Az EU katonai pariah-állama fókuszál a mélytengeri műveletek előkészítésére.


Az európai védelmi kiadások növekedése új lehetőségeket nyit az ír technológiai vállalatok számára, amelyek a radar, a mesterséges intelligencia és a megfigyelési technológiák területén tevékenykednek. Ugyan a konkrét fegyverektől és fegyverrendszerektől továbbra is távol tartják magukat, a kibervédelem szintjén komoly kilátásai lehetnek a szigetországnak.

Bár Írország katonailag semleges, nem tagja a NATO-nak és az EU legkisebb védelmi költségvetésével rendelkezik (2024-ben mindössze az ország GDP-jének 0,24%-ával), egyre több ír tech-cég a védelmi és biztonsági piac felé fordul - írja a Financial Times.

Az országot a kedvező adókörnyezetének köszönhetően számos amerikai multinacionális cég választotta központjául. Ez a helyzet most különösen kedvező alapot biztosít ahhoz, hogy Írország a kibervédelem terén aktívan részt vegyen az európai újrafegyverkezési folyamatban. Korábban az Egyesült Államoktól kapott stabil védelmi garanciák miatt ezt a kérdést nem tartották prioritásnak, de a jelenlegi körülmények új megközelítést igényelnek.

Írország sosem fog befektetni tankokba és fegyverekbe. Viszont kétségtelen, hogy rendkívül fontos a kiberbiztonsági képességeink fejlesztése. Az online világ kihívásaira való felkészülés elengedhetetlen a jövőnket illetően.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – hangzott el Malcolm Byrne, az ír kormánykoalíció nagyobb pártjának innovációs szóvivőjének szájából.

Írország különösen érdekelt a beavatkozások elleni védelemben, hiszen tengeri területe hétszer nagyobb, mint szárazföldi, és a transzatlanti adatkábelek jelentős része az ír vizeken vagy azok közelében található. Ennek ellenére az ország haditengerészete egyszerre csak két hajót tud járőröztetni, és a légvédelemben is az Egyesült Királyságra támaszkodik.

Az Írország területéhez tartozó vizeken egyre gyakoribbá váltak a kószáló orosz hajók, ami új lehetőségeket teremtett a technológiai cégek számára. Különösen a Ubotica Technologies iránti kereslet nőtt meg, amely a mesterséges intelligencia erejét felhasználva műholdakat alkalmaz a nehezen nyomon követhető "sötét hajók" és egyéb gyanús aktivitások figyelésére. Ez a megoldás új dimenziókat nyit a tengeri biztonság terén, lehetővé téve a rejtett mozgások hatékonyabb detektálását.

A VRAI, amely szintén mesterséges intelligenciát alkalmaz, a képzési és adatelemzési megoldásaival egyre nagyobb figyelmet kapott. Ezzel párhuzamosan a balesetmegelőző szenzorokat fejlesztő Provizio is jelentős érdeklődést tapasztalt, hiszen tízszeres növekedést regisztráltak. Ennek eredményeként a cég úgy döntött, hogy új területre lép, és megnyitja kapuit a védelmi ipar számára, ami korábban nem volt a profiljukban.

A tenger mélyének titkai alatt is izgalmas események zajlanak: a víz alatti képalkotásban élenjáró Cathx Ocean megrendeléseinek körülbelül egyharmada már a biztonsági szektorhoz kapcsolódik. Ezen kívül a robot tengeralattjárókat alkalmazó Green Rebel iránti érdeklődés is folyamatosan növekszik, hiszen ők már eddig is a tengerfenék feltérképezésére és megfigyelésére specializálódtak.

A vállalat új piacokért felelős tudományos igazgatója hangsúlyozta, hogy az Írországban használt technológiák szélesebb körű integrálása – beleértve a civil és katonai felhasználásokat is – jelentős hatással lehet a fejlődésre.

Related posts