A Tisza pódiumán váratlanul megnyilvánult a régi vezérkari főnök, aki szenvedélyesen osztotta meg gondolatait.


Ruszin-Szendi Romulusz a katonaság és a biztonság helyzetéről beszélt, részletesen bemutatva a jelenlegi kihívásokat és lehetőségeket. Elemzése során kiemelte a védelmi rendszer erősségeit és gyengeségeit, valamint a modern hadviselés új kihívásait, amelyekkel a haderőnek szembe kell néznie. Az előadás során külön figyelmet fordított a technológiai fejlődésre és annak hatásaira, amelyek alapjaiban formálják át a katonai stratégiákat és a biztonsági politikát.

Ahogy arról korábban írtunk, a TISZA Párt a Hungexpón zajló kongresszusán az eddigi bejelentések szerint komoly szakpolitikusok fognak felszólalni, kerekasztal-beszélgetéseket és workshopokat terveznek különböző szakterületeken, délután négy órától pedig maga Magyar Péter tart évértékelő beszédet.

Tarr Zoltán alelnök bevezetője után agrárkerek-asztalbeszélgetéssel folytatódott a program, amelyen három termelő, Bóna Szabolcs, agrármérnök, a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt igazgatója, 2022-ben az év állattenyésztője díj nyertese, Kökény Attila, talajmegújító tanácsadó, a RAD direktvetőgép tervezője, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének alapítója és Varga Lőrinc, fiatal gazda, őstermelő. A moderátor pedig Magyar Péter volt.

Kulcsár Krisztián olimpikon lépett a színpadra, hogy megossza gondolatait a sport világának aktuális helyzetéről.

Kulcsár Krisztián, az 1992-es barcelonai és a 2004-es athéni olimpia ezüstérmes párbajtőrözője, valamint a BÁV Zrt. korábbi vezérigazgatója, hangsúlyozta, hogy a magyar sportélet jövője szempontjából elengedhetetlen a független és szakértő irányítók jelenléte, nem pedig politikai szereplők. A Magyar Olimpiai Bizottság élén 2017 és 2021 között álló szakember véleménye szerint csak így lehet biztosítani a sportágak fejlődését és a versenyzők eredményességét.

Aláhúzta, hogy a sport nemzetstratégiai ágazat Magyarországon, amit hatalmas összegekkel finanszíroz az állam, de mivel a támogatás átláthatatlan, nem egyértelmű, hogy mennyire eredményes. A népegészségügyi adatok, amelyek szerint Európa végén kullogunk, nem támasztják alá a hatalmas költés értelmét. Milliárdokért épültek stadionok, miközben az egyetemi sportlétesítmények leromlanak.

A Tisza EP-képviselőinek helyzetértékelése után Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség 2023-ban, Novák Katalin által felmentett vezérkari főnöke lépett a pódiumra.

Egy szívhez szóló mesével hívta fel a figyelmet a közönség figyelmére arra az értékre, amely minden magyar ember számára nélkülözhetetlen: senkit sem hagyunk magára az úton.

- Ma a kormányzat, úgy tűnik, elfelejtette ezt, amit a katonák a saját bőrükön éreznek minden nap - mondta.

Beszélt az aktuális biztonsági kihívások sokszínűségéről, és arról, hogyan érdemes proaktívan felkészülni ezekre. A NATO keleti és déli katonai fenyegetései közül a déli illegális migrációt tartja a legégetőbb problémának. Katonai szempontból csak a NATO tudja garantálni Magyarország biztonságát - hangsúlyozta.

Hangsúlyozta, hogy elengedhetetlenek az erős, nemzeti szinten működő egyenruhás szervezetek, ugyanakkor a kollektív védelem fenntartása érdekében a szövetségi rendszeren belül is dolgozni kell. Ennek kulcsa a bizalom helyreállítása, amely nem csupán a katonai együttműködés szintjén fontos, hanem politikai vonatkozásban is kiemelt jelentőséggel bír.

A Magyar Honvédséggel kapcsolatos problémákat sorolva elmondta, hogy eluralkodott a félelem alapú vezetés.

