Határozott nyilatkozatot tett az amerikai űrhadsereg vezetője - a világűrben már megkezdődött a harc.

Az amerikai haderő legfiatalabb, de talán legfontosabb fegyverneme az Egyesült Államok űrhadserege, amelyről eddig nem sokat lehetett tudni.
Az űrhadsereg tagjait őrzőknek hívják, mivel fő küldetésük az Egyesült Államok területének, a polgárok biztonságának, valamint a különböző fegyvernemek katonáinak és támaszpontjaik védelme. A Colorado állambeli Denver közelében található egy titkos központ, ahova a BBC tudósítójának csak különleges engedéllyel volt lehetősége belépni.
Matthew Goddard jelentése szerint a katonák folyamatosan, éjjel-nappal figyelik a hatalmas monitorokat, amelyek előtt ülve követik, hogy a világ mely pontjáról indítanak rakétákat. A repülési pályák nyomon követése és a becsapódás várható helyének meghatározása a feladatuk. A világűrben keringő műholdak révén nincs olyan rakétakilövés, ami elkerülné a figyelmüket. Így volt ez akkor is, amikor Irán tömeges rakétatámadást indított Izrael és a Katarban található amerikai támaszpont ellen. "A légkör meglehetősen feszültté vált" - emlékezett vissza az eseményekre Ann Hughes alezredes. Az al-Udeid bázist figyelmeztették a közelgő veszélyre, és a légvédelem számára megadták az iráni rakéták pontos repülési adatait. "Végül sikerült megvédenünk a támaszpontot és annak teljes személyzetét" - mesélte megkönnyebbülten.
A Colorado államban található Buckley Space Force központ az űrhadsereg egyik kiemelkedő bázisa, ahol impozáns, gömb alakú radomok sorakoznak. Ezek a hatalmas, hófehér kupolák a világűr megfigyelésére szolgáló lokátorokat rejtenek, melyek annyira érzékenyek, hogy akár 11 ezer fényévnyire lévő szupernóva rádióhullámait is képesek detektálni. A támaszpont szerepet játszhat Donald Trump által bejelentett amerikai rakétavédelmi rendszer megvalósításában. Az elnök 175 milliárd dollárt (több mint 60 ezer milliárd forint) különített el az Aranykupola megépítésére, azonban szakértők véleménye szerint ez az összeg valószínűleg nem lesz elegendő a projekt teljes kivitelezéséhez.
Az űrhadsereg parancsnoka szerint már megkezdődött egy izraeli Vaskupolához hasonló védelmi rendszer kiépítése. Az egyik leglényegesebb elem, amely a rakétakilövéseket figyelő központ, már üzemel. David Miller altábornagy hangsúlyozta, hogy a következő lépés olyan világűrbe telepíthető eszközök kifejlesztése, amelyek képesek lesznek nem csupán a ballisztikus rakéták, hanem az úgynevezett FOBS (Fractional Orbital Bombardment System) támadó egységek elfogására is.
Ezek nem ballisztikus pályán közelítenek, hanem alacsony - kb. 150 kilométer magasságú - Föld körüli útvonalon repülnek. A célpont fölé érve egy fékező hajtómű lelassítja őket, és ezután szabad eséssel zuhannak rá arra, amit el akarnak pusztítani. Bármeddig képesek a világűr határán körözni és teljesen váratlan irányokból csaphatnak le. Mivel az Egyesült Államok eddig arra számított, hogy a támadó rakéták az Északi-sark felett fognak érkezni, a felderítő radarjai is ezt az irányt figyelik. Viszont egy FOBS képes a lokátorok háta mögül, a Déli-sark felől közelíteni.
Miller altábornagy figyelmeztetett arra, hogy a globális fenyegetésekkel csak akkor tudunk hatékonyan szembenézni, ha megfelelő elhárító rendszereket telepítünk az űrbe, mivel ezek képesek bármilyen irányból reagálni a támadásokra. Emellett hangsúlyozta, hogy az Oroszország és Kína által kifejlesztett FOBS fegyverek sértik a nemzetközi űregyezményt, amely többek között megtiltja az atomfegyverek világűrbe juttatását. "Egy szerződés értéke csupán annyira mérhető, amennyire azt betartják, ezért érdemes alaposan felkészülni" - tette hozzá.
Az amerikai űrhadsereg nem csupán megfigyeléseket végez, hanem aktívan részt is vesz különféle katonai műveletekben.
A legutóbbi Éjféli Kalapács akció során kulcsszerepet játszottak azok az egységek, amelyek az iráni atomprogram felszámolására irányultak. Ezek a különleges csapatok az elektronikai hadviselés terén szakosodtak, és biztosították, hogy az iráni védelem ne tudja megzavarni a támadó B-2-es bombázók GPS-navigációs rendszereit, kommunikációs eszközeit, valamint a műholdvezérlésű bombáikat. Gyakorlatilag egy olyan "biztonsági folyosót" alakítottak ki, amely lehetővé tette, hogy a csapásmérő egységek zavartalanul és észrevétlenül közelítsenek az urándúsító létesítményekhez, így minimalizálva a felfedezés kockázatát.
"Világosan kell látni, hogy az Egyesült Államok fegyveres erői milyen nagy mértékben támaszkodnak a világűr használatából származó előnyökre. Gondoljunk csak a nagy távolságú, műholdas navigációra, vagy a GPS-vezérlésű precíziós fegyverekre" - hívta fel a figyelmet Miller tábornok. Szavait egyik ezredese azzal toldotta meg, hogy elmondta, a velük szemben álló hatalmak számos, nem éppen baráti akciót hajtottak már végre a világűrben. Phoenix Hauser elmesélte, hogy lézerekkel, mikrohullámú sugárzókkal próbálják tönkretenni mások égitestjeit, vagy éppen hálókkal, elfogókarokkal felszerelt műholdjaikkal igyekeznek letéríteni azokat a pályájukról. Szinte a vadászgépek közti fordulóharchoz hasonló csatákat vívnak egymással.
"A világűrben már háború van"
- jelentette ki az ezredes. Véleménye szerint a legnagyobb kihívást az Egyesült Államok számára Kína jelenti. A fenyegetés forrása a Peking által rendkívüli sebességgel bővített műholdas flottája. Jelenleg Kínának körülbelül 12 ezer műholdja van, de az előrejelzések szerint az évtized végére ez a szám akár 60 ezerre is nőhet, és ezek közül több mint a felét katonai célokra szánják. A mozgásukat egy speciális egység figyeli, amely éjjel-nappal aktívan monitorozza az űrben zajló eseményeket.
Bár ez a fegyvernem az amerikai haderő legújabb tagja, már most is óriási jelentőséggel bír. Nem csupán azért, mert a tervezett Aranykupola rendszer alapját képezi, hanem mert a világűr feletti ellenőrzés elvesztése rendkívül súlyos következményekkel járna az Egyesült Államok számára.
Miller tábornok véleménye szerint az amerikai haderő hatékonysága szorosan összefonódik az űrbeli dominanciával, amelyet mindent felhasználva meg kívánnak őrizni. "Ha az Egyesült Államok hadserege elhatároz valamit, akkor legjobb, ha mindenki vigyáz, mert az isteni irgalom nem lesz kegyes azokhoz, akik az útjukban állnak" - figyelmeztette a közönséget Miller altábornagy.