Mentőakcióból született szerelemprojekt: Schäfer András életmentése és testvére ambiciózus terve a Haladás jövőjének átformálására | M4 Sport

Schäfer András decemberben 15 millió forinttal támogatta szülővárosa nevelőklubját, a Haladást, de ez csupán a kezdet volt. Testvére, Schäfer Péter az utóbbi hónapokban csendesen dolgozott egy innovatív, fenntartható klubmodell kidolgozásán. Ez a modell a város, az akadémia és a klub együttműködésére épít, célja pedig a közösség erősítése és a jövőbeni fejlődés biztosítása.
A hazai futball iránt érdeklődők számára ismerősen cseng Schäfer András neve, aki az Union Berlin színeiben játszik a magyar válogatott középpályásaként. Sokan tisztában vannak azzal is, hogy András kulcsszereplője volt annak a szívhez szóló összefogásnak, amely tavaly év végén megmentette a Szombathelyi Haladást a megszűnéstől, miután a csapat jelentős NAV-tartozásokat halmozott fel. A fiatal tehetség önzetlenül 15 millió forinttal támogatta a klubot, és azóta már 1%-os tulajdonrészt is szerzett a csapatban, ezzel is kifejezve elkötelezettségét a magyar futball iránt.
Talán már nem mindenki van tisztában azzal, hogy a Schäfer család több tagja is aktívan részt vesz a 1919-ben megalapított Haladás VSE megmentésében és újjászületésében.
András bátyja, Schäfer Péter, aki hét évvel idősebb nála, szintén aktívan részt vesz abban az együttműködésben, amely a szombathelyi klub jövőjét új, stabilabb és fenntarthatóbb alapokra kívánja helyezni.
A hétfőn közzétett klubnyilatkozat alapján a Haladás VSE, az Illés Sport Alapítvány és a Haladás 1919 Labdarúgó Kft. összefogásának eredményeként megújult struktúrában folytatja pályafutását a szombathelyi futball. Az új megközelítés célja, hogy a jelenleg az NB III-as bajnokságban szereplő klub minél hamarabb visszanyerje helyét a magyar labdarúgás élvonalában.
A mezőgazdasági ágazatokban sikeres üzletemberként tevékenykedő Schäfer Péter szintén ezer szállal kötődik a városhoz és a klubhoz, így már a kezdetektől anyagi ráfordítással és szakértelmével segített a klub újjáépítésében. Most az Illés Sport Alapítvány kuratóriumába is beválasztották, az m4sport.hu-nak adott interjúban a szerepvállalásáról kérdeztük:
"Minden szempontból nagyon szoros a kapcsolatunk" - mondta testvéréről Péter, így amikor András tavaly december végén úgy döntött, hogy nagyobb összeggel segíti a megszűnéssel fenyegetett Haladás VSE-t, ő helyben segített a folyamatok koordinálásában és a város- és klubvezetők, szurkolói csoportok közti kapcsolattartásban.
Egyrészt csodálatos dolog, hogy anyagi támogatást nyújtunk a szülővárosunk sportegyesületének és Andris nevelőklubjának megmentésére. Ugyanakkor úgy gondoltam, hogy nem lenne bölcs dolog ezt egy lyukas vödörbe önteni, ezért elkezdtem alaposabban utánajárni a helyzetnek. Kíváncsi voltam, milyen kimenetele lehet ennek az ügynek, mert nem láttam garantáltnak, hogy a történet végén ne egy újabb csőd várjon ránk, mondjuk fél év múlva.
"Elkezdtük beleásni magunkat, Andris Berlinből én pedig a szabadidőmben: elsősorban a HVSE konszolidációjával, a legfontosabb lépés pedig a három szereplő, a Haladás VSE, az Illés Sport Alapítvány és a Haladás 1919 Labdarúgó Kft. összekötése volt, most már szerződéssel is" - utalt a hétfőn bejelentett együttmüködés létrejöttére.
Schäfer Péter az alapvető problémát abban látta, hogy sok egyesület foglalkozik utánpótlásneveléssel Szombathelyen, viszont hiányzott a valódi kapcsolat és szakmai összhang.
