Nyolcezer ex libris csodás darabbal gazdagodott a nemzeti könyvtár online archívuma.


A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) 2023-ban közel négyezer-ötszáz régi és modern ex librisszel megnyílt Könyvjegytár honlapja újabb, mintegy hatezer modern ex librisszel bővült, hogy a műfaj reprezentációját tovább szélesítse.

A nemzeti könyvtár páratlan gyűjteménye nem csupán könyvekből és folyóiratokból áll, hanem számos különleges kisgrafikai alkotást is magában foglal. Az intézmény büszkén őrzi hatalmas ex libris gyűjteményét, amely a könyvek tulajdonosait művészi formában megjelenítő, apró méretű grafikai remekművek gyűjteménye. Ezeket a műveket általában könyvjegynek nevezzük, de néha könyvcímer kifejezéssel is illetjük őket. Az ex libris mára sok esetben függetlenedett a könyvektől, és önálló kisgrafikai lapokként kerülnek a gyűjtők figyelmének középpontjába.

Az újonnan bemutatott grafikák készítői között olyan neves személyiségek szerepelnek, mint Kner Imre, a kiemelkedő tipográfus és könyvművész; Kovács József, a pécsi könyvkötő és nyomdász; illetve Lippóczy Norbert, aki magyar származású agrármérnökként és borászként is ismert Tarnówból. Nem feledkezhetünk meg Lustig Istvánról sem, aki szegedi ügyvédként tevékenykedik, továbbá Nyireő Istvánról, a debreceni Egyetemi Könyvtár egykori igazgatójáról. A rangos ex libris ügyének támogatói között találjuk Siklóssy László író-ügyvédet, aki Budapest kutatásában is jeleskedik, valamint Soó Rezső botanikaprofesszort, aki egyetemi tanárként szintén sokat hozzájárult a gyűjtői közösséghez. Mindketten gazdag ex libris gyűjteménnyel rendelkeztek, és számos figyelemre méltó könyvjegy elkészítéséhez járultak hozzá.

A grafikák világa rendkívül gazdag, különösen azokban a művekben, amelyek nem egy híres művész keze nyomán születtek, mégis tiszteletet adnak egy jelentős személyiségnek. Ezek az in memoriam vagy hommage-lapok általában egy adott figura ábrázolásával vagy annak tevékenységéhez kapcsolódó motívumokkal jelenítik meg az emléket. Jövőre különleges alkalom elé nézünk, hiszen Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóját ünnepeljük. Az ő öröksége előtt tisztelegve számos ex libris készült, amelyek közül kiemelkedik a pápai Jókai Mór Városi Könyvtár, valamint Gombos László jogász és Kertész Dénes állatorvos nevére készült grafikák, melyeken az író portréja díszeleg.

Idén különleges alkalomra emlékezünk: Móra Ferenc halálának kilencvenedik évfordulójára. Torró Vilmos ex librisén a szegedi Krier Rudolf nevéhez fűződően látható a neves író portréja, valamint a Móra Ferenc Múzeum impozáns épülete, amelynek egykor ő volt az igazgatója. Ez a könyvjegy a Szegedi Pantheon-sorozat egyik értékes darabját képezi, méltó módon tisztelegve a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja előtt.

Idén nyolcvan éve távozott közülünk Radnóti Miklós, a magyar irodalom egyik legnagyszerűbb alakja. E jeles évforduló alkalmából Buday György, a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának vezetője, egy különleges könyvjegyet készített az emlékére, hiszen Radnóti maga is a szervezet tagja volt. Buday fametsző művészete mindig is szorosan összefonódott barátaival, és Radnóti költészete iránti tisztelete megnyilvánult abban, hogy illusztrációkat is készített a költő verseihez. A költő viszonzásul az Estefelé című gyönyörű versét ajánlotta Barátjának, ezzel is kifejezve barátságuk mélységét és kölcsönös tiszteletüket.

A zeneszerzők közül Kodály Zoltán könyvjegyén tevékenységére utalóan énekes madár, hárfa és népi motívumok szerepelnek; a kompozíciót 1962-ben metszette fába Fery Antal. A pécsi születésű Jandó Jenő zongoraművész ex librisét foglalkozása attribútumaival, zongorával és violinkulccsal díszítette a pécsi Takács Dezső.

A színházi maszkot bemutató ex librisszel rendelkező színészek, humoristák (Bajor Gizi, Hofi Géza) mellett a világhírű bűvész, Rodolfo (született Gross Rezső) részére is készült könyvjegy, aki hivatása ismertetőjegyeként bűvészpálcával, bűvészkedés közben látható a nevére szóló kisgrafikán.

A bemutatott példák világosan mutatják, hogy az ex librisek, mint vizuális dokumentumok, túllépnek a puszta képzőművészeti elemzés keretein, és gazdagítják kulturális és tudományos életünket számos aspektusból. E műfaj művelődés- és kultúrtörténeti jelentősége, valamint sokszínűsége segít megőrizni ezt a ritkán említett területet a felejtés homályától. E célok szolgálatában áll az MNMKK OSZK ex librisekre fókuszáló tartalomszolgáltató platformja is. A Könyvjegytár több mint tízezer grafikát tartalmaz, amelyek három fő kategóriában kínálnak betekintést a gyűjteménybe: neves személyiségek, népszerű témák és földrajzi helyek alapján. A képek felfedezését egy átfogó, részletes keresősegéd támogatja, amely lehetővé teszi a keresést cím, alkotó, készíttető, bemutatott személy, készítési év, helyszín és tárgyszavak szerint.

Related posts