A szaktárca célja, hogy a feltöltött adatok a gazdák számára előnyöket biztosítsanak.


A mezőgazdasági közösségen belül egy sajátos digitális szakadék tapasztalható, amelyet elsősorban az üzemméret és a gazdák életkora alakít. A szaktárca célja, hogy ezt a különbséget csökkentse, elősegítve ezzel a modern technológiák elérhetőségét és használatát mindenki számára.

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a PREGA X rendezvényen nyilatkozott az Agroinformnak, ahol hangsúlyozta, hogy a tárca széleskörű eszköztárat kíván mozgósítani a digitalizáció előmozdítása érdekében. Az államtitkár kifejtette, hogy tavaly 30 olyan pályázati felhívás látott napvilágot agrár- és vidékfejlesztési témában, amelyek jelentős mértékben a digitális átállást támogató ösztönzőket és lehetőségeket tartalmaztak.

Ilyen például az a digitális kérdőív, amit a pályázati dokumentáció részeként kell kitöltenie minden pályázónak és a segítségével egyfajta tükröt tartanak a kedvezményezettek elé, mely megmutatja mindenkinek, honnan hová jutott a digitalizáció terén és melyek a további tennivalók. Az önértékelő kérdőívek kitöltése a pályázatok elbírálása során többletpontokat jelent. Az államtitkárral a hamarosan megjelenő precíziós pályázatról is beszélgettünk.

- Közel 100 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre a digitális átállás ösztönzésére, projektenként 150 milliós plafont határoztunk meg, ezzel érdemes számolni, illetve 50 százalékos támogatási intenzitással - mondta portálunknak Dr. Feldman Zsolt. - Újdonság, hogy idén a kapcsolódó beruházási hitelek kamatköltségeit is támogatni tudjuk. Az új pályázati kiírás a második negyedévben kerül társadalmasításra és a harmadik, vagy negyedik negyedévben lesz lehetőség a támogatási kérelmek benyújtására.

Dr. Feldman Zsolt bejelentette, hogy ebben az évben lehetőség nyílik a kapcsolódó beruházási hitelek kamatköltségeinek támogatására is. - forrás: Agroinform

Érdekesség, hogy az előző pályázat iránt Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Baranya vármegyékből mutatkozott a legnagyobb érdeklődés és ennek megfelelően az ezekben a megyékben élő gazdák nyerték is el a legtöbb támogatást. Az új pályázat kapcsán - amely jelenleg még tervezési szakaszban van - érdemes kiemelni, hogy ennek nem egy erőgép vásárlási támogatás lesz a központi eleme. Ez abból is látszik, hogy a jelenlegi állás szerint a 150 milliós plafonból maximum 20 millió forint költhető traktorbeszerzésre, egy normál szemestermény kombájnra pedig maximum 30 millió forint jut. Az üzemszintű digitális terv benyújtása természetesen kötelező lesz.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Húzzuk szét az érésidőket kukoricában! - Heti Körkérdés Hirdetés

Vágóasztalt szeretnél? Fedezd fel a SunSeed, Tecnomais és Capello márkák kínálatát! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy megtudd, miért érdemes ezek közül választani! +VIDEÓ Hirdetés

Fedezd fel a SAATEN-UNION napraforgóhibridek lenyűgöző világát! Ezek a hibridek nemcsak ígéretes hozamot kínálnak, hanem kiválóan mozgósítható tartalékokkal is rendelkeznek, amelyek segítenek a termelés optimalizálásában. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a legjobbat hozd ki a földjeidből!

Fedezd fel a Mikro-Vital Avanti csodálatos hatását a napraforgó termesztésben! Ez a forradalmi termék nem csupán javítja a növények egészségét, hanem segít maximalizálni a hozamokat is. Tapasztald meg, hogyan teheti gazdagabbá és életerősebbé a napraforgódat, miközben a természetes növekedést támogatja. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a legjobb eredményeket érhesd el a földeden!

Fedezd fel, hogyan emelheted vállalkozásod hatékonyságát az Agrár-EDIH innovatív megoldásainak segítségével! Az agrárszektor folyamatos fejlődése kihívások elé állít minket, de a megfelelő támogatással és digitális eszközökkel a lehetőségek határtalanok. Az Agrár-EDIH szakértői csapata személyre szabott tanácsokkal és modern technológiákkal segít abban, hogy optimalizáld folyamataidat, csökkentsd a költségeket, és növeld a termelékenységedet. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy a legjobb megoldásokat alkalmazva előrébb lépj az agrárpiacon! Csatlakozz hozzánk, és tedd sikeressé vállalkozásodat!

**A Napraforgó Vízfelhasználása és Tápanyagigénye: Fedezd Fel a Növény Csodáit!** A napraforgó, ez a lenyűgöző és sokoldalú növény, nem csupán szemet gyönyörködtető látványt nyújt, hanem a gazdálkodásban is kiemelkedő szerepet játszik. Az optimális növekedés érdekében a napraforgónak megfelelő vízmennyiségre és tápanyagellátásra van szüksége. **Vízfelhasználás:** A napraforgó vízigénye a növekedési fázisoktól függően változik. Különösen a virágzás időszakában van szüksége jelentős vízmennyiségre, hiszen ekkor fejlődnek a magok. A megfelelő öntözés nemcsak a hozam növelésében segít, hanem a növény egészségének megőrzésében is. **Tápanyagigény:** A napraforgó számára a legfontosabb tápanyagok közé tartozik a nitrogén, a foszfor és a kálium. Ezek az elemek elengedhetetlenek a gyökérzet fejlődéséhez, a virágzáshoz és a termés minőségéhez. A talaj tápanyagtartalmának rendszeres ellenőrzése és a megfelelő trágyázás biztosítja a növény optimális fejlődését. Fedezd fel a napraforgó titkait, és tudd meg, hogyan érheted el a legjobb eredményeket a termesztés során!