Rendkívül megdöbbentő, hogy olyan magas rangú tisztek és főtisztek azon töprengenek, milyen szakmát válasszanak, hogy biztosítani tudják a családjuk megélhetését. Számos vezető, akik több ezer ember sorsáért felelnek, villanyszerelői tanfolyamokra járnak, hogy új szakmát sajátítsanak el.

Szerinte hiányzik a honvédség vezetéséből a szervezeti kultúra ismerete is. Ezt jelzi, hogy 20-30 éves tapasztalattal engedtek el kollégákat fiatalítás címén úgy, hogy "még a szemükbe se néztek."

Ez is azt bizonyítja, hogy a jogszabályok szerint büntetett előéletű személyek is lehetnek katonák, sőt, a külföldi állampolgárok is szolgálhatnak, feltéve, hogy rendelkeznek magyar nyelvvizsgával.

- Ha nehézség merül fel, kinek az érdekeit fogja képviselni? Úgy vélem, hogy a magyar katona, a magyar haderő tagjaként, magyar fegyverrel kell, hogy megvédje hazáját!

- A tartalékos rendszerben pénzért lehet rendfokozatot vásárolni - folytatta. - Drága urak, a feudalizmus kora lejárt! - tette hozzá. Petőfi idejében a Petőfi laktanyát Mária-Teréziára keresztelték át. Azt hisszük, hogy fülbevalós bohócok egyenruhában táncolva majd vonzzák a fiatalokat, de az egyenruha nem csupán egy jelmez. Volt, akin úgy állt a védőmellény, mint egy melltartó, de legalább valaki szólt neki: "Főnök, vegyél fel eggyel nagyobb méretet, mert nem nézel ki valami jól!"

A hibás bérrendezési döntések következtében rendkívüli bérfeszültségek jelentek meg a honvédségen - nyilatkozta. Van olyan munkatársa is, aki a túlórák eltörlése után 100-200 ezer forinttal kevesebb jövedelmet visz haza.

Az infrastruktúra témáját érintve így nyilatkozott:

- Előfordul, hogy a kiskatona szétnéz a körletben, majd közli, hogy élne azzal a lehetőséggel, hogy próbaidőszak alatt indoklás nélkül ki lehet lépni a honvédségi kötelékből. A laktanyák zöme ugyanis a huszadik század első harmadában maradt.

A jogbiztonság hiányára a saját példáját említette. Mint mondta, az azóta lemondott köztársasági elnök 5 év határozott időre nevezte ki, ami azt jelenti, hogy előbb csak a saját kérésére, vagy akkor menthetik fel, ha bűncselekményt követne el. Ennek ellenére két év elteltével mégis felmentették. Ha egy vezérkari főnökkel ezt lehet tenni, akkor mire számítson a többi katona?

A megoldás kulcsa abban rejlik, hogy visszaállítsuk a hitet és a tiszteletet minden egyenruhás személy iránt. Nem kétséges, hogy távol kell maradnunk az orosz-ukrán konfliktustól, és ha megkérdezik, kifejezetten elutasítja az illegális migrációt Magyarország területén. El kell hagynunk azt a nézetet, hogy a katonák csupán egyenruhás munkavállalók; a haza szolgálata valójában egy magasztos hivatás. Azokat, akik a "fiatalítás" nevében távoztak, újra be kell vonni a rendszerbe. A méltánytalan jogszabályokat sürgősen felül kell vizsgálni és megszüntetni. "A rangokat nem osztogatjuk, hanem kiérdemeljük" – hangsúlyozta. Kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy mindenkinek legyen saját harcászati felszerelése, és sürgette a laktanyák felújításának megkezdését. Az államnak támogatnia kell a hadiipari fejlesztéseket, mivel ez csökkenti a kitettséget, valamint a védelmi költségvetésnek arányosnak kell lennie. Végül, újra szeretné látni, hogy a Mária-Terézia laktanya ismét Petőfi nevét viselje!

- Azt is tudom - mondta a mondat végén -, hogy a következő napokban mindent meg fognak kérdőjelezni, de a lényeg, hogy az emberek tisztában legyenek az igazammal. Nyitott vagyok egy nyilvános szakmai vitára a jelenlegi honvédségi vezetőséggel, hiszen én még mindig a hazám szolgálatában állok.

Related posts