Ha hosszabb időre egyedül marad egy macska, számos érdekes dolog történhet. Először is, a kis kedvencünk felfedező üzemmódra kapcsolhat, és elmerülhet a lakás rejtett zugainak felfedezésében. A bútorok mögött vagy a szekrényekben rejtőzködve új kalandokat


Vannak olyan pillanatok az életünkben, amikor szeretett kis barátunk, a macska, nem lehet mellettünk. Ilyen helyzetek lehetnek például egy izgalmas utazás, a családi ünnepek vagy akár egy hirtelen betegség, ami miatt kénytelenek vagyunk távol maradni az otthonunktól. Ilyenkor különösen fontos, hogy ne feledkezzünk meg kedvencünk szükségleteiről, és biztosítsuk számára a megfelelő gondoskodást, hogy ő is biztonságban és boldogan várja vissza a gazdáját.

A felelős állattartók számára valószínűleg már a cím olvasása is felkeltette a figyelmet, hiszen ki az, aki szíve választottját otthagyja több napra? Ugyanakkor sajnos nem minden gazda osztozik ebben a véleményben; ezt támasztja alá dr. Gyuricza Ákos állatorvos tapasztalata is. Ő elmondta, hogy sok esetben kerülnek hozzájuk a rendelőbe olyan macskák, amelyeknél a hosszabb egyedüllét következtében egészségügyi problémák léptek fel.

Ahogy egy korábbi cikkünkben kiemeltük, a macskák esetében 12 óra az a lélektani határ, amit kibírnak egyedül. Ez azonban nem vonatkozik sem a tartósan beteg, sem a kölyökmacskákra.

A macskád, az otthonod és a kapcsolatotok megóvása érdekében fontos, hogy elkerüld, hogy a kis kedvenced túl sok időt töltsön egyedül.

Sokan tévesen hiszik, hogy elegendő, ha néhány napra elegendő élelmet és vizet hagynak a cicának, aki aztán majd ügyesen beosztja. Ez a legtöbb macska számára csupán illúzió. Ráadásul, ha nem takarítják ki az alomtálcát legalább naponta egyszer, az gyorsan koszos lesz, és a macskák erre különösen érzékenyek. Ennek következtében előfordulhat, hogy a cicus a lakás más zugait választja "pihenőhelyként". Ezen kívül az etetőtál megtöltése önmagában nem elég ahhoz, hogy a kis kedvenc érzelmi igényeit is kielégítse.

Ez hatalmas kockázatot jelent, hiszen lehetséges, hogy az állat váratlanul rosszul érzi magát vagy megsérül, és ez csak napokkal később válik nyilvánvalóvá.

A kint élő állatok felügyelet nélkül hagyása nem ajánlott, ugyanis nekik is szükségük van a gondoskodásra és az etetésre, akárcsak a benti kedvenceinknek. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük őket, hiszen a kültéri élet számos kockázattal jár. Ezért érdemes megfontolni, hogy a macskánknak biztosítsunk egy kijárós megoldást: lehetőséget arra, hogy éjszaka, vagy a nap folyamán igénye szerint bemehessen a lakásba vagy egy másik védett helyre, ahol biztonságban érezheti magát.

Ha valamiért hosszabb időre el kell hagynod az otthonodat, több lehetőség is kínálkozik a cicád gondozására. Az egyik legegyszerűbb megoldás, ha megkérsz egy közeli rokont vagy barátot, hogy segítsen neked. Ideális esetben naponta legalább egyszer, de a legjobb, ha reggel és este is ellátogat hozzátok, hogy megetesse a cicát, kitakarítsa az almot, és megbizonyosodjon arról, hogy minden rendben van a lakásban. Ez nemcsak neked, hanem a cicád számára is megnyugtató érzés lesz. Ha pedig még egy kis simogatásra vagy játékra is jut idő, az igazán kedves bónusz! Fontos azonban, hogy a macska ismerje és kedvelje azt a személyt, akihez került, különben könnyen stresszhelyzetbe kerülhet az idegen közelségétől.

Ha nem akadsz olyan vállalkozó szellemű egyénre, aki szívesen segítene, érdemes megfontolni, hogy valaki másnak átadd a cicát az adott időszakra. Bár a költözködés némi stresszt okozhat az állat számára, mégis biztonságosabb megoldás, mint ha magára hagynád.

Léteznek már kisállatszitterek, akik a megadott feltételekkel vállalják a házi kedvencek gondozását, valamint kisállatpanzióba is elhelyezheted doromboló társadat a távolléted idejére. Ezen lehetőségeknél fontos, hogy körültekintően válassz szakembert, illetve helyet. Informálódj, gyűjts referenciákat, és személyesen is mérd fel az adott szolgáltatót.

Related posts