Donald Trump megígérte, hogy támogatja Ukrajnát, azonban az amerikai fegyverkészletek már kifogyóban vannak.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke vasárnap bejelentette, hogy hétfőn fontos bejelentést tesz az orosz-ukrán konfliktus kapcsán. Ez a nyilatkozat a legutóbbi, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése után érkezett, amely sajnos ismét nem hozott megoldást a feszültségek csökkentésére. A nemzetközi sajtó legmegbízhatóbb forrásai szerint Trump várhatóan újabb fegyverszállítmányokat indít Ukrajnának, mint válaszlépés a kialakult helyzetre.
Ebben a nyilatkozatban Trump csak védelmi fegyvereket, Patriot-rendszerhez szükséges légvédelmi rakétákat emlegetett, de sajtóértesülések szerint ez megváltozhat. A demokrata után a republikánus adminisztráció is támadófegyvereket küldhet Ukrajnának, amelyekért valószínűleg egyes európai államok fizetnek majd Washingtonnak.
Donald Trump a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón kifejtette, hogy az Egyesült Államok eddig 350 milliárd dollárt költött a háborús erőfeszítésekre. Kifejezte csalódottságát Putyin elnök iránt, mivel úgy vélte, hogy sikerült egy megállapodást elérniük, ám az orosz vezető nem állította le Ukrajna ellen irányuló támadásait. Ennek következtében Trump új stratégiát tervezett az orosz elnökkel való kapcsolatának kezelésére. A sajtó előtt emelte ki az amerikai fegyveres erők teljesítményét, amelyek nemrégiben sikeres akciót hajtottak végre az iráni nukleáris program ellen, és hangsúlyozta, hogy az ország erői továbbra is elkötelezettek a nemzetbiztonság védelme mellett.
A legkiválóbb fegyvereket állítjuk elő a világpiacon. Nemrégiben olyan megállapodást kötöttünk, amely keretében amerikai gyártású fegyvereket szállítunk, míg az európai országok fedezik a költségeket; mi csupán a gyártásra összpontosítunk. [...] Ezek az országok rendkívül gazdagok. [...] Olyan prémium minőségű fegyvereket fejlesztünk, amelyeket a NATO-nak juttatunk el, és amelyeket a szövetség további országokhoz is eljuttathat. [...] Ennek a folyamatnak Mark Rutte lesz a felelőse.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – hangzott Trump szava, majd a NATO főtitkára vette át a szót, aki arról számolt be, hogy múlt csütörtökön Trump felhívta, és kifejezte, hogy szeretné, ha Ukrajna képes lenne megvédeni magát, ám nem kívánja, hogy az Egyesült Államok továbbra is anyagilag támogassa ezt a folyamatot. Ezt követően Mark Rutte részletezte a megállapodás tartalmát.
Németország, Finnország, Dánia, Svédország, Norvégia, az Egyesült Királyság és Kanada mindannyian érdeklődésüket fejezték ki a segélyprogram iránt, és Rutte véleménye szerint ez csupán az első lépés. Az amerikai elnök bejelentette, hogy az első Patriot rakéták már "a következő napokban" útnak indulnak.
Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, külpolitikai szakértő szerint a Joe Biden korábbi elnök által jóváhagyott támogatási csomagban az amerikaiak GMLRS precíziós rakétákat, Patriot rendszereket, ehhez szükséges elfogó rakétákat és tüzérségi lőszereket küldtek. Azonban emlékeztetett, hogy a korábbi elnök által megszavazott támogatások nagy része augusztus közepén lejár. Bendarzsevszkij szerint fontos elkülöníteni két dolgot, az amerikai támogatás ugyanis két, különböző csatornán keresztül valósult meg.
Például 2022-ben kötöttek szerződéseket olyan nagyméretű amerikai harci drónokra, amelyekről később bebizonyosodott, hogy nem hatékonyak, sokba kerülnek, és ha az ellenség kilövi, akkor költséges őket pótolni. Azóta a háború olyan irányba ment, hogy a drónoknál a mennyiség és az olcsóság, nem pedig a minőség a legfontosabb
- mondta Bendarzsevszkij Anton, külpolitikai szakértő, az Indexnek nyilatkozva.
