Tudósok egy rendkívüli felfedezést tettek: egy innovatív eszköz képes előre jelezni, milyen valószínűséggel alakulhatnak ki nálad rákos megbetegedések, demencia vagy éppen depresszió. Ez a forradalmi áttörés új perspektívát nyit a megelőzés és a korai dia


Harvardi kutatók figyelemre méltó előrelépéseket tettek a rettegett betegségek, mint a rák, a demencia és a depresszió genetikai hajlamának azonosításában. A szakértők kifejlesztettek egy innovatív eszközt, amely rendkívüli pontossággal képes feltérképezni, hogy egy adott egyénnél mekkora a kockázat a fenti kórképek megjelenésére. Ez a felfedezés új távlatokat nyithat a megelőzés és a korai diagnózis terén, lehetővé téve a személyre szabott egészségügyi megközelítéseket.

Dohányzol? Alkoholt rendszeresen fogyasztasz? Az egészségtelen táplálkozás és az álmatlan éjszakák folyamatosan gyötörnek? Vagy talán éppen az ellenkezője igaz rád? Harvardi kutatók fejlesztettek ki egy innovatív eszközt, amely képes megjósolni, hogy mindennapi életmódbeli szokásaink miként hatnak agyunk egészségére. Ez az eszköz segít felmérni a rák, a demencia és a depresszió kockázatát, figyelembe véve a szokásainkat és életvitelünket.

Az "agy-pontozó" néven ismert innovatív eszközt a bostoni Harvard Egyetemhez tartozó Mass General Brigham oktatókórház tudósai fejlesztették ki. Ezt a forradalmi szerkezetet úgy tartják számon, mint a világ első olyan megoldását, amely képes pontosan előre jelezni a különböző, korábban említett betegségekre való hajlam mértékét. Az eredményeket egy McCance Agygondozási Pontszámban tüntetik fel, amely tizenkét különböző kategória – például fizikai állapot, életmódbeli szokások és szociális-érzelmi tényezők – pontszámait egyesíti.

Andrew Budson, a Harvard Orvostudományi Egyetem neurológiai szakértője rámutat, hogy bizonyos fizikai és életmódbeli tényezők fokozhatják a demencia kockázatát, különösen egy stroke után. E rizikófaktorok nem csupán a stroke-val kapcsolatos problémákból adódnak, hanem abból is, hogy egy egészséges agy a lehető legteljesebb mértékben működik. Az erős társas kapcsolatok és a jelentőségteljes tevékenységek támogatják az agy egészséges struktúráját és működését, hozzájárulva ezzel a kognitív funkciók megőrzéséhez.

"Az eredmények megerősítik azt az elképzelést, hogy ha jobban törődsz az agyaddal, azzal egyúttal a szíved és az egész tested egészségét is támogatod" - tette hozzá Sanjula Singh, a Family Practice folyóiratban megjelent tanulmány egyik vezető szerzője.

A tanulmányban szereplő információk alapján a pontozó rendszer, valamint az egyénre szabott pontszám célja, hogy "mindenki számára lehetőséget biztosítson egészségügyi szokásainak szükséges átalakítására, ezzel hozzájárulva a demencia, a stroke és az időskori depresszió kockázatának mérsékléséhez".

- hangsúlyozta Jasper Senff, a tanulmány másik vezető szerzője. Sanjula Singh ehhez hozzátette, hogy a pontozási rendszer nemcsak az alanyok jólétét javíthatja, hanem az alapellátó szakemberek számára is hasznos eszközként szolgálhat a krónikus betegségekkel kapcsolatos rizikófaktorok hatékony és időben történő kezelésében.

Related posts