összpontosított. Nem vonzanak a régi házak felújítása, mivel ez számomra sokkal több időt igényel. Általában 3-4 hónap alatt fejezem be a nagyobb projekteket, de volt olyan eset is, amikor egy építkezés 6 hónapig tartott, miközben párhuzamosan egy másik ház is épült. Az egyik legutóbbi munkám egy viktoriánus stílusú ház volt, ahol a padló halszálkamintás, a csempe pedig egyesével került leragasztásra. A lépcsők kialakítása is időigényes feladat volt; mindegyik lépcső egy hétig is eltarthatott, mire elkészült.
Hogyan határozod meg, hogy milyen stílusú házat építs? Van esetleg olyan időszak vagy építészeti irányzat, amely különösen közel áll a szívedhez?
A szívemhez legközelebb a modern farmház és az autentikus viktoriánus babaházak varázslatos stílusa áll. Az utolsó egy év során, miközben dolgoztam, gyakran álmodoztam arról, hogyan rendezhetném be a leendő otthonunkat. Mivel Kanadából visszatértünk Magyarországra, és nem volt még saját házunk, ezek a képek és elképzelések segítettek megtalálni a helyemet ebben az új életben.
Milyen fokú részletességre törekszel a tervezés során? Van esetleg egy kedvenc elemed, amit mindig örömmel beépítesz a házakba?
A tudásomhoz és lehetőségeimhez mérten arra törekszem, hogy a legélethűbben és harmonikusan, méretarányosan alkossak meg mindent. Minden otthonba elengedhetetlen egy kandalló, és természetesen rengeteg virág is kerül a tervezésbe, hiszen virágkötői végzettséggel is rendelkezem.
Mi a legnagyobb kihívás egy babaház elkészítése során?
A parkettázás valóban nem éppen a legnyugodtabb elfoglaltságok közé tartozik. Az apró fadarabokkal való munka igazi türelmet igényel, és a bonyolult minták megvalósítása sokszor igazi logikai kihívást jelent. Különösen nehéz elkerülni, hogy a darabok elcsússzanak, miközben próbáljuk összerakni a végső képet. Emellett a funkcionális bútorok, amelyek nyithatóak és kihúzhatóak, szintén komoly feladatot jelentenek. A megfelelő fényviszonyok hiányában, és néha még nagyító nélkül is, nehezen tudom a részleteket kivenni, ami még inkább megnehezíti a munkámat.
Van olyan álomprojekted, amit még nem valósítottál meg?
Igen, már el is kezdtem! Jelenleg egy San Francisconak elnevezett babaházon dolgozom, amely hihetetlen részletességgel készült. Remélem, hogy a sok hónapnyi kemény munka végül meg fog térülni. Tavaly pedig ellátogattam Philadelphiába, ahol a világ egyik legnagyobb miniatűr kiállításán vettem részt, és részt tudtam venni egy 1:12 méretarányú festmény workshopon is. Idén arra készülök, hogy több kisebb festményt alkossak, amiket Torontóba viszek majd, hogy a város legnagyobb kiállításán értékesítsem őket.
Fedezd fel a babaházakat és azok berendezéseit a képre kattintva!
Korábban már megosztottunk izgalmas történeteket a babaházak világáról: egy édesanya felnőttkorában valóra váltotta gyermekkori álmát, és megépítette a rég áhított babaházát, míg egy pécsi óvónő a skandináv dizájn jegyében alkotja meg saját, varázslatos kis otthonait. Ezen kívül egy geográfus hölgy csodálatos művei révén a nagyszüleink konyháinak hangulatát idézi fel, apró részletekkel elvarázsolva minket.