Hunyadi, akinek neve és tettei a déli harangszóval egybefonódva mindenütt visszhangzanak a világban | ma7.sk


Befejeződött a magyar filmipar eddigi legnagyobb lélegzetvételű minisorozata, a Hunyadi, amely új, izgalmas dimenziókat nyit meg a hazai filmkészítés terén. Ez a 10 epizódos alkotás nem csupán egy szimpla sorozat, hanem egy valódi filmes élmény, amely máris lázban tartja a közönséget. A közbeszéd színpadára léptek a 15 millió „szakértő” – legyenek azok futballelemzők, virológusok vagy hadtörténészek – akik most már a filmkritika világában is megnyilvánulnak. A nézők számos kérdést vetettek fel: Miért bővelkedik a sorozat ágyjelenetekben? Miért nem tükrözi hűen a középkori nyelvezetet? Hol marad a történelmi hitelesség, és mi indokolja az állami támogatások mértékét? A kritikák gyakran már az első két rész megtekintése után megfogalmazódtak, ami olyan, mintha egy regény értékét az első 50 oldal alapján mérnénk fel. Mivel lapunk sem kíván kimaradni a diskurzusból, szubjektív nézőpontból mi is alaposan szemügyre vettük ezt a mozgalmas történelmi kalandeposzt, hogy megosszuk olvasóinkkal a saját benyomásainkat.

Először is, tisztázzunk egy kulcsfontosságú szempontot: a "Hunyadi" egy valós eseményeken alapuló, történelmi jellegű tévésorozat, vagy ha úgy tetszik, film, amely körülbelül 10 órányi játékidő alatt tárja elénk a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb hadvezérének, Hunyadi Jánosnak az életútját. Fontos megjegyezni, hogy ez nem egy dokumentumfilm, és nem is rendelkezik 500 órás játékidővel, hogy minden apró részletet feltárjon. Ugyanakkor nem is egy promóciós kurzusfilm, tehát nem csupán felszínesen érinti a témát.

Bár egy kortárs író, Bán Mór azonos című könyvsorozata szolgáltatta az alapot, a Hunyadi-sorozat pontosan az, aminek készült: egy szórakoztató, látványos szuperprodukció. Se több, se kevesebb. Éppen ezért teljesen felesleges hiányolni belőle bármit is, vagy éppen álszentül megbotránkozni egy-egy nyersebb jelenetnél.

A történelmi témájú alkotások rajongói számára a Hunyadi igazi csemege lehet. Ugyanakkor érdemes elkerülni a párhuzamokat a Trónok Harca, a Sárkányok Háza vagy a Vikingek sorozatokkal, hiszen a Hunyadi nem a képzelet szüleménye, hanem valós eseményeken alapul. Mégis, izgalmakban és drámai fordulatokban bővelkedik, így a minőségét tekintve bátran felveheti a versenyt a fent említett produkciókkal.

Meggyőződésem, hogy nagy szükség volt már egy ízig-vérig magyar történetre, amelyet úgy készítettek el, hogy a nemzetközi közönség is élvezhesse. Ezt bizonyítja hogy sorra tűzik műsorra külföldön. Ami a legbeszédesebb, hogy a Netflix is besorolta már a kínálatába, tehát, ha a sorozatnak sikerülne egy csinos karriert befutnia és fialnia, akkor rögtön nem sokallnák azt a 15 milliárd forintnyi állami támogatást az örök irigykedők sem. Talán.

Egy ilyen monumentális alkotás jelentős mértékben hozzájárulhat a magyar filmipar nemzetközi elismertségéhez, erősítheti az ország image-ét, sőt, a nemzeti identitás és büszkeség fokozásában is fontos szerepet játszhat.

Bár Hunyadi János életének legfontosabb eseményei a középiskolai tananyag részét képezik, valljuk be, hogy sokan csupán a déli harangszót, Nándorfehérvár ostromát, esetleg Várna csatáját, vagy azt tudják róla, hogy ő Mátyás király apja. Ez a sorozat azonban nem csupán a történelmi ismeretek katartikus bemutatására törekszik, hanem átfogó képet is nyújt a korszakról. Bár nem helyettesíti a lexikonokat, mégis képes arra, hogy az információk ne csupán száraz tények halmazát jelentsék, hanem egy élvezhető és érthető képet adjanak a mai emberek számára a múlt hőseiről és eseményeiről.

Egy harcos lélek, aki küzd, szeret, választás elé áll, és néha bizony hibázik. De Hunyadi János nem csupán egy név a történelem lapjain; ő egy igazi hős. Bár a történet fonala néha eltér a valós eseményektől, a kalandos és izgalmas elbeszélés talán felkelti a fiatalok figyelmét a nemzet múltja iránt, megmutatva számukra, hogy a történelem nem csupán száraz adatok sora, hanem élő, lélegző történetek sorozata.

Fontos elem, hogy a szemben álló felek - köztük Hunyadi legfőbb riválisai - nem egydimenziós gonoszok, hanem tisztelettel és árnyaltsággal megformált komplex karakterek. Ez pedig ad az értelmezésnek egy olyan árnyalatot, hogy a történelmet sosem lehet feketén-fehéren értelmezni. A morális összetettség teszi igazán éretté a történetmesélést, ami mellé ráadásul társul egy lenyűgöző látványvilág, a modern kor legfejlettebb technológiáinak alkalmazása és a bravúros kameramunka. Valljuk be őszintén, ilyesmit eddig csak vágyálomként ismerhetett a magyar közönség.

A Kincsem film bár már némileg kijelölte az utat, a Hunyadi most határozott léptekkel járja végig.

A több évtizedes időtartamot átfogó cselekmény néha szédítő tempóval halad, az időugrások pedig időnként zavaróan hatnak. A merészebb jelenetek és a modern filmes eszközök nem biztos, hogy mindenki ízlésének megfelelnek. Ez a sorozat nem a nosztalgiázók számára készült, hanem azoknak, akik az élő történelem iránt érdeklődnek. Olyanoknak, akik számára a múlt nem csupán poros emlékek halmaza, hanem izgalmas, katartikus élmény és méltó ünneplésre érdemes örökség.

Mivé lett Hunyadi 2025-re? Egy igazán hősi, mitikus alakzattá emelkedett. A mítoszokra, bármennyire is próbáljuk elbagatellizálni őket, valóban szükség van; olyan példaképekre, héroszokra, akiket nem csupán a szavak formálnak, hanem a tetteik és a szellemiségük is. Ahogy a Szoboszlai-jelenség kapcsán is fontos, hogy a fiatalok ne Messiként vagy Cristiano Ronaldóként képzeljék el magukat a focipályákon, hanem Szoboszlai Dominikoként, úgy itt is érvényes, hogy ne Herculesekként vagy Havas Jonokként vívják a csatáikat a játszótereken, hanem a törökverő Hunyadiként. Az ilyen hősök emléke és példája motivációt adhat a következő generációnak, hogy a saját utukat járva kövessék a hősies értékeket.

Aki egyesíti magában a hősiességet, a stratégiai gondolkodást, az apai szeretetet és a szimbólumerejét - de legfőképp egy olyan történet középpontjában áll, amely végre arra ösztönözte a közönséget, hogy a magyar múlt gazdag örökségéről diskuráljanak.

Amikor a világ bármely pontján délben megszólal a harang, és a film jelenetei felidéződnek előttünk, büszkén kiáltjuk: "Nézzétek, ez is Hunyadi Jánosnak állít emléket!"

Related posts