Magyarországon is felfedezték a dengue-láz és a malária megjelenését.

Tavasz óta Magyarországon ismét növekvő számú dengue-lázas és maláriás esetet azonosítottak. A szakértők véleménye szerint csupán idő kérdése, hogy a csonttörő láz mikor érkezik el hozzánk, és elkezd terjedni.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi jelentése szerint két férfinál nemcsak dengue-láz, hanem a malária vírusát is azonosították, akik külföldi tartózkodásuk alatt fertőződtek meg – írja az Infostart. Az egyik érintett egy 51 éves nigériai férfi, aki Nigériában szerzett betegséget, míg a másik egy 38 éves pakisztáni állampolgár, aki Pakisztánban kapta el a vírust.
Mindkét esetben a Plasmodium falciparum nevű parazita került a figyelem középpontjába, amely a malária legveszélyesebb és legkomolyabb formáját idézi elő.
Bár a betegségek behurcolása önmagában nem feltétlenül idéz elő közvetlen közegészségügyi vészhelyzetet, a globális felmelegedés, a fokozódó utazási hajlandóság és a szúnyogpopulációk átalakulása miatt egyre sürgetőbbé válik a trópusi betegségek hazai megjelenésének lehetősége. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a dengue már több mint száz országban elérhető, és a malária után a második leggyakoribb, szúnyogok által terjesztett fertőzés. Ezért a figyelmeztetések nem csupán a nagyvárosokat érintik, hanem szélesebb körben is érdemes odafigyelni a helyzetre.
Magyarországon újabb két esetben diagnosztizálták a dengue-lázat: az egyik érintett egy 50 éves budapesti nő, aki a Maldív-szigeteken szedte össze a fertőzést, a másik pedig egy 40 éves férfi, aki Dél-Amerikában járt, és ott találkozott a vírussal. A laboratóriumi tesztek mindkét esetben megerősítették a dengue-vírus jelenlétét.
A tavasz beköszöntével idén már három korábbi megbetegedésről számoltak be: egy Győr-Moson-Sopron vármegyei, egy Fejér vármegyei és egy Pest vármegyei nő is járt Indonéziában, mielőtt náluk diagnosztizálták a fertőzést. A dengue-láz lefolyása változó, előfordulhat enyhébb formában is, de sajnos súlyos, akár halálos végkimenetelű eseteket is tapasztaltak világszerte. A betegség tünetei hasonlítanak az influenzáéra; jellemző rá a magas láz, izom- és ízületi fájdalom – ezért is emlegetik gyakran "csonttörő láz" néven.
A fertőzés nem emberről emberre terjed, hanem szúnyogcsípés által jut be a szervezetünkbe. Legfőbb terjesztői az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog, amelyek már Magyarország területén is megtalálhatóak. Mivel sokan indulnak egzotikus tájakra, ahol a fertőzés kockázata magasabb, kiemelten fontos a megelőzés és a lakosság megfelelő tájékoztatása.