A mai munkaerőpiacon a diploma értéke sok tényezőtől függ. A hagyományos értelemben vett tudományos végzettség még mindig fontos, de a munkaadók egyre inkább a gyakorlati tapasztalatot és a készségeket helyezik előtérbe. Az iparág specifikus követelményei


A Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de diplomával több lehetőség várja a munkakeresőket. Az egyetemi végzettséggel rendelkezők munkaerőpiaci lehetőségeit vizsgálta friss elemzésében Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálja, adatalapú információval támogatva a továbbtanuláson gondolkozó diákokat.

A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 000 olyan szakember található, akik az elemzés szempontjából jelentős diplomás státusszal rendelkeznek. E regisztrált felhasználók többsége a következő neves intézmények valamelyikében szerezte diplomáját: Eötvös Loránd Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, valamint Budapesti Gazdasági Egyetem. E felsőoktatási intézmények végzettjei tehát a szakmai pályafutásuk kezdetén állnak, felkészülve a kihívásokra.

Kizárólag diplomával rendelkező szakemberek számára elérhető lehetőségek.

A munkaerőpiac folyamatosan átalakul, és a munkáltatók elvárásai is egyre inkább a jelöltek készségeire és attitűdjére helyezik a hangsúlyt, a hagyományos papírok mellett. Azonban bizonyos szakterületeken továbbra is a diplomás jelöltek önéletrajzai dominálnak. 2024-ben különösen a pénzügyi és gazdasági igazgatókat kereső álláshirdetések között tűnt ki a felsőfokú végzettség iránti magas igény. Ezt követően a közgazdászok és jogi szakemberek iránti kereslet is jelentős maradt.

A 2024-es év hirdetési trendjeit elemezve megfigyelhető, hogy a legnagyobb számban a diploma meglétét megkövetelő állások a mérnöki, pénzügyi és könyvelési, valamint a gyártási és termelési területeken jelentek meg. Ezek közül a következő szakmák kínálták a legtöbb diplomás pozíciót: a projektmenedzsment területén az összes felsőfokú végzettséget igénylő hirdetés 5,5%-a volt, míg a gépészmérnök állások aránya 4,3%-ot tett ki. Ezt követte a villamosmérnök (4%), a könyvelés (3,9%) és a kontrolling pozíciók (3,1%). A beszerzés és anyaggazdálkodás területén 3%-os arányt figyelhettünk meg, míg a programozók és fejlesztők lehetőségei 2,8%-ot képviseltek. A banki értékesítés 2%-ot, míg a minőségbiztosítási mérnök és folyamatmérnök állások a hirdetések 1,8% és 1,6%-át tették ki.

A munkavállalói érdeklődés tekintetében pedig az látható, hogy sorrendben a marketing, média és PR, a cégvezetés, menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jog számítottak tavaly a legnépszerűbb területeknek az álláskeresők körében a jellemzően diplomát elváró pozíciók közül; (ezek azok a felsőfokú végzettséget igénylő hivatások, amelyekre kimagaslóan sok munkavállalói jelentkezés érkezett).

A közzétett álláshirdetések körülbelül ötödében a munkáltatók felsőfokú végzettséget kérnek elvárásként.

Az utóbbi években egyértelmű trend figyelhető meg a diplomát megkövetelő álláshirdetések számának folyamatos csökkenésében. Míg 2020-ban a hirdetések 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettséghez kötött követelményeket, addig ez az arány 2022-re 26%-ra, majd 2023-ra 25,5%-ra csökkent. A tavalyi évben is megmaradt ez a tendencia, hiszen a hirdetések csupán 21,5%-a irányult kizárólag diplomás munkavállalókra.

Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője kiemelte, hogy az aktív álláshirdetések elemzése révén világosan kirajzolódnak a munkáltatói elvárások, valamint azok folyamatos változásai. A toborzó cégek egyre inkább fókuszálnak a jelöltek személyes attitűdjére, motiváltságára, valamint tanulási és fejlődési hajlandóságára. A potenciális munkatársak személyiségének és a cégkultúrához való illeszkedésének fontossága is előtérbe kerül. A gyorsan változó környezetben ezek a készségek egyre nagyobb szerepet játszanak, ezért a készségeket felmérő, készségalapú toborzási módszerek népszerűsége is növekszik.

Az elvárások folyamatos változása miatt bizonyos szakmák esetében a diploma hiányát akár a szükséges kompetenciák és készségek is pótolhatják. Általánosságban azonban elmondható, hogy a felsőfokú végzettség olyan értéket képvisel, amely a munkaerőpiacon jelentőséggel bír, még akkor is, ha az adott területre való specializálódás nélkül kerül bemutatásra. A diploma birtokosa szélesebb rálátást, széleskörű tájékozottságot és kifinomult problémamegoldó képességet sugall. Olyan jelöltet tükröz, aki gyorsan képes tanulni, rugalmasan alkalmazkodni, és komplex kihívásokkal is elboldogulni – emelte ki a Profession.hu szakértője.

A diplomás munkakeresők bérigénye az utóbbi időszakban jelentős változásokon ment keresztül. Az oktatási háttér és a munkaerőpiaci igények alakulása révén a fiatal szakemberek egyre tudatosabbá válnak a fizetési elvárásaik terén. A gazdasági környezet, a szakmai tapasztalatok és a vállalatok által kínált juttatások mind szerepet játszanak abban, hogy a diplomás munkavállalók milyen bérszintet tartanak elfogadhatónak. Emellett a különböző iparágak közötti eltérések is befolyásolják a bérigényeket, hiszen míg egyes szektorokban a verseny nagyobb, másutt a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozottabb. A bérigények alakulása tehát nem csupán a személyes szempontoktól, hanem a munkaerőpiac dinamikájától is függ.

A diplomás pályakezdők átlagos bérigénye emelkedett tavaly óta: nettó 308 000 forintról 383 000 forintra. A legnagyobb kezdő fizetési igénnyel a Budapesti Gazdasági Egyetem (nettó 420 900 Ft), majd a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (havi nettó 406 700 Ft) és a Budapesti Corvinus Egyetem (396 500 Ft) egykori hallgatói kérik átlagosan a legtöbbet. A munkaerőpiacon eltöltött évek számával a bérigények is növekszenek. A 10+ éves szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkakeresők között ugyanazok a fővárosi intézmények szerepelnek az első három helyen, mint a pályakezdők esetében: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (havi nettó 698 200 Ft), a Budapesti Corvinus Egyetem (680 700 Ft) és az Óbudai Egyetem (674 600 Ft).

Related posts