Ferencvárosban egy sajátos eljárásrend révén csökkentik bizonyos ügyek átláthatóságát.

Néhány baloldali politikus úgy véli, hogy a IX. kerület vezetése különféle módszerekkel igyekszik eltitkolni több, aggasztó ügyet. A középpontban egy különös eljárásrend áll, amely felkeltette a figyelmet. A kormányhivatal több észrevételt fogalmazott meg a kerületi SZMSZ-szel kapcsolatban, jelezve, hogy a helyzet nem mentes a problémáktól.
Ferencváros Önkormányzata különös eljárásrend keretein belül, azaz késleltetett megismerhetőséggel tűzte napirendre három jelentős témát bizottsági munkája során, valamint a csütörtöki ülésén. Az ellenzék jelzése szerint ez a sajátos eljárás lehetőséget biztosít arra, hogy a képviselők csupán a hivatali zárás előtt 15 perccel ismerkedhessenek meg a másnapi (keddi) bizottsági üléseken tárgyalásra kerülő ügyekkel. Ebből az következik, hogy a kerület vezetése ezzel a lépéssel igyekszik csökkenteni a feszültséggel teli kérdések nyilvános vitájának mértékét. A csütörtöki testületi üléshez kapcsolódóan eddig titkosított előterjesztések most már három napja elérhetők.
Az elsődleges megállapodás a Semmelweis Egyetem és a helyi önkormányzat között a Szentágothai János tér rekonstrukciójára vonatkozik. A kerület lakói márciusban hangot adtak elégedetlenségüknek egy demonstráció keretében, hiszen a sűrűn fásított zöldterület egy népszerű pihenőpark, amely mögött az egyetem a 2013-ban megszerzett ingatlanában új egyetemi épületet kíván létrehozni. A gondot az okozza, hogy az egyetem az építkezéshez szükséges felvonulási területként éppen ezt a parkot jelölte ki, amely jelenleg buja növényzetével a környék zöld szigetének számít.
Bár a téma nem kapott túl nagy figyelmet, az önkormányzat már tavaly februárban engedélyezte a fakivágást a park területén. A közösségi tiltakozások hatására később a kerület a fák átültetéséről kezdett el beszélni, azonban Kovács Orsolya kerületi főkertész hangsúlyozta, hogy e fáknál a kiemelés és átültetés nem megvalósítható megoldás. A SOTE által készített látványtervek alapján viszont látható, hogy a jelenlegi zöldfelület megőrzésére törekednek: noha a parkot térkővel borítják be, a környező tűzfalon futónövényeket fognak futtatni, hogy a zöldességet megőrizzék.
Az Indexnek nyilatkozó baloldali kerületi képviselő szerint a terület szilárd burkolatának aránya összességében 23 százalékkal nőni fog. A képviselő a különös eljárásra utalva így fogalmazott: "Ezzel a trükkel próbálják meg elfojtani a nyilvánosságot", ezzel pedig el kívánják kerülni a civilek újabb tiltakozását, ami sérti a sokat hangoztatott "Semmit rólunk, nélkülünk" elvet. A SOTE építkezése már megkezdődött, és jelenleg az épület tetejének bontása zajlik.
Baranyi Krisztina polgármester másik, rendkívüli eljárásrend szerinti előterjesztésének tárgyalása a Főváros Kormányhivatala törvényességi felhívására adott válasz kapcsán zajlik. A képviselők előzetesen alig kaptak információt az ügyről. A havi frakcióvezetői megbeszélés során a fideszes Gyurákovics Andrea jelezte, hogy beadványt nyújtott be a kormányhivatalhoz. Az összegyűlt frakciók egyetértettek abban, hogy az SZMSZ jelentős mértékben csökkenti az átláthatóságot, és a különleges eljárásrend következtében a nyilvánosságra és a képviselői jogokra is negatív hatással van.
A kormányhivatal válaszában tájékoztatott minket, hogy március 17-én kiadtak egy törvényességi észrevételt, amelyben részletesen kifejtették, hogy Ferencváros Önkormányzata szervezeti és működési szabályzatával (SZMSZ) kapcsolatban több aggály merült fel. A dokumentumban kiemelik, hogy problémát jelentett a képviselő-testület üléseinek számának meghatározása, de szó esett az interpellációs eljárásról, a megismételt szavazások helyi szabályozásáról, valamint a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségéről is. Emellett aggályosnak találták azt is, hogy hiányzik a vagyonnyilatkozat nyilvántartására jogosult bizottság.
A képviselők zárt ülés keretein belül foglalkoznak a személyi ügyekkel, beleértve a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat gazdasági igazgatói pozíciójára benyújtott pályázat elbírálását is, mindezt pedig egy különleges eljárásrend keretein belül. A helyzet kényességét fokozza, hogy a szolgálat 1998 óta fennálló szakmai irányítását végző Mechler Andrást a városvezetés egy meglehetősen nagy visszhangot kiváltó lépés keretében menesztette. Az újonnan megválasztott, de a szerződését még nem aláíró Rékassy Balázs viszont visszalépett a pályázattól, így végül februárban az Újpesti Egészségközpontból érkező Ungár Klára került a ferencvárosi egészségügyi szolgáltató élére.
A gazdasági igazgatói pozíció továbbra is üresen áll, pedig a IX. kerület már januárban megkezdte az anyagok értékelését. Az akkori három beérkezett pályázatot azonban a testület érvénytelenítette, mivel a megfelelő jelöltre vártak, aki most végre megérkezett. Ezúttal négyen indultak a tisztségért, és a háttérben, különleges eljárás keretében folytak az egyeztetések. A helyi politikai viszonyokat ismerő források szerint Ungár Klára újpesti szakrendelőjéből származó fejlesztési igazgató lehet a legesélyesebb Ferencváros új gazdasági igazgatója.