Bendarzsevszkij Anton szerint, Ukrajnának jelenleg a rakétákra, valamint légvédelmi és drónelhárító eszközökre van a legnagyobb szüksége. Emlékeztetett rá, hogy Kijev a háború első évében még páncéltörő fegyverekből, később harckocsikból, aztán lőszerből szenvedett hiányt. Olyan is előfordult, hogy az ukrán tüzérség tízszeres-tizenkétszeres hátrányba került az oroszokkal szemben, mert egyszerűen nem volt elég lőszer. A külpolitikai szakértő emlékeztetett, hogy ezért indultak a közös beszerzési projektek, például az Európai Unió egymillió lőszert ígért, de Csehországnak is volt egy hasonló kezdeményezése.
Azonban kiemelte, hogy "most lőszerről senki sem beszél, mert, ha nem is paritás, de már csak egy viszonylagos orosz fölény van, ami annak is köszönhető, hogy az ukránok is egyre többet tudnak gyártani" - részletezte lapunknak Bendarzsevszkij Anton, aki ismét kiemelte, hogy 2025-re a legfontosabb szükséglet lett a rakéták és a légvédelem, ezen belül elsősorban pedig az orosz ballisztikus rakétákkal és az orosz drónokkal szembeni védelem.
Látható, hogy hétről hétre rekordok dőlnek meg az orosz ballisztikus rakétakilövésekben és dróntámdásokban. Az oroszok egyre többet tudnak gyártani ezekből, az ukránok ezért egyre kevésbé tudják kivédeni ezeket a támadásokat.
„A külpolitikai szakértő kifejtette, hogy a ballisztikus rakéták hatékonyabbak a szárnyas rakétáknál a légvédelmi rendszerek megkerülésében. Csak néhány, mint például az amerikai Patriot-rendszerek, képesek eredményesen védekezni ellenük. A rakéták utánpótlása létfontosságú, emellett pedig az orosz drónokkal szemben is szükség van olyan védelmi eszközökre, amelyekkel hatékonyan semlegesíthetők.”
Bendarzsevszkij Anton elmondta, Patriot-rendszerek rakétái mellett azért szükségesek drónelhárító eszközök is, mert habár ezek az elfogó rakéták képesek kivédeni az orosz drónokat, de ez egy rendkívül gazdaságtalan megoldás a problémára. Egy Patriot rakéta gyártási költsége több millió dollár is lehet, amíg egy drón tízezer dollárból is előállítható.
A különböző európai országok Ukrajna támogatásának módja és eszközei között jelentős eltérések figyelhetők meg - hangsúlyozta Bendarzsevszkij. Kiemelte, hogy míg Franciaország és az Egyesült Királyság közvetlenül küldenek katonai felszereléseket, főként precíziós rakétákat, a britek például a Storm Shadow típusú fegyvereket, addig Párizs a SCALP rakétákra összpontosít.
A szakértő véleménye szerint érdemes kiemelni az úgynevezett dán modellt, amely Dánia mellett más skandináv országokat is magában foglal. Ez a megközelítés eltér a brit-francia kezdeményezéstől, mivel elsősorban pénzbeli támogatást nyújt Ukrajna hadiiparának. Bendarzsevszkij úgy véli, hogy ez a támogatás technológiai aspektusokra is kiterjedhet, bár ezek a részletek gyakran nem kerülnek nyilvánosságra.
Habár Németország elkötelezett támogatója Ukrajnának, de a saját hadieszközök szállításában érdekes folyamatok figyelhetők meg.
A Taurus rakéták kérdése már jó ideje középpontban áll, hiszen a németek eddig nem léptek a tettek mezejére. Ezek a fegyverek kiemelkedő átütőképességgel bírnak, nagy hatótávolságuk és precíziós célzási képességük miatt rendkívül értékes eszközök a modern hadviselésben. Friedrich Merz, a jelenlegi kancellár, korábban éles kritikát fogalmazott meg Olaf Scholz elődjével szemben, amiért nem rendelte el a Taurus rakéták küldését. Ironikus módon, azóta Merz sem tett lépéseket e téren, így a helyzet továbbra is változatlan maradt.
