Íme néhány szépségápolási termék, amelyeket érdemes elkerülnöd a terhesség alatt!


Biztosan sokat foglalkoztat, hogy mit ehetsz a terhesség alatt, de ne felejtsd el, hogy az is van annyira fontos, hogy mit kensz a testedre, mint az, hogy mit viszel bele. Míg a leggyakrabban használt bőrápoló termékek teljesen biztonságosak, a szakértők szerint néhány terméket, szolgáltatást érdemes elkerülni a terhesség alatt.

A terhesség egy varázslatos, ugyanakkor sokszor zavarbaejtő időszak, amelyben a bizonytalanság szinte minden lépésünket áthatja – így a bőrápolás terén is. Az egyik legfontosabb dolog, amit szem előtt kell tartanod, hogy tisztában legyél azzal, mely összetevőket érdemes elkerülnöd a várandósság alatt. Nem véletlen, hogy még a legképzettebb szépségszakértők is alaposan átvizsgálják a termékek címkéin található hosszú listákat, hogy kiderüljön, melyik formula biztonságos, és melyik nem. Az ártalmatlannak tűnő kozmetikumok sokszor rejtetten hordozhatnak magukban kockázatokat, és hiába viselnek clean kozmetikum jelzőt, ez nem garantálja, hogy a terhesség alatt is problémamentesen használhatóak. Érdemes tehát tudatosan választani, és alaposan utánajárni a termékek összetevőinek, hogy a legjobbat nyújthasd magadnak és a babádnak.

Mielőtt azonban egyetlen mozdulattal eltüntetnéd a fürdőszobaszekrényed tartalmát, érdemes előbb elmerülnöd cikkünkben. Itt részletesen áttekintjük azokat a szépségápolási összetevőket, termékeket és szolgáltatásokat, melyekről jobb, ha tudod, hogy érdemes távol maradni tőlük.

A bőr állapotának változásai mögött a fokozott véráramlás és a hormonális szintek emelkedése áll. Néhány nő esetében a bőr ragyogóbb és egészségesebb megjelenést mutat, míg mások érzékenyebbé válnak, és különféle problémákkal, mint például szárazság, foltok, pattanások, vagy bőrbetegségek, például melasma és ekcéma, kell szembenézniük.

A bőr bizonyos területei sötétebb árnyalatot ölthetnek, mint például a mellbimbók, a hónalj körüli zóna, a combok belső része vagy a szem alatti terület. A terhesség alatt a nők körülbelül 90%-ánál megjelennek striák, leggyakrabban a hason, de előfordulhatnak a combokon, a melleken, a csípőn és a felkaron is. Emellett a nők 40%-ának kellemetlenségeket okozhatnak a visszerek, melyek főként a lábakban jelentkeznek, és ezek a problémák rendkívül fájdalmasak is lehetnek.

És ha ez nem lenne elég, az újonnan kialakult bőrproblémákat nem is kezelheted akármivel! Nézzük meg, mely bőrápoló termékek nem biztonságosak a terhesség alatt!

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) elkészített egy részletes listát, amely segíti a kismamákat abban, hogy könnyen azonosíthassák azokat a bőrápoló termékeket, amelyek használata terhesség alatt nem ajánlott. Az FDA az összetevőket az ábécé betűi szerint rangsorolja, a legbiztonságosabbtól kezdve egészen a kerülendő kategóriákig: A, B, C, D és X. E kategóriák közül csupán az A és B minősítést kapták a terhesség alatt biztonságosnak, így a várandós nők számára ezek a legmegbízhatóbb választások.

Bár örvendetes, hogy létezik egy ilyen lista, a valóságban kihívást jelenthet az abban szereplő összetevők összehasonlítása a szépségápolási termékek címkéin találhatóakkal. Sajnos sok termék esetében még mindig nem található információ arról, hogy terhesség alatt biztonságosan használhatók-e, így a nőknek maguknak kell alaposan átnézniük a címkéket. A jó hír viszont az, hogy van néhány olyan általánosan előforduló összetevő, amelyeket minden esetben érdemes elkerülni, ezek pedig a következőképpen alakulnak.

Bár az FDA a C kategóriába sorolja, ami azt jelenti, hogy a magzatot érintő kockázatok nem zárhatók ki, a legtöbb szakértő arra figyelmeztet, hogy ezt az összetevőt mindenképpen érdemes elkerülni. A retinol, mint az A-vitamin egyik származéka, kulcsfontosságú szerepet játszik a magzat egészséges fejlődésében, azonban a túlzott mennyiség bevitele súlyos születési rendellenességeket és májproblémákat okozhat. Míg a Retin-A-t általában vényköteles készítményekben találhatjuk, számos vény nélkül kapható termékben is fellelhetők A-vitamin-származékok (mint például retinol és retinil-palmitát), melyeket javasolt mellőzni a terhesség időszaka alatt a biztonság érdekében.

A terhesség időszaka sok nőnél hormonális pattanásokat idézhet elő. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a legtöbb, vény nélkül kapható akné-ellenes szer, mint például a benzoil-peroxid, a C kategóriába sorolható, így használatuk nem ajánlott. Érdemes más alternatívák után nézni, amelyek biztonságosabbak ebben az időszakban.

Ez az összetevő különösen bosszantó a C kategóriában, mivel az akné kezelésében nagyon hatásos, emiatt pedig gyakran használatos. Hagyományosan pattanások ellen használták, de ma már mindenféle hámlasztó termékben és arclemosóban is találkozni vele. Bár itt meg kell jegyezni, hogy a 2 százalékos szalicilsav ártalmatlan lehet, de használata előtt mindenki konzultáljon az orvosával.

