Elhunyt Harkányi Endre, a neves színművész | Vajdaság MA A kultúra világát tragikus hír rázta meg: elhunyt Harkányi Endre, a tehetséges színművész, aki maradandó nyomot hagyott a színház és a film világában. Harkányi pályafutása alatt számos emlékezetes


Kilencvenéves korában elhunyt Harkányi Endre Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes- és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja - közölte a Vígszínház vasárnap az MTI-vel.

A közlemény alapján a művész karrierje 1963-ban indult, amikor először csatlakozott a Vígszínházhoz. Ezt követően számos fővárosi színházban lépett színpadra, majd 1984-ben visszatért a Vígszínházhoz, ahol 2015-ig elkötelezett tagként folytatta pályafutását.

Harkányi Endre hosszú éveken, sőt évtizedeken keresztül a Vígszínház ikonikus alakja volt, aki bármilyen szerepben is tűnt fel a színpadon, maradandó hatást gyakorolt a közönségre és a kollégáira egyaránt.

Felidézték, hogy a vészkorszak sötét éveiben mindkét szülőjét tragikus módon elveszítette, és csupán tíz esztendős volt, amikor árván maradt. A háború után rokonai magukhoz vették, és igyekeztek belőle egy tisztességes, kétkezi munkát végző embert nevelni. Ám a fiatal szívét a színművészet vonzotta, álmai világába vágyott, ahol a szerepek és történetek életre kelhetnek.

Lakner Bácsi gyermekelméjű színházában indult el a pályafutása, és 1947-ben, mindössze 13 évesen, meghívást kapott a Valahol Európában című film szereplőgárdájába. Az alkotásban elhangzó ikonikus "Könyörgöm, akasszuk fel!" kijelentésével maradandó nyomot hagyott a magyar film művészetében.

Miután felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, mindössze egy év alatt letudta az érettségit, majd diplomáját 1957-ben szerezte meg. Pályafutását a debreceni Csokonai Színházban kezdte, ahol 1957 és 1960 között tevékenykedett. Ezt követően a budapesti Petőfi Színház színészeként folytatta, 1960-tól 1963-ig. A következő években, 1963-tól 1968-ig, a Vígszínház tagja volt, majd 1968 és 1977 között a Mikroszkóp Színpadon lépett fel. 1977-től egészen 1984-ig a József Attila Színház társulatához tartozott. 1984-ben visszatért a Vígszínházhoz, ahol 1993-ig dolgozott. 1993-94 telén egy évadra a Művész Színházhoz szerződött, majd 1994 és 2015 között ismét a Vígszínházban folytatta pályafutását - tájékoztatta a közönséget a Vígszínház.

Bejelentették, hogy egy valóban korszakalkotó művész köszönt ránk, aki a magyar színházi élet meghatározó személyiségeként írta be magát a történelembe. Színházi bemutatóinak száma már jóval 150 fölött jár, ami lenyűgöző teljesítmény. Kiemelkedő szerepei között olyan ikonikus alakításokat találunk, mint Puck a Szentivánéji álomban, Dromio a Tévedések vígjátékában, Hugó Molnár Ferenc Liliomában, és Melchiades a Száz év magányban.

Hozzátették, hogy a Valahol Európában után több mint harminc filmben és csaknem negyven tévéprodukcióban tűnt fel: Külvárosi legenda, Légy jó mindhalálig, Fiúk a térről, Legenda a nyúlpaprikásról, Alfa Rómeó és Júlia, Utazás a koponyám körül - néhány cím a több tucat alkotás közül.

A gyerekek Mézga Géza vagy a Vízipók-csodapók Keresztesének szinkronhangjaként ismerték és szerették meg.

Harkányi Endre pályafutása során számos elismerésben részesült, amelyek kiemelik művészi teljesítményeit. 2004-ben Ajtay Andor-emlékdíjat és a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét kapta meg, ami a hazai kultúrához való hozzájárulását tükrözi. Második fontos mérföldkő volt 2005, amikor a Ruttkai-emlékgyűrűt nyerte el, és abban az évben a kiváló művész címet is elnyerte. 2008-ban pedig a Halhatatlanok Társulatának tagjává választották, ami a színházi világban betöltött szerepét és jelentőségét hangsúlyozza. 2010-ben a nyíregyházi Vidor Fesztiválon Életmű Díjjal is kitüntették, és ugyanebben az évben a Kossuth-díjjal jutalmazták, amely pályafutásának elismeréseként szolgált.

"A teátrum közleményében hangsúlyozta: az ő egyedi, megismételhetetlen hangja, kifejező gesztusai és különleges lényének minden rezdülése örökre velünk élnek."

Harkányi Endrét a Vígszínház saját halottjaként tiszteli.

Related posts