- mondta Bendarzsevszkij, aki szerint Németország elsősorban egy kifizetőhely, ez azt jelenti, hogy nem saját eszközöket küldenek, hanem máshonnan próbálnak fegyvereket szerezni Ukrajnának, amit aztán ők fizetnek ki. "Vélhetően a Trump által bejelentett új rakétákat is a németek fizetik majd" - fogalmazott a szakértő, aki szerint ennek azért nagy a valószínűsége, mert a németek korábban külön kérték Trumpot, hogy küldjenek Patriot rakétákat Ukrajnának, mert kifizetik. Ezért "az egyik szereplő amelyik fizetni fog ezekért, az Németország lehet'' - mondta Bendarzsevszkij.
Ezen kívül létezik egy cseh modell is, amely szintén több ország együttműködését fogja össze. Főként tüzérségi lőszereket szállítottak, és valószínű, hogy a mai napig folytatják a támogatást Ukrajnának – ám a szakértők szerint a részletek nem minden esetben nyilvánosak.
Bendarzsevszkij Anton rámutatott, hogy bár Trump bejelentett megállapodásai figyelemre méltóak, sokkal lényegesebb az a tény, hogy az Egyesült Államok fegyverkészletei korlátozottak. Különösen aggasztó, hogy a Patriot rakétákból nincs elegendő mennyiség az ország védelméhez. Washington évente 500 darab ilyen típusú elfogó rakétát tudott előállítani, de már 2025-re ez a szám 600-ra nőtt.
De egyáltalán nem biztos, hogyha a Lockeed Martin legyárt ennyit, azt mind Ukrajnának tudják adni, mert nyilván vannak más szerződéses kötelezettségeik is. Ezzel szemben Oroszország a kiszivárgott hírszerzési adatok szerint már évente 700 darab ballisztikus rakétát képes gyártani, és egyáltalán nem biztos, hogy egy orosz ballisztikus rakéta kilövéséhez elegendő egy darab Patriot légvédelmi rakéta.
„A szakértő kifejtette, hogy a valós helyzethez sokkal inkább hű az a nézet, miszerint egy beérkező ballisztikus rakétát több elfogórakétával kell megcélozni. Rámutatott, hogy az orosz fegyvergyártás terén jelentős előnyben van, hiszen több ballisztikus rakétát tud előállítani, mint amennyit az Egyesült Államok összesen rendelkezésre tud bocsátani elfogórakétákból – és még ezekből is csak korlátozott mennyiséget tudnak Ukrajnának átadni.”
Bendarzsevszkij Anton szerint "ugyanúgy, ahogy az Európa esetében, meg kell oldani a gyártást. Hiába ígérgetnek dolgokat, ha nem rendelkeznek akkora gyártási kapacitással, amire Ukrajnának szüksége van. Lehet, hogy Trump szívesen adna 1000 darab Patriot elfogórakétát, de erre nincs kapacitása az amerikai iparnak" - vázolta a szakértő a fontos problémát a Nyugat védelmi iparának kapacitásában.
Ukrajna feltehetőleg támadó fegyvereket is kap majd. A szakértő kiemelte, hogy a támadó fegyverek alatt nem harckocsikra kell gondolni elsősorban, ugyanis új szárazföldi ukrán ellentámadás nem várható, mert az ország emberi erőforrás problémákkal küzd. Bendarzsevszkij Anton szerint a támadó fegyverek valószínűleg támadó rakéták lesznek, olyanok, amelyeknek bevetését még a Biden-adminisztráció engedélyezte orosz területen - ami miatt republikánus oldalról komoly kritikák érték a kormányt.
A Lockheed Martin ATACM rakétái lenyűgöző, több mint 300 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek. Emellett a HIMARS mozgó rakétatüzérséghez is kaphatók lőszerek, és nem kizárt, hogy az F-16-os vadászgépek is bevetésre kerülnek – mondta Bendarzsevszkij.
Ukrajna most már rendelkezik F-16-os vadászgépekkel, de érdekes módon az Egyesült Államoktól közvetlenül nem érkezett egyetlen példány sem. Minden egyes gépet európai országok állítottak össze a kijevi hadsereg számára. Emellett Donald Trump egy nyersanyag-megállapodás keretében 100 millió dolláros támogatást biztosított a gépek karbantartására.
„Kérlek, formáld a szöveget egyedivé” – javasolta Bendarzsevszkij Anton, Oroszország és külpolitika szakértője az Indexnek.