Mik azok a merevszárnyú drónok, és milyen feladatokra kiválóak? Hirdetés

A Nuseed vetőmagok megérdemlik az esélyt Hirdetés

Tisztelt Államtitkár Úr! Az utóbbi tíz év során jelentős előrelépéseket tettünk a precíziós technológiák terén, azonban kíváncsi lennék, hogy Nyugat-Európához képest hol állunk jelenleg? Még mindig érezhető a lemaradásunk, vagy sikerült már felzárkóznunk a legfejlettebb országokhoz?

- Alapvetően sok múlik azon, hogy milyen technológiát használnak a termelők, tudják-e digitális adatalapon, vagy éppen precíziósan, helyspecifikusan végezni a tevékenységüket. Ez viszont annak a függvénye, hogy az adott gazdaság, az adott gazdálkodó lát-e ebben kellő potenciált, és azt látja-e, hogy a saját gazdasága számára ez előre mutató dolog? Ha meghozza a döntést a digitális átállásról, akkor következő fontos pont az, hogy az ehhez szükséges tudást, információt, ismeretet megszerezze a piacon, a felsőoktatásban vagy a felnőttképzési rendszerben. Nekünk abban van feladatunk és felelősségünk egyaránt, hogy felhívjuk a figyelmet arra, azok a gazdálkodók sokkal előrébb tartanak a világon és nálunk is, akik ezt a típusú átállást, az adatalapú, gyors reagálásra képes és a nagyságrendekkel jobb minőségű gazdálkodói döntéseket megalapozó gazdálkodási gyakorlatot folytatják. Ez nem függ mérettől, nem függ mezőgazdasági ágazattól sem.

Dr. Feldman Zsolt nagy érdeklődés mellett számolhatott be az Agrárminisztérium elképzeléseiről - forrás: Agroinform

Feladatunk része, hogy ahol az átállás tőkebefektetést igényel, ott támogassuk a folyamatot vissza nem térítendő beruházási támogatásokkal. Ez nem csupán a szükséges gépek beszerzésére vonatkozó források biztosítását jelenti, hanem a szükséges szoftverek és szolgáltatások megvásárlásának ösztönzését is magában foglalja. A támogatások mellett kiemelten fontos a tudás átadása, ezért létrehoztunk egy tudáshálózatot, amely a Nemzeti KAP-hálózat néven indult el, és az idei évben már aktívan működik. Ennek részeként működik egy innovációt és digitalizációt támogató egység is, amely az Agrárközgazdasági Intézet keretein belül valósul meg. Ez az egység releváns szolgáltatásokat, információkat és tájékoztatást nyújt minden olyan vállalkozás és gazdaság számára, amely nyitott a fejlődésre, beleértve az aktuális pályázati lehetőségeket is.

Elengedhetetlen, hogy a digitalizáció terén jártas szakemberek tudását és ismereteit a gazdálkodók számára pénzügyi támogatással elérhetővé tegyük. Mi éppen ezeket a lehetőségeket kínáljuk, de végső soron a gazdálkodók döntésén és saját lehetőségeiken múlik, hogyan reagálnak erre a kihívásra. Fontos hangsúlyozni, hogy létezik egy digitális szakadék, amely gyakran életkor és üzemméret szerint is megjelenik. Feladatunk, hogy minden gazdálkodót arra bátorítsunk, hogy életkortól és vállalkozásának nagyságától függetlenül kihasználja a rendelkezésre álló lehetőségeket.

Kulcsfontosságú kérdés, hogy a folyamatosan bővülő adatmennyiségből képesek vagyunk-e egy koherens és átfogó adatbázist létrehozni.

- Az európai uniós támogatási rendszerek mögött rengeteg olyan adatszolgáltatási kötelezettsége keletkezett egy-egy gazdálkodónak, mely okán számos aspektusból, növényvédelemből, tápanyag-gazdálkodási tervből, területhasználatból fakadó adatokat és információkat fel kell töltenie valamilyen állami rendszerbe. Ezek a rendszerek az említett adatokat befogadják, majd alapesetben ezek révén lehetővé teszik az agrártámogatások kifizetését és a szankciók elkerülését. Ám lehet ennek nagyobb hozzáadott értéke is, amikor az említett államigazgatási informatikai rendszerek képesek visszaadni ebből az adatból a gazdálkodó számára a gyakorlatban is hasznos információkat. Igazából ez lehet az, ami a gazdálkodói érdek számára fontos lehet a jövőben: ha már van kötelező adatszolgáltatás, akkor ebből minél többet tudjon mindenki a maga számára is hasznosítani. Ennek a folyamatnak a kialakítása lesz a következő évek fontos feladata.

Indexkép: Mezőgazdasági Információk és Újdonságok Az Agroinform egy kiváló forrás a mezőgazdasági hírek és trendek követésére, amely folyamatosan friss információkkal látja el az agrárszektort érintő legfontosabb eseményekről és innovációkról. Az oldalon megtalálhatók a legújabb kutatások, technológiai fejlesztések, valamint szakmai ajánlások, amelyek segítenek a gazdálkodóknak a hatékonyabb és fenntarthatóbb termelésben.

Related posts