Még a játékos kedvem sem tudta elhinni, hogy itt, ahol a gyökereim vannak, nem található egyetlen hely sem - Mandoki Soulmates megakoncert.


"Ahol az életem kezdődött... ott az idő mindig megáll egy pillanatra, a múlt és a jelen finom szálakkal fonódik össze, mint a hajnali köd, amely Budapest ismerős utcáit takarja. Gyermekkorom emlékei, a Bem Klub sejteket átjáró halvány fénye, az első titkos csók varázsa, az élni vágyó boldogság illúziója és az első keserű csalódás mind-mind ott élnek bennem. A dallamok, amelyeket akkoriban tanultam, ma is élek, bár néhány már kezdett elhalványulni. Édesanyám simogató hangja és védelmező tekintete, édesapám bölcs szavai és szenvedélyes hegedűjátéka, valamint a barátokkal való heves beszélgetések utáni felszabadult nevetések mindörökké velem maradnak. Ahogy az idő múlik, egyre élesebben és mélyebben idézik fel bennem a régi történeteket. A világ színpadain és stúdióiban eltöltött évek csak felerősítették azt a megkérdőjelezhetetlen erőt, ami mindig hazahúz. Ez a dal azoknak szól, akik az életük során elveszítettek valamit önmagukból. Akik néha még a csillogó-villogó életükben is idegennek érzik magukat, de hisznek abban, hogy létezik a hazatérés, a megbocsátás és az újrakezdés, valamint hogy a család, a gyökerek és a szeretet örök körforgása újra teljes egésszé tehet bennünket." - mondta Leslie Mandoki.

A szülőhazám olyan, mint a lélegzetem, mindennapi létformám esszenciája. Anyanyelvem szelíden kering ereimben, azokban az áramlatokban, melyeken keresztül megannyi élettapasztalat áramlik, még akkor is, ha angol szavakkal írom dalaimat, és német nyelven formálom esszéimet. Az anyanyelvem olyan, mint egy soha ki nem apadó patak, egy elveszíthetetlen pillanat, amely szőtte és formálta létezésem szövetét. Ötven évvel ezelőtt fájó szívvel kellett távoznom, és sokáig nem volt lehetőségem visszatérni. Most, amikor újra megtehetem, jövök, még ha nem is olyan gyakran, ahogy szeretném. A szülőföldem a belső égboltom, a szívem egy darabkája, egy lángoló mécses, amely sosem alszik ki. Minél távolabb kerültem tőle, annál inkább mélyebben élt bennem, emlékké érlelődött, mítosszá vált, szinte szentté emelkedett.

A magyarság nem csupán egy igazolvány vagy hivatalos nyilatkozat, hanem egy belső érzés, egy szívből jövő kötelék. Mindig is éreztem ezt a mély vágyat, hogy magyarnak valljam magam, amelyet a múlt emlékei és az örömök árnyéka ölel körül. A gyönyörű magyar nyelvben rejlik az identitásom, mintha minden szónak saját története lenne, amely hozzám tartozik. A szülőhazám egyesül velem – az emlékeimben, a vágyaimban, és abban az érzésben, ami túlmutat a szavakon, amit csak megtapasztalni lehet. Mindig is büszke voltam és vagyok arra, ahonnan jövök; hiszen a magyarság nem olyan, mint egy télikabát, amit az ember tavasszal elrak, hanem egy örök kötelék, amely végigkísér az életem minden szakaszán – tette hozzá Leslie.

Augusztus 21-én a Budai Vár Szentháromság terén egy különleges zenei emlékmű születik, ahol a szabadságvágy örök üzenete egyetlen, harmonikus hangzásban egyesül. Ez a pillanat nem csupán zene, hanem egyfajta szimfóniája mindannak, ami a szabadság iránti törekvést és vágyódást megtestesíti.

Leslie Mandoki és a neves Mandoki Soulmates zenekar immár öt évtizede hirdeti a bátorságot, az elkötelezettséget és a zene csodálatos útját, amely diadalmasan bontakozik ki a színpadon.

A koncert egy időtlen emlékezés szövetéből szőtt zenei takaró, mely a szabadság dallamára szólal meg, és bensőséges önarcképét festi meg. Egyetlen este alatt öleli át öt évtized eseményeit, egy életpálya története bontakozik ki, ahol a bátorság minden akkordja, a hit minden rezdülő motívuma, és a művészi hűség rendíthetetlen ritmusa egymásba fonódva emelkedik grandiózus narratívává. Leslie Mandoki élete ott gyökerezik, ahol a szabadság szavát valaha csak suttogva merték kimondani, a legendás budapesti Bem Klub falai között. Ez a különleges, szellemi menedék nem csupán koncerthelyszín volt, hanem a kreatív ellenállás és a lélekben feléledő remény bátor szigete a diktatúra dermesztő éjszakájában.

