Mennyi idő szükséges ahhoz, hogy észrevehető változások mutatkozzanak az edzés eredményeként?

Elkezdett futni, biciklizni vagy edzőterembe járni, de a tükörbe nézve úgy tűnik, hogy nincs semmi hatása? Ha igennel válaszolt az előző kérdésre, akkor érdemes elolvasni ezt a cikket, hogy visszanyerje motivációját.
Amikor végre elhatározzuk, hogy belevágunk egy új edzésprogramba, a legtöbben azonnali eredményeket remélünk. Akár néhány kilótól szeretnénk megszabadulni, akár izmot építeni vagy beleférni a kedvenc farmerünkbe, a változás gyakran idegőrlően lassúnak tűnik. Különösen akkor, ha a párunkkal vagy egy barátunkkal vágunk bele, aki hamarabb ér el látványos eredményeket.
Ha belenézünk a tükörbe és pár megerőltető edzés után nem az a kép fogad minket, mint elképzeltük, az elveheti a kedvünket a folytatástól, de valójában nem reális, hogy azonnal átalakuljon a testünk.
Cikksorozatunkban egy orvossal, egy egészségpszichológussal és egy edzővel mélyedünk el abba a kérdésbe, hogy miért olyan nehéz motiválni magunkat a mozgásra. Felfedezzük, hogy hol és miért szakad meg a kapcsolatunk a fizikai aktivitással, és mit érdemes szem előtt tartanunk ahhoz, hogy a mozgást ne csupán szükséges rosszként éljük meg, hanem mint a jólétünk egyik alapkövét. Célunk, hogy új perspektívából közelítsük meg a témát, és inspirációt nyújtsunk a változásra.
Minden ember egyedi, ami azt jelenti, hogy a testünk is különbözőképpen reagál a fizikai aktivitásra. "A változások észlelhetősége egyénenként változik, és nagyban függ az edzés típusától, valamint attól, hogy mennyire vagyunk következetesek" - árulta el egy dietetikus a CNN-nek. Emellett hangsúlyozta, hogy az étrend is kulcsszerepet játszik a folyamatban, de a kívánt eredmények eléréséhez általában legalább két-három hét szükséges.
Egy személyi edző azonban már arról osztotta meg gondolatait, hogy
sok embernél 6-12 hétre is szükség lehet a változásokhoz.
A véleménye szerint az eredményekre számos tényező hatással van, mint például az életkor, a nem és az anyagcsere. Jellemzően a férfiak gyorsabb anyagcserével bírnak, mint a nők, ami azt jelenti, hogy naponta több energiát (kalóriát) égetnek el. Ennek egyik oka, hogy a férfiak általában nagyobb testalkatúak, és több izmot hordoznak magukban – az izmok, valamint a nagyobb szervek több energiát igényelnek a működésükhöz.
Bár egy-két hónap soknak tűnhet, a szakértők hangsúlyozzák, hogy érdemes kitartani, hiszen a mozgás...
már az első naptól kezdve számos láthatatlan előnnyel jár.
A rendszeres mozgás nem csupán a fittség megőrzésében játszik kulcsszerepet, hanem jelentős hatással van egészségünkre is. Számos kutatás bizonyította, hogy a fizikai aktivitás képes csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, egyes fertőzések, valamint különféle daganatos megbetegedések kockázatát. Ezen túlmenően a rendszeres edzés erősíti a csontozatot és az izomzatot, javítja a mentális teljesítményt, és hozzájárul a pihentetőbb alváshoz is. Az egészséges életmód tehát nemcsak a testünkre, hanem az elménkre is jótékony hatással van.
Egy 2023-ban készült tanulmány alapján megállapították, hogy a különféle mozgásformák, mint például a futás és a guggolás, jelentős mértékben hozzájárulnak a vérnyomás csökkentéséhez. Érdekes, hogy a vérnyomás változása már az első edzésnapon is tapasztalható lehet, ami a javuló véráramlás következménye. Ez független attól, hogy erősítő edzéseket, kardiót, vagy ezek ötvözetét végezzük.