A bőrvilágosító szerek között a hidrokinon különösen vonzó lehet, főként ha a terhesség következtében sötét foltok vagy melasma jelentkezik. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a C kategóriás összetevő nem ajánlott, mivel a bőrön keresztül felszívódhat, és a terhesség alatti biztonságosságáról mindössze korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre.

Mindkettő szintén A-vitamin-származék, de vénykötelesek, és az X kategóriába tartoznak: sajnos ismert, hogy születési rendellenességeket okoznak.

A terhességi időszak során javasolt a dezodorok természetes alternatíváinak felfedezése. Sok izzadásgátló termékben található alumínium-klorid-hexahidrát, amely befolyásolja a verejtéket termelő sejteket, és a C terhességi kategóriába sorolják. Ez azt jelenti, hogy érdemes elkerülni a használatát, és inkább a bőrbarát, természetes összetevőkből készült dezodorokat választani.

A körömfestés világában a formaldehid egy olyan összetevő, amelyet érdemes elkerülni, mivel a listán szerepel a káros anyagok között. Ajánlott olyan körömlakkokat választani, amelyek mentesek ettől az anyagtól; a nemzetközi jelölések, mint például "3-Free" vagy "5-Free", segíthetnek a megfelelő választásban. Sajnos a gél manikűrök gyakran magas formaldehid-tartalommal bírnak, és a japán valamint brazil hajkiegyenesítő eljárások is használják ezt az összetevőt a folyamat során. A fodrászszalonok munkatársai különösen ki vannak téve ennek a veszélynek, mivel a formaldehiddel való gyakori érintkezés növelheti a termékenységi problémák és a vetélés kockázatát. Érdemes tehát tudatosan választani, hogy megőrizzük egészségünket és biztonságunkat.

A hajfestékek összetevőinek gyakori változása komoly nehézségeket jelent a lehetséges kockázatok értékelésében. Ezért a szakértők azt ajánlják, hogy a nők a terhesség első három hónapjában inkább kerüljék a hajfestést. Ezen időszak alatt zajlik ugyanis a magzat alapvető testrészeinek és szerveinek kialakulása. A későbbiekben, alkalmi festés esetén, valószínűleg nem merülnek fel komoly problémák, mivel a fejbőrön keresztül felszívódó vegyszerek mennyisége általában olyan minimális, hogy a lehetséges kockázatok rendkívül alacsonyak.

Először is, fontos, hogy tisztázzuk: a napozás soha nem kockázatmentes, sem a terhesség alatt, sem más időszakokban. A bőrödet ugyanis káros UV-sugarak érik ilyenkor, ami hosszú távon komoly következményekkel járhat. A barnaság valójában a bőröd UV-sugárzás miatti sérülésének jele, ami különösen várandósság alatt még fokozottabb figyelmet igényel, hiszen a hormonális változások miatt akár kevesebb napsugárzás is elegendő lehet a bőr lebarnulásához. Ezért elengedhetetlen, hogy amennyire csak lehet, védd a bőrödet: viselj megfelelő ruházatot, és ne feledkezz meg a fényvédő használatáról sem, hogy megóvd magad a nap káros hatásaitól!

Terhesen sajnos a barnító spray-k sem használhatók biztonságosan, mert nem ismert, hogy a spray belélegzése biztonságos-e.

A fényvédők tekintetében pedig érdemes kerülni a kémiai fényvédőket, és inkább olyan termékekhez ragaszkodni, amik ásványi összetevőket tartalmaznak, például cink-oxidot vagy titán-dioxidot. Van néhány a kémiai fényvédők kockázataira utaló bizonyíték, de ezek nem igazoltak teljes mértékben, úgyhogy addig is maradj a fizikai fényvédelemnél.

Az illóolajok gyakran megtalálhatók a biztonságosként forgalmazott szépségápolási termékekben, holott rendkívül károsak lehetnek, ha nem használják őket megfelelően. Néhány készítményben olyan erős koncentrációban találhatók meg, hogy még sajnos nem terhes állapotban is károsak lehetnek. A másik probléma velük az, hogy nem tudjuk, hogy egy adott olajból mennyi szívódik fel. A hígított illóolajokat általában biztonságosnak tekintik, de mivel nagyon sokféle típus áll rendelkezésre, a legjobb, ha kikérjük orvosunk vagy okleveles aromaterapeuta véleményét. A teafaolaj például nagyon erős és mérgező lenyelés esetén, továbbá lehetnek olyan hormonális hatásai, amelyek korai összehúzódásokat okozhatnak. Ugyanígy a rozmaringolaj szintén emelheti a vérnyomást és nagy dózisban méhösszehúzódásokat okozhat.

A terhesség alatt érdemes óvatosan bánni az esztétikai kezelésekkel, mint például a botox és a különböző lézeres eljárások. A botox olyan toxinokat tartalmaz, amelyek blokkolják az izommozgást, és ha ezek a véráramba jutnak, káros hatással lehetnek a magzatra. A lézeres kezelések pedig fokozott kockázatot jelentenek a bőrproblémák, például hiperpigmentáció megjelenésére, ráadásul a várandós bőr érzékenyebbé válik, így ezek a kezelések fájdalmasabbak is lehetnek. Emellett kerülni kell az erős kémiai hámlasztásokat, töltőanyagokat és rádiófrekvenciás eljárásokat is. Ugyanakkor léteznek biztonságos alternatívák: például egy kíméletes glikolsavas hámlasztás vagy LED-fényterápia terhesség alatt is alkalmazható, amennyiben erről előzetesen orvosoddal konzultálsz.

Bár a várandósság alatt számos termék és kezelés kerülendő, ami első látásra ijesztőnek tűnhet, a jó hír az, hogy számtalan alternatíva áll rendelkezésre, amelyek segítségével hatékonyan ápolhatod bőrödet és megoldhatod a felmerülő problémákat.

Related posts