Barátaival itt, a kreatív szellem szülőhelyén találkozott: Szűcs Lacával és Csupó Gáborral, akikkel közösen álmodták meg, hogy egy olyan világot szeretnének, ahol a szabad gondolkodás, a határtalan művészi kifejezés és a cenzúramentes élet nem csupán vágyálom. Azonban mindez a hetvenes évek közepén, a diktatúra sötét árnyékában szinte elérhetetlennek tűnt. Miután útlevélkérelmeiket sorra elutasították, elhatározták, hogy 1975. augusztus 21-én, életüket kockáztatva, egy titkos föld alatti alagúton keresztül vágynak el Nyugatra. Ez a menekülés nem csupán testi szabadulás volt, hanem egy összetett lelki forradalom is. A Bem Klub falai közül induló út Leslie-t a világ legnagyobb színpadaihoz vezette, sőt, a nemzetközi sikerlisták csúcsaira is eljutott, egészen az amerikai Rock 'n' Roll Hall of Fame-ig. Mégis, minden egyes dalában ott rejtőznek a gyökerei, barátságai és az első zenei élményei, amelyek örökre formálták őt.

Évtizedeken át távol tartottam magam a magyar dalszövegírástól, nem azért, mert ne lett volna kedvem hozzá, hanem mert mély tisztelettel és alázattal viseltettem a csodálatos anyanyelvem iránt. Olyan költői géniuszok inspiráltak, mint Radnóti Miklós, Ady Endre és József Attila; az ő szavaik és örökségük előtt annyira meghajoltam, hogy tudtam, ilyen ikonikus alakok mellett a nyelvünkkel sosem szabad hanyagul bánni, főleg, amikor angol és német környezetben alkotok. Mindig is a Demjén, Dusán és Bródy által képviselt színvonal volt számomra az igazi példa. Ők nemcsak inspiráltak, hanem a Találkozások (1997) album angol dalait is ők ültették át magyarra, szívből, hűen és méltósággal. Csak az "Ahol születtem" szövegét írtam magam, az angol eredeti alapján, és ez lett a legszemélyesebb vallomásom.

A világszerte elismert Red Rock Stúdió már több mint négy évtizede a zeneipar egyik leginspirálóbb alkotóhelyszíne, ahol a kreatív szabadság kiteljesedik, és a különböző műfajok, generációk és kultúrák találkozása új, eddig ismeretlen harmóniákat teremt. Ebben a különleges környezetben alakult meg a Mandoki Soulmates, Leslie Mandoki vezetésével, amely világsztárok és legendás művészek közössége. Zenéjük révén hidakat építenek az emberek, kultúrák és kontinensek között, így a zene erejét felhasználva egyesítik a világot.

Leslie 1992-ben alapította meg azt a különleges zenekart, melyet nem csupán a stílus és a minőség iránti elkötelezettség, hanem a közös eszmék, az alkotás öröme és az érzelmek mély átélése fűz össze. A Mandoki Soulmates hangzásának felejthetetlen karakterét olyan kivételes művészek formálták, mint Ian Anderson, Jack Bruce, Al Di Meola, Bobby Kimball, Greg Lake, Chaka Khan, Steve Lukather, Till Brönner, Randy Brecker, Cory Henry, John Helliwell és Richard Bona. Mindannyian hozzájárultak ahhoz, hogy a zenekar koncertjei egyedi, megismételhetetlen élményekkel gazdagítsák a közönséget. Zenéjük a mély tartalom, az igényesség és a művészi hitelesség tökéletes szimbólumává vált.

2024-ben egy új fejezet vette kezdetét: bemutatkozott az A Memory of Our Future című konceptlemez, amely a jelenkor kihívásait és a közös jövőnk iránti felelősséget tárgyalja. Ez az album a béke, az emberség és az európai egység zenei manifesztuma lett, amely világszerte a slágerlisták élére katapultálta a zenekart. A szakmai körökben az év albuma címet nyerte el, és "a humanizmus himnuszának" nevezik.

Idén a zenekar egy különleges megtiszteltetésben részesült, amikor a Rock and Roll Hall of Fame-ben ünnepelték őket, ezzel újabb nemzetközi sikert könyvelve el. Az "A Memory of Our Future" című album és a Mandoki Soulmates eddigi alkotásai révén nevük örökre belevésődött a zene világának történetébe.

Augusztus 21-én a Budai Várban a szabadságvágy és az összetartozás ünnepe vár: a Mandoki Soulmates koncertje egyszerre jubileum és ajándék minden zeneszerető részére. Leslie bátorságának élő önarcképe, álmai és víziójának sikerei kelnek életre. Ötvenéves zenei útját, örök szabadságvágyát ünnepli a legnagyobb Soulmates-dalokkal, meglepetésekkel és felejthetetlen pillanatokkal.

Related posts