Figyelem, vállalkozók! Ezt a dokumentumot mindenki számára ismerni érdemes - Agro Napló


A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) nemrégiben egy új iránymutatást adott ki, amely az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) elvek hatékony megvalósítását célozza. Az "IWA 48:2024 - Keretrendszer az ESG alapelvek alkalmazásához" című dokumentum célja, hogy támogassa a szervezeteket az ESG értékek integrálásában a vállalati kultúrájukba. Ez az útmutató praktikus eszközöket és stratégiákat kínál a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás előmozdításához.

A dokumentum hangsúlyozza a kockázatok kezelésének fontosságát a környezeti és társadalmi hatások szempontjából, valamint azt, hogy ezek a tényezők miként befolyásolják a vállalat működését. Az ajánlott átfogó kockázatértékelési és -kezelési módszerek segítenek a szervezeteknek a felmerülő kihívások és lehetőségek hatékony kezelésében - áll a NAK nyilatkozatában. Az IWA 48:2024 dokumentum az ESG-t egy folyamatos fejlődési folyamatként értelmezi, amely során a vállalatokat érettségi szintjeik alapján négy kategóriába sorolja.

Ez a megközelítés lehetőséget biztosít a szervezetek számára, hogy átfogó képet kapjanak a jelenlegi helyzetükről, és stratégiájukat ennek megfelelően alakítsák. A keretrendszer hangsúlyozza az érintettekkel való aktív kommunikáció jelentőségét. Részletes útmutatást ad arra, miként azonosíthatók az érintett felek, hogyan lehet velük hatékonyan párbeszédet folytatni, és miként integrálhatók a visszajelzéseik a vállalat ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) stratégiájába. Ez a megközelítés segít abban, hogy a szervezetek tudatosan mérlegeljék tevékenységeik társadalmi és környezeti hatásait. Az IWA 48:2024 gyakorlati útmutatói pedig kiterjednek mindhárom ESG-pillérre, így támogatást nyújtanak a fenntarthatóbb működés felé vezető úton.

Környezetvédelmi szempontok: A keret részletes útmutatást ad a környezeti szempontokhoz, beleértve az éghajlatváltozás mérséklését és az ahhoz való alkalmazkodást, a fenntartható erőforráshasználatot és a biológiai sokféleség védelmét. Hangsúlyozza a környezeti hatások mérésének és kezelésének fontosságát egyértelmű mérőszámok és célok segítségével. Társadalmi dimenziók: Az ESG társadalmi vonatkozásai az emberi jogok, a munkaügyi gyakorlatok, a közösségi szerepvállalás és a fogyasztói kérdésekkel foglalkozik. A keretrendszer útmutatást ad a társadalmi hatások kezeléséhez a szervezeten belül, és a teljes értékláncában. Irányítási szempontok: Az erős irányítás alapvető fontosságú az ESG hatékony végrehajtásához. A keretrendszer felvázolja azokat az irányítási struktúrákat, felelősségeket és folyamatokat, amelyek támogatják a sikeres ESG-integrációt, beleértve az igazgatósági felügyeletet, a kockázatkezelést és a jelentéskészítés átláthatóságát.

Az IWA 48:2024 egyik legfontosabb jellemzője a globális alkalmazhatóság, amely lehetővé teszi, hogy a keretrendszer mindenféle szervezet számára, függetlenül azok méretétől, iparágától vagy földrajzi elhelyezkedésétől, hasznos legyen. A kialakított rugalmasság nem csupán az adaptálhatóságot szolgálja, hanem a megközelítés konzisztenciáját is megőrzi, így a szervezetek könnyedén hozzáigazíthatják a keretrendszert sajátos környezetükhöz. Ez nemcsak a működési hatékonyságot növeli, hanem az eredmények összehasonlíthatóságát is biztosítja. Az IWA 48:2024 szabvány alkalmazásával a szervezetek számos előnyre tehetnek szert:

Related posts