Hogy miért fontos kitartóan edzeni, arról Babai Lászlóval, a Prima Medica ügyvezető igazgatójával, életmód- és háziorvossal is beszélgettünk februárban:
Ha a fentiek után is türelmetlen maradt, akkor van lehetőség arra, hogy felgyorsítsa a fejlődést - amennyiben hajlandó keményebben dolgozni, már hamarabb is láthatóak lesznek az eredmények. Viszont ha komolyabb szándékai vannak, akkor már érdemes felkeresni egy edzőt, mert akár súlyos következményei is lehetnek annak, ha túlhajszolja magát. Ha igazán változtatni szeretne a testösszetételén, akkor érdemes a nagyobb intenzitású edzésekre, például a futásra koncentrálni, nem pedig a jógára, aminek persze szintén számos jótékony hatása van a stresszcsökkentéstől a testtartás, a rugalmasság és az alvás minőségének javításáig.
Szakértők véleménye szerint a napi rutint színesíteni is érdemes néhány kisebb mozgással, nem csupán az edzések ideje alatt. Például, ha minden órában tartunk egy ötperces sétaszünetet, felállunk az íróasztaltól, vagy épp járkálunk telefonbeszélgetés közben, máris sokat tehetünk a fittségünkért. Esetleg beiktathatunk néhány fekvőtámaszt is. Bár elsőre talán elenyészőnek tűnik ez a pár perces aktivitás, az apró mozgások idővel összeadódnak, és hosszú távon valóban látványos változásokat hozhatnak az életminőségünkben.
A helyes táplálkozás elengedhetetlen a fogyás szempontjából, és abban is, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Fontos, hogy a lehető legtöbb teljes értékű élelmiszert iktassunk be az étrendünkbe, azaz olyanokat, amelyek a lehető legkevésbé feldolgozottak. Ilyenek a friss gyümölcsök, zöldségek, tojások, hüvelyesek, valamint a diófélék és magvak. Ezek az élelmiszerek gazdagok rostokban és tápanyagokban, míg a túlzottan feldolgozott ételek sajnos nem nyújtanak hasonló előnyöket. Ráadásul, ezek utóbbiak könnyen csalóka jóllakottság érzést keltenek, és gyakran túlevéshez vezetnek. Érdemes tehát tudatosan választani, hogy valóban jót tegyünk a testünkkel és a lelkünkkel egyaránt.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének weboldalán felfedezhetjük az okostányér nevű szekciót, amely világosan bemutatja, hogy milyen ételeknek kellene helyet kapniuk a tányérunkon egy nap során. Ez a hasznos információ bárki számára könnyen hozzáférhető és alaposan átböngészhető. Jelen cikkünkben pedig olyan diétákról olvashatunk, amelyek a szakértők véleménye szerint inkább a feledés homályába kellene hogy vesszenek.
Bár a megfelelő táplálkozás az egészséges életmód alapja, Magyarországon azonban rengetegen élnek minőségi éhezésben, vagyis kenyéren és krumplin próbálják átvészelni a mindennapokat, mivel a zöldségek és gyümölcsök egyre borsosabb árát nem tudják kigazdálkodni az alacsony fizetések és a magas infláció mellett. Erről itt írtunk részletesebben:
Az étkezés tudatos megválasztása mellett fontos, hogy a kemény edzéseinket olyan tevékenységekkel egészítsük ki, amelyek örömet okoznak számunkra. Az edzőterem után érdemes felfedezni más mozgásformákat is, amelyek szórakoztatóak lehetnek. Például pattanjunk nyeregbe és tekerjünk a szabadban, vagy hívjunk meg néhány barátot egy izgalmas focimeccsre. A squash és a tollaslabda szintén remek választás lehet, hiszen nemcsak a testünket, hanem a szellemünket is frissen tartják a parkban eltöltött idő alatt.
A leglényegesebb dolog, amit szem előtt kell tartanunk, az az, hogy ha belefogtunk az edzésbe, ne hagyjuk magunkat elbizonytalanítani, csak azért, mert az eredmények nem mutatkoznak azonnal. Szakértők, edzők és dietetikusok egyaránt hangsúlyozzák, hogy a kitartó és következetes munka végül meghozza gyümölcsét. Ez nem csupán a testünkre lesz hatással, hanem idővel a hangulatunkra is pozitív változást hoz. A rendszeres mozgás ugyanis alapvetően hozzájárul a mentális jólétünkhöz és boldogságunkhoz is: