Két ellentétes tábor feszülhet egymásnak az új parlament falai között.


Az elemzők szerint a vasárnapi választások után újfajta feszültségek bontakozhatnak ki a parlamentben, ahol a magukat Európa-barátként meghatározó pártok és a nacionalista tábor képviselői között éles ellentétek alakulhatnak ki. Elena Lasconi sikere nyomán úgy tűnik, hogy az USR a jobboldali politikai színtér domináló erejévé léphet elő. Eközben az AUR berkein belül egyre inkább tudatosul, hogy Călin Georgescu körüli kisebb nacionalista pártokhoz átcsábítható szavazatok komoly kihívást jelenthetnek Simionék számára, esetlegesen gyengítve azok választási teljesítményét.

"Erős szuverenista pólus alakulhat ki a román parlamentben" - modnta az Adevărulnak Ion M. Ioniță, a Historia főszerkesztője. Szerinte ebben az esetben minden Európa-párti formációnak össze kellene fognia, hogy közösen adjanak egy miniszterelnököt és biztosítsák a kormányzást.

"Ion M. Ioniță rámutatott, hogy a helyzet rendkívül összetett, és a jövőbeli elnök szerepe kulcsfontosságú lesz. Az előttünk álló szavazások, legyen szó a következő vasárnapiról vagy a két héttel későbbi eseményről, döntő jelentőségűek. A parlament az egyetlen olyan politikai intézmény, amely képes hatékonyan ellenőrizni az államhatalom más ágait. A demokrácia működéséhez elengedhetetlen egy erős parlament, amely biztosítja az egyensúlyt."

A politikai tájékozódás során a koalíciók alakulásának kérdése izgalmas diskurzusokat generál. A politikai elemzők, köztük Ioniță, arra mutatnak rá, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) könnyedén együtt tud működni a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel. Emellett nem lehet figyelmen kívül hagyni a Szociáldemokrata Párttal (PSD) való potenciális együttműködés lehetőségét sem. Ioniță véleménye szerint a jövőben jelentősen csökkenni fognak az ideológiai eltérések a progresszív és konzervatív irányzatok között, miközben egy újfajta megosztottság körvonalazódik az Európa-barát és az Európa-ellenes, nacionalista pártok között. Ez a változás új kihívások elé állítja a politikai tájat, és formálhatja a közeljövő politikai dinamikáját Romániában.

Adrian Zăbavă, a neves elemző és politikai tanácsadó, hasonló nézeteket oszt. "Románia rendkívül bonyolult helyzetben van. A dolgokat már nem lehet a korábbiak szerint elemezni vagy döntéseket hozni, ahogyan azt a múlt vasárnap előtt tettük. Így véleményem szerint a román parlament jövőbeli többségét is új megközelítések alapján kell kialakítani. Ez nem csupán az esélyek növelése miatt fontos, hanem azért is, mert a következő parlamenti többséget demokratikus és Európa-párti pártoknak kell közösen összeállítaniuk" - hangsúlyozta Zăbavă.

Radu Magdin politológus véleménye szerint a PNL és a PSD számára már nincs elegendő idő ahhoz, hogy olyan eredményeket produkáljanak, amelyekre az elnökválasztás első fordulója előtt számítottak. "Mindkét párt várhatóan gyengébben szerepel, mint ahogyan azt korábban prognosztizálták. Ugyanakkor létezik egy úgynevezett győztes bónusz, amely az Elena Lasconi vezette USR számára kedvező lehet, hiszen Lasconi bejutott az elnökválasztás döntőjébe. A romániai demokrácia történetében először a legnagyobb politikai erő, a PSD szavazói a bizonytalan szavazók táborát alkotják, akik Elena Lasconit és Călin Georgescut egyaránt támogathatják" - tette hozzá az elemző.

Ami a százalékokat illeti, Magdin szerint a PSD 25 százalékot szerezhet, "ha szerencséje van", talán egy kicsivel többet, a PNL pedig 15 százalékon végezhet. Szerinte Lasconi sikere az USR-t emelheti a jobboldali pártok vezetőjévé a parlamenti választások után. Úgy véli, nehéz ma megjósolni, hogy a Georgescu által szerzett szavazatok hova kerülnek. "A Fiatal Emberek Pártja (POT) jelöltjeiről semmit sem tudunk. Șoșoacát erősítik majd, aki miniszterelnök szeretne lenni?" - tette fel a kérdést Magdin.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) valószínűleg az ország harmadik vagy negyedik legnagyobb politikai erejeként fog megjelenni, körülbelül 15 százalékos támogatottsággal. Érdekes módon az AUR néhány tagja elkezdett kritikát megfogalmazni Georgescu irányába, miután felismertek egy potenciális fenyegetést a parlamenti befolyásuk szempontjából.

Related posts