Dél-Libanonban megszakadt a tűzszünet, újra fellángoltak a harcok.


A legfrissebb bejelentés szerint az izraeli katonák Dél-Libanonban egyelőre a megszokott pozícióikban maradnak, és igyekeznek elkerülni a konfliktusokat a helyi lakossággal. Csak abban az esetben hajtanak végre tüzelést, ha közvetlen veszélyt éreznek. Különösen érdekes, hogy a közösségi médiában több olyan videó is megjelent, amelyeken a helyiek néhány méterre közelítik meg az izraeli katonákat. Az egyik felvételen például egy izraeli gyártmányú tank mellett állnak, ami figyelemre méltó, hiszen a tűzszüneti megállapodás alapján a lakosoknak távol kellene maradniuk a fokozatosan visszavonuló izraeli egységektől.

A rádióműsorban több határ menti település önkormányzati vezetői arra kérték az ott élőket, akik korábban elhagyták otthonaikat, hogy ne térjenek vissza addig, amíg a helyzet nem stabilizálódik. Egy friss közvélemény-kutatás szerint, amely a tűzszünet elfogadásának támogatottságát mérte, az izraeli lakosság hatvanhat százaléka áll ki az egyezmény mellett. Ezen kívül a megkérdezettek hatvanegy százaléka úgy véli, hogy Izrael ebben a konfliktusban nem aratott győzelmet.

A hadsereg közleménye alapján a tűzszünet bevezetése előtt a Hezbollah precíziós rakétaalkatrészeket előállító, föld alatti létesítményei ellen indítottak támadást. Emellett a Raduán elit egységének táborhelyét is célba vették, ahol a katonai elemzések szerint számos Hezbollah-kommandós életét vesztette. Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedd este úgy fogalmazott, hogy a tűzszünet mellett azért döntöttek, mert az izraeli hadseregnek feltétlenül szüksége van a több mint egy éve tartó konfliktus következtében jelentősen megcsappant fegyverkészletének feltöltésére.

Izraelben arra számítanak, hogy Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése után azonnal megkezdődnek a szükséges szállítmányok átadása az országnak. Különösen aggályos a légierő vadászgépeinek állapota, hiszen ezek már több ezer repülési órát teljesítettek a konfliktusok során, és jelentős elöregedésnek indultak. A hadsereg hatékony működése érdekében elengedhetetlen a gyors utánpótlás és a géppark korszerűsítése.

A helyzetet jelentősen bonyolítja, hogy napjainkban globális verseny zajlik a fegyverek beszerzéséért, amelyet az ukrajnai konfliktus és a Tajvan körüli feszültségek tovább élesbítenek. A fegyvergyártó vállalatok képtelenek lépést tartani a megnövekedett kereslettel. A térségben zajló harcok következtében számos izraeli település súlyos károkat szenvedett el. Kirjat Smóna, a libanoni határ közelében fekvő város, a legnagyobb veszteségeket könyvelhette el: több száz otthon pusztult el, valamint több mint kétszáz középület és körülbelül százötven gazdasági létesítmény is romba dőlt.

Nadzsib Mikáti, Libanon miniszterelnöke bejelentette, hogy a libanoni hadsereg növelni fogja a jelenlétét az ország déli, Izraellel határos területein. Ez a lépés a hajnaltól életbe lépő tűzszüneti megállapodás végrehajtásának részeként valósul meg, amely a Hezbollah síita fegyveres csoport és Izrael közötti feszültségek enyhítését célozza.

Nadzsib Mikáti, Libanon miniszterelnöke a lakossághoz intézett beszédében kifejezte optimizmusát, miszerint a legújabb megállapodás új korszakot nyithat az ország történetében. A kormányfő hangsúlyozta, hogy Izraelnek tiszteletben kellene tartania a Hezbollah és Izrael közötti tűzszünetet, valamint sürgette, hogy vonuljon vissza a határ menti területekről. Ezzel egy időben Nabih Berri, a libanoni parlament elnöke, szerdai televíziós nyilatkozatában arra buzdította azokat a libanoniakat, akik kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat, hogy most, hogy életbe lépett a tűzszünet, térjenek vissza az ország különböző részeire.

Berri újabb elnökválasztási forduló sürgetésével állt elő, mivel két éve ügyvezetőként Mikáti tölti be az államfői posztot a korábbi választási kudarcok következtében. A házelnök, aki a pártok összefogását sürgeti Libanon érdekében, hangsúlyozta, hogy olyan elnököt kell választaniuk, "aki inkább egyesíti a népet, mintsem megosztja azt".

Related posts