A könyv újra a luxuscikkek sorába emelkedett, ám sosem volt még ennyire keresett és vágyott.


Az új és az antikvár könyvek is keményen megterhelik a pénztárcánkat, ennek ellenére úgy tűnik, az utóbbi években megnőtt az érdeklődés az offline olvasnivaló iránt.

Nem szeretném az ókori agyagtáblák és pergamenek világával kezdeni, inkább ugorjunk egy nagyot az időben, egészen a 16. század közepéig, amikor Gutenberg forradalmi találmánya, a nyomda, lehetővé tette, hogy a könyvek széles körben elérhetővé váljanak. Ekkor már nem csupán a könyv létezett, hanem elkezdett formálódni a könyvpiac is. A könyvek sosem voltak éppen olcsó szórakozás, ezért jöttek létre az "olcsó könyvtár" sorozatok, amelyekbe beletartoznak a zsebkönyvek és a diákok számára kötelező olvasmányok is. Bár az utóbbi években, többek között a növekvő papírárak miatt, drágábbá váltak a könyvek, azt hihetnénk, hogy az olvasók érdeklődése csökkent. Ám az én tapasztalataim épp ennek ellenkezőjét mutatják. A könyv mára nemcsak luxuscikké vált, hanem presztízst és művésziséget is hordoz magában, így sokan szívesebben fektetnek bele, mint valaha.

Nem áll szándékomban könyvheti beszámolót írni, de az idei esemény világossá tette számomra egy fontos tanulságot: amikor szombaton kint voltunk, a Vörösmarty téren szinte hemzsegtek az emberek, és nem csupán nézelődtek; vásároltak is. Pedig az új könyvek ára nem éppen baráti, ráadásul...

Régebben a legtöbb kiadó kb. harminc százalék kedvezménnyel árulta a kiadványait a Könyvhéten, most ez csupán tíz százalék volt az új köteteknél. Ez azonban nem tántorította el az olvasókat, mi több rengeteg fiatal vásárolt könyvet. "Ez kell nekem. Basszus, hétezer forint! Nem baj, akkor is kell!" - mondta egy kamaszlány mellettem. Az ár reális, manapság egy egyszerű, papírborítású könyv - mondjuk egy mainstream regény - ennyibe kerül, de 5500 forint alatt biztos nem ússzuk meg. Ennek ellenére

Akik attól tartottak, hogy az e-könyvek eltüntetik a papíralapú irodalmat, hatalmasat tévedtek. Ennek egyik oka, hogy azok, akik hajlandók pénzt áldozni egy könyvre, az adott művet valódi értékként kezelik. A dedikálás pedig még inkább fokozza ezt az értéket, hiszen egy ilyen személyre szabott gesztus különleges kapcsolatot teremt az olvasó és az író között.

A könyvek élei mostanában igazi színpompát kínálnak, hiszen a festett lapélek nem csupán egy egységes árnyalatot képviselnek, hanem bonyolult minták és ábrák varázsolják még vonzóbbá a köteteket. E korábbi monokromatikus megjelenés helyett a legújabb trendek már sokszínűségükkel hódítanak, így nem csupán az újdonságoknál, hanem a régebbi művek újra kiadása során is színes élfestést alkalmaznak a kiadók. Ezen régi és új könyvek gyűjtése során a díszdobozos kiadások különösen emelik a presztízst, hiszen egy regénysorozat egy szép, egységes tárolóban sokkal impozánsabban mutat, mint ha különálló kötetek hevernének a polcon. Az Agave Könyvek korábban kísérletezett a fémfóliás borítóval is, de tudomásom szerint csak Octavia Butler Xenogenezis-trilógiájánál találkozhattunk e különleges megoldással itthon.

Az utóbbi években nemcsak az új könyvek, hanem az antikvár kiadványok ára is jelentős emelkedésen ment keresztül, különösen azok esetében, amelyek szinte lehetetlennek számítanak a beszerzésük. Ennek a jelenségnek a fő oka nem csupán a könyvek minősége, hanem sokkal inkább a korlátozott példányszám: aki nem kapta fel a könyvet a megjelenéskor, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia ahhoz, hogy egy-egy használt példányra szert tegyen. Ráadásul ezek a kötetek nem is tartalmaznak sorszámozást vagy dedikált aláírást.