"Mivel a multinacionális vállalatok világában nevelkedtem, és az üzleti gondolkodásmódom is ebből ered, úgy éreztem, hogy ez a helyzet nem tartható fenn. Szerencsére nemcsak én látom így, hanem sokan mások is, ezért közösen elindultunk a valódi szakmai összefogás és egységteremtés útján."
A szombathelyi városvezetés, a Sportállamtitkárság és az NSMI között kvázi projektmenedzserként tevékenykedő Schäfer Péter szerint a tervek megvalósításának fontos lépése, hogy a most összekötött sportszervezetek megfelelő funkciójukban működjenek:
"Az Illés Akadémia az MLSZ produktivitási rendszerében az egyik legeredményesebb utánpótlás-nevelő egyesület. A 106 éves múltra visszatekintő HVSE 13 szakosztályt üzemeltet és olimpikonokat, magyar- és Európa-bajnokokat nevelt, a futballszakosztályukban pedig 200-300 fiatal focizik. De nem volt tényleges szakmai együttműködés az akadémia a HVSE, valamint a felnőtt futball között."
A legújabb szerződések révén az Illés Akadémia vállalja az NB III-as csapat utánpótlásának biztosítását, míg a HVSE, amennyiben él az Illés Akadémia ajánlatával, várhatóan egy megye I-es csapatot alakíthat ki. Ezzel biztosított a felnőtt futball folytatása. Emellett egy harmadik megállapodás is született a három fél között, amely az átjárhatóságot garantálja: a HVSE-ben felfedezett tehetséges játékosok számára nyitva áll a lehetőség, hogy az akadémiára, sőt akár a felnőtt csapatba is eljussanak.
Kiemelhetetlen szereplője a szombathelyi futball életének Király Gábor, aki a Király Sport SE megalapítója. Ez az utánpótlás-nevelő központ jelentős népszerűségnek örvend a városban. Többször is beszélgettünk Gáborral, és minden alkalommal lenyűgözött minket a pozitív hozzáállása az új elképzelésekhez. Gábor biztosította, hogy a jövőben is számíthatunk tapasztalatára és szakmai tudására.
Schäferék álma az elmúlt hónapok során valósággá vált, és egy igazi szerelemprojekt született belőle. Ahogy fogalmazott:
"ez rég túlmutat azon, hogy Andris 15 millió forintja hova került".
Péter úgy érzi, a felek most létrejött együttműködése a garancia a szombathelyi labdarúgás eredményesebb működésére, mert "ez a város hivatott a magasabb szintű futballra".
Az alapvető célkitűzésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: mindenképpen előrébb kell lépni legalább egy-két osztállyal. Noha nem kívánt konkrét előrejelzésekbe bocsátkozni, a másodosztály elérését három éven belül, míg az élvonal megcélzását hat-hét éves távlatban reálisnak tartja.
"Ehhez elsősorban anyagi stabilitásra van szükség és meg kell teremteni a feltételeket. A hétfői megegyezés célja az is, hogy a három szereplő erőforrásait sokkal jobb kihasználtság mellett hasznosítsuk. Magyarul: koncentráljuk az erőforrásainkat, ezzel időt, pénzt és elvesztegetett szakmai tudást tudunk spórolni."
A testvérpár nem csupán rövid távú elképzelésekkel rendelkezik, hanem hosszú távú stratégiát is kidolgozott, amelynek célja a szombathelyi futball újjáélesztése és sikeressé tétele.
"Andrissal közösen megálmodtunk egy jövőt: célunk, hogy felfedezzük és bemutassuk a futballban rejlő profitteremtő potenciált. Szeretnénk bizonyítani magunknak, a városnak és minden érintett félnek, hogy a labdarúgás nemcsak a megkérdőjelezhetetlen közösségépítő erejével bír, hanem jelentős érték- és jövedelemteremtő hatása is van. Nem újra akarjuk feltalálni a spanyolviaszt, hanem a pozitív példákra építve és a tanulságokat figyelembe véve egy tizenöt éves, vagy akár hosszabb távú stratégiában gondolkodunk."
Amikor a hosszú távú tervek kerültek terítékre, a beszélgetés zárásaként megkérdeztük, hogy lát-e lehetőséget arra, hogy Schäfer András, karrierje végéhez közelítve, hazatérjen.