Kondor Béla és Erdélyi Attila lenyűgöző kiállítása látogatható a szarvasi Ruzicskay Alkotóházban. A tárlat különleges élményt kínál a művészet szerelmeseinek, hiszen a két alkotó egyedi stílusa és kreatív megközelítése izgalmas párbeszédet teremt. Ne hagy


A két kiváló művész, Kondor Béla (1931-1972) és Erdélyi Attila (1934-1971) barátsága a Képzőművészeti Főiskolán kezdődött, ahol együtt töltötték diákéveiket. Kondor, aki grafika szakon végzett, 1956-ban Magyarországon maradt, és itt kezdett el olyan életművet építeni, amely számos elismerést hozott számára, köztük a kétszeres Munkácsy-díjat és a posztumusz Kossuth-díjat. Ezzel szemben Erdélyi Attila, aki másodéves szobrászhallgató volt, kénytelen volt elhagyni az országot, és Párizsba költözött. Mindazonáltal, bár külön utakon jártak, gondolkodásuk, vívódásaik és művészetfelfogásuk összhangban maradt, és továbbra is hatással voltak egymásra.

- Az alakábrázolás megvalósítása és megközelítése mindkét művész számára kiemelkedő jelentőséggel bír. Erdélyi művészete sajnos kevésbé van dokumentálva, ezért Kondor Béla alkotásain keresztül próbáltam megvilágítani a témát. A két művész realista stílusa bár hasonló, mégis egy némileg elvontabb irányt képvisel, amely kifejezetten a kortárs szocialista realizmus ellen lázad. Szomorú, de egyben figyelemfelkeltő tény, hogy e rokonlelkek életútja szinte egy időben zárult le - osztotta meg Ván Hajnalka művészettörténész, a kiállítás kurátora.

E barátság ékes bizonyítéka a párbeszéd-kiállítás, mely művészettörténeti jelentőséggel bír, hiszen sosem láthattuk munkáikat egyberendezve, egy tárlatot képezve. A megismertetés első lépését teszi meg a 20. századi mítoszteremtők című kiállítás, melyhez a Kondor Béla műveket a miskolci Herman Ottó Múzeum képzőművészeti anyagából kölcsönözték.

A kiállítást az érdeklődők május 24-ig tekinthetik meg a Szarvasi Tessedik Sámuel Múzeum Ruzicskay Alkotóházában.

Related posts