Lenyűgöző jutalmak az Európai Unióban: bizonyos befektetési társaságoknál a munkavállalók akár a bérük hatszorosát is zsebre vághatják!

Az EU-ban működő szakosított befektetési cégeknél jelentősen megnőttek a bónuszok, miután három évvel ezelőtt mentesültek a blokk bónuszkorlátozási szabályai alól. Sok vezető tréder változó fizetése már meghaladja az 1 millió eurót - számolt be a Financial Times.
Az Európai Bankhatóság (EBA) legfrissebb statisztikái alapján a 2022-es évben az EU területén működő, saját tőkével kereskedő befektetési cégek vezetői körében az átlagos bónusz elérte az 1,5 millió eurót, míg 2023-ra ez az összeg 1,15 millió euróra csökkent. Ez a bónusz több mint hatszorosa a vezetők alapfizetésének.
Ez egy figyelemre méltó előrelépés 2021-hez viszonyítva, amikor az EU-s befektetési vállalatoknál a bónuszok mértékét a fix jövedelem kétszeresére korlátozták, kivéve, ha a részvényesek jóváhagyták a háromszoros emelést.
Az EBA először tette nyilvánossá a nemek közötti bérkülönbségekre vonatkozó adatokat az általa felügyelt cégeknél. Az elemzés rávilágított arra, hogy
2023-ban a pénzügyi szektorban a nők jövedelme jelentősen elmaradt a férfiakétól: a bankok területén átlagosan 24,5 százalékkal, míg a befektetési vállalatoknál ez a különbség már 32 százalékra rúgott.
Az adatok "aggályokat vetnek fel az egyenlő lehetőségek biztosítására vonatkozó kötelezettség alkalmazásával kapcsolatban" - közölte az EBA, sürgetve a vállalatokat és a szabályozókat, hogy többet tegyenek a nemek közötti bérkülönbség okainak elemzése és kezelése érdekében.
Az Európai Bankhatóság (EBA) megállapítása szerint az uniós pénzintézeteknél tapasztalható nemek közötti bérszakadék alapvetően a nők alulreprezentáltságának következménye a magasabb jövedelmű pozíciókban. A jelentés rámutat, hogy a nők az EU-s bankok összes munkavállalójának kicsivel több mint felét képviselik, azonban a legmagasabb fizetéssel járó állásoknak csupán egyharmadát töltik be. Az uniós befektetési vállalatok esetében a nők aránya az összes munkahely 35%-át teszi ki, ám a legjobban fizetett pozíciókban mindössze 13%-ot képviselnek.
Az EBA 58 befektetési cégtől gyűjtött fizetési adatokat, ezek a csoportok 2022-ben mentesültek az EU bónuszkorlátozása alól, miután Brüsszel az ágazat lobbizására válaszul megváltoztatta a szabályokat.
A szakosított kereskedőcégeknél tapasztalt jelentős növekedés ellenére a szabályozó hatóságok arra a megállapításra jutottak, hogy a befektetési cégeknél a bónuszok összesített mértéke továbbra is a korlátozások keretein belül maradt. 2023-ban a bónuszok az alapfizetések 47 százalékát képviselték, ami jelentős csökkenést mutat a 2022-es 81 százalékhoz viszonyítva.
Az EBA keddi bejelentésében új adatokat osztott meg a kereskedelmi bankokkal kapcsolatban, amelyek továbbra is a bónuszkorlátozási szabályok hatálya alá tartoznak. A jelentés szerint a banki vezetők bónuszai általánosságban stabilnak bizonyultak, és átlagosan a fix jövedelem körülbelül 60 százalékát képviselik.
A legmagasabb bónuszokat a befektetési banki részlegeknél fizették, ahol átlagosan 342 773 eurót tettek ki, ezt követték a vagyonkezelési egységek átlagosan 126 843 euróval. A lakossági banki bónuszok átlagosan 102 908 eurót értek el.
A szabályozó hatóság által elemzett 131 európai bank összesen 18,6 milliárd euró értékű bónuszt és 116,2 milliárd eurónyi állandó jövedelmet juttatott el 2,2 millió dolgozójához 2023 folyamán – olvasható a cikkben.