Miért van ez a lenyűgöző CGI videó az R 1300 R-ről?

Nevezték már sokféleképpen. Talán egyszerűen "meztelen motor"-ként indult a legcsupaszabb bokszer, de a BMW most "dinamikus roadster"-nek hívja (igen, a "dynamic roadster" angolul tényleg jobban cseng). Emlékszel, amikor Dodor az R 1250 R-nek a "kancigány" nevet adta? Azóta a motoros sajtó a sarokba húzódva zokog, én pedig még mindig hangosan felnevetek rajta. Az idei évben megérkezett az új generáció, az R 1300 R, és egy cseppet sem tűnik öregurasabbnak, mint az elődje. Erősebb, egy kicsit sem könnyebb, és természetesen összességében minden téren kiemelkedőbb.
A kétfokozatú szívószelep-vezérlésű ShiftCam blokk teljesítménye 143 lóerőre emelkedett a korábbi 136-ról, míg a maximális forgatónyomaték 149 newtonméterre nőtt a 142-ről. Az előbbi értéket 7750-es fordulaton, míg a nyomatékot egy kicsit később, 6500-as fordulaton éri el a kéthengeres bokszermotor. Ez a minimális eltérés a számokban azonban valószínűleg elenyésző hatással lesz a vezetési élményre, hiszen az 1250-es modell legnagyobb erénye éppen az volt, hogy bárhol, bármikor, bármilyen fordulaton képes volt dinamikusan gyorsítani.
Az adat, amin igazán megakadt a szemem, az a motor tömege. Kezdjük is az elején: az R soha nem a hiperkönnyű nakedek sorát erősítette. Az R 1250 R 239 kilót nyomott a mérlegen csurig tankolva, indulásra kész állapotban - ami nem egy rossz érték, hiszen a gyártók azzal szoktak trükközni, hogy a "menetkész" állapotból amennyit csak lehet lefaragnak, például azzal, hogy a tankot mennyire töltik meg. Ehhez képest full korrekt, hogy a BMW a csurig töltött állapotot adta meg, ami már közel áll a valódi felhasználás körülményeihez. Eddig.
A BMW orrára koppintani nem lehet, hiszen a változásokért nem hajtottak végre elégséges lépéseket. A korábbi acélcsöves vázat egy új, lemezből készült fővázzal helyettesítették, míg az öntött alumínium segédváz immár csavarozott megoldással készült. Az új, 17 colos, üreges küllős alumínium felnik 1,4 kg-mal csökkentik a motorkerékpár súlyát, ami különösen figyelembe veendő, hiszen ez a rugózatlan tömeg csökkentése szempontjából is jelentős előnyökkel jár. Az R 1300 R esetében a tank 17 literes lett, a korábbi 18 liter helyett, és a mérés során úgy ügyeltek, hogy a súly ne lépje túl a 239 kilogrammot. Így a csurig töltött tank helyett a 2025-ös menetkész súlyunk mindössze 239 kiló lett. Szép húzás a BMW-től!
Félreértés ne essék, nem szeretném bántani a BMW-t: az R 1300 R valóban olyan stabil, mint a román acél. Az új, 47 mm-es csőátmérőjű első villák és a megerősített Paralever hátsó felfüggesztés egyértelműen lenyűgözően teljesít az úton. Az ergonómia sportosabb irányba mozdult el; a kormány előrébb, míg a lábtartó hátrébb került, ami a vezetési élményt még dinamikusabbá teszi. Christof Lischka, a BMW Motorrad vezető fejlesztője, igyekezett hangsúlyozni, hogy a motor túraképessége megmaradt (már amennyire ez a naked kategóriában értelmezhető). Ezt teljesen megértem, és talán még a motor súlyának kommunikációs trükközését is, hiszen sokan a katalógusadatok alapján választanak maguknak motort, mintha az 1-2 kilónyi különbség olyan mérföldkő lenne, mint a Pikes Peakre való felkészülés.
De mégis, mi ez a furcsa jelenség, amit penészes lókolbászként emlegetnek? Ez a statikus képekből készült AI által generált videó egy igazi kreatív őrület! :D