Elhunyt Filip David, az író és békeaktivista, akinek munkássága mély hatással volt a kultúrára és a társadalomra. Az ő elvesztése hatalmas űrt hagyott maga után, hiszen életével és írásaival mindig a béke és az emberség mellett állt ki. Vajdaság MA híre n


Hosszú, súlyos betegség után, életének 85 évében hétfőn Belgrádban elhunyt Filip David író, esszéista, forgatókönyvíró.

Filip David művészi és oktatói tevékenysége mellett az 1990-es évek háborús viharainak egyik legkiemelkedőbb emberi jogi és békeaktivistája volt. Az általa alapított Belgrádi Kör, egy szellemi és írói közösség, határozottan kiállt az etnikai tisztogatás, a háborús uszítás és az erőszakos lakosságáthelyezések ellen. A Másik Szerbia (Druga Srbija) című tanulmánykötet hangsúlyozza, hogy a csoport tagjait az "ellenállás eszméje" egyesítette, közös céljuk a béke és az emberi jogok védelme volt.

1992 áprilisában Belgrádban ő indította el a Másik Szerbia beszélgetéssorozatot, amelynek első eseményét szervezte meg. Ekkor már tombol a háború Boszniában, míg egy évvel korábban Horvátország és Szlovénia függetlenségüket hirdették meg. A nacionalista diskurzus ekkoriban egyre inkább eluralkodott a társadalomban.

"Egy új Szerbiáért harcoltunk, ahol nem tűrjük el a bűnöket. Bár talán kevesen voltunk, a nevünket mégis fontosnak éreztük - ez volt a mi lázadásunk azzal szemben, ami a társadalmunkban zajlott."

- mondta Filip David a BBC szerb nyelvű kiadásának 2022 júniusában adott interjújában.

Tagja és egyik alapítója volt az 1989-ben Szarajevóban létrehozott Független Írók Egyesületének, valamint a Írók Fórumának is.

Filip David 1940-ben látta meg a napvilágot Kragujevacon, egy zsidó család gyermekeként. Tanulmányait a Belgrádi Bölcsészettudományi Karon, valamint a Színház-, Film-, Rádió- és Televízióakadémián végezte, ahol megszerezte diplomáit.

Több jelentős művét, például az „Ég és föld zarándokai” és az „Álom a szerelemről és a halálról” című köteteket már magyar nyelven is olvashatjuk. Az „Emlékezés és felejtés háza” című regényéért 2015-ben elnyerte a neves NIN-díjat. Novelláskötetei között található a „Feljegyzések valósról és valótlanról”, a „Kút a sötét erdőben” és a „Tűz hercege” is. Ezen kívül esszéköteteket is írt, például a „Töredékek sötét időkből”, „Szörnyetegek vagyunk?” és a „Világok káoszban” című műveket. Különleges együttműködésének eredményeként született meg a „Levelek könyve 1992-1995” című kötet, amelyet Mirko Kovač íróval közösen jegyez.

Tagja volt a frankfurti könyvvásáron megalakult nemzetközi írói közösségnek, a 99-es Csoportnak (Grupa 99), amely különleges platformot biztosított az alkotók számára, hogy megosszák gondolataikat és műveiket a világirodalom színpadán.

Dramaturgként és forgatókönyvíróként is elismert volt, több neves film fűződik a nevéhez, többek között: az Okupacija u 26 slika (Megszállás 26 képben), a Ko to tamo peva (Ki énekel ott?), a Bure baruta (Lőporos hordó), a San zimske noći (Téli álom), az Optimisti (Optimisták) és a Kad svane dan (Amikor felvirrad a nap) című filmeket jegyzi.

Filip David öröksége nemcsak irodalmi, hanem erkölcsi és társadalmi is - olyan hang volt, amely következetesen kiállt az igazság, a szabadság és az emberség mellett egy nehéz korszakban, jegyezte meg az író haláláról szóló hír kapcsán a BBC szerb nyelvű kiadása.

Related posts