Stephen King jelenleg ismét virágzó időszakát éli, és bár sokan úgy vélik, hogy a népszerű ponyvaszerző könyvei pár ezer forintért könnyedén beszerezhetőek használt állapotban, ez nem minden esetben igaz. Különösen azok a magyarul megjelent művek, amelyek régóta nem kerültek újra kiadásra, meglehetősen magas áron kelnek el a piacon. Például a szerző tanulmánykötete, a Danse Macabre, amely a horror műfajának mélyebb megértésére törekszik, egyetlen kiadást élt meg hazánkban, így beszerezni szinte lehetetlen. Eredetileg 3500 forintért kínálták 2010-ben, de ma már több tízezer forintért is elérhetjük a használt példányait – jelenleg épp egyik boltban sem kapható. A Menekülő ember című kötet is elérheti a 15 ezer forintot, azonban mivel a közeljövőben új filmadaptáció készül, ez a mű is valószínűleg értékcsökkenésen megy majd keresztül. Összehasonlításképpen: a legtöbb King-könyv használtan 500 és 3000 forint közötti áron elérhető.

A gyűjtőszenvedély nagy pénzrabló, ezt minden játékkönyv-rajongó tudja. A Kaland-Játék-Kockázat könyvsorozat, az úgynevezett "lapozgatós könyvek" a nyolcvanas évek végén, kilencvenes évek elején jelentek meg Magyarországon, több kiadónál, változó színvonalon: van, amelyik csak minimális fordítási/szerkesztési hibát tartalmaz, van, amelyik konkrétan játszhatatlan egy-egy félrefordítás vagy szerkesztői figyelmetlenség miatt. Ennek ellenére ezeket a könyveket, mivel az elmúlt években ismét népszerűek lettek,

A Chameleon Comix kiadó az utóbbi időszakban nem csupán új, eddig magyarul be nem mutatott címekkel bővíti a portfólióját, hanem a korábban már megjelent kötetek javított változatait is kiadja. Ennek következtében a régi kiadások ára némileg csökkent, de a gyűjtők számára, akik szeretnék, ha a polcukon ott díszelegnének a régi klasszikusok, még mindig körülbelül annyit kell áldozniuk egy antikvár példányért, mint egy új kötetért. Ráadásul, ha egy új kiadás már nem elérhető, annak ára szinte azonnal legalább a duplájára ugrik.

Ne feledkezzünk meg arról, hogy a PORT elsősorban filmes platform, így időről időre nekünk, újságíróknak is szükségünk van régebbi könyvekre cikkekhez. Azonban előfordulhat, hogy egy-egy szükséges mű nem található a kollégák polcain vagy a könyvtárban; ilyenkor a könyvek ára sokkolóan magas lehet. Például a "Vámpírfilm alakváltozatai" című átfogó tanulmánykötet 2009-es megjelenésekor 2500 forintért volt kapható, most viszont az ára 10 és 30 ezer forint között ingadozik. Ugyanez a helyzet a "Film története" című nagyalakú, gazdagon illusztrált kiadvánnyal is, amely 2007-ben 13 ezer forintért debütált, és ha egy tökéletes állapotú, olvasatlan példányt szeretnél, akkor harmincezer forint alatti árat ne is remélj. Külön érdekesség David Suchet könyve, aki szinte az összes Poirot-történetet filmre vitte: a "Poirot és én" című visszaemlékezéseit tartalmazó kötet 2014-ben 4200 forintért volt beszerezhető, most azonban az ára a könyv állapotától függően 30 és 60 ezer forint között mozog.

A papíralapú könyv még mindig virágzik, és láthatóan remek befektetésnek számít. Köszöni szépen, jól van, és továbbra is népszerű választás a könyvbarátok körében